Celníci varují před neuváženými dovozy suvenýrů ze zahraničí

0

S nastávající letní turistickou sezonou a s ní spojenými zahraničními cestami varují celníci veřejnost před neuváženými dovozy „exotických suvenýrů“ ze zahraničí. Suvenýry v podobě například hadů, obojživelníků, motýlů, želvích krunýřů, figurek ze slonoviny, lastur, úlomků korálů či tradiční čínské medicíny s obsahem chráněných rostlin či živočichů apod. mohou při návratu ze zahraniční dovolené způsobit nemalé nepříjemnosti. Turisté si často neuvědomují, že se mezinárodní úmluva vztahuje nejen na živé organismy, ale také na jakékoli jejich části či z nich vytvořená díla.
Přistižení sběratelé suvenýrů mohou za spáchaný přestupek očekávat až stotisícovou pokutu a odebrání exempláře, o jehož dalším osudu rozhodují orgány ochrany životního prostředí. 

Mnoho druhů zvířat i rostlin je chráněno a jejich dovoz je možný pouze za předpokladu splnění podmínek mezinárodní Úmluvy CITES a na základě příslušného povolení vydaného v zemi odeslání a povolení vydaného Ministerstvem životního prostředí ČR.

Více informací mohou turisté najít na webových stránkách Celní správy ČR: http://www.celnisprava.cz/cz/dalsi-kompetence/ochrana-spolecnosti-a-zivotniho-prostredi/Stranky/cites.aspx  nebo na stránkách České inspekce životního prostředí http://www.cizp.cz/CITES

(Zdroj: tiskový servis Celního ředitelství Ústí nad Labem)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.