2x krajské volby: Lídr pirátů je z Turnova, starostové jdou do voleb samostatně

0

V roce 2020 nás na podzim čekají volby do krajského zastupitelstva. Před koncem letošního roku veřejnost svými prohlášeními oslovily dvě strany – Starostové pro Liberecký kraj a Česká pirátská strana. Z jejich tiskových zpráv vybíráme:

STAROSTOVÉ PRO LIBERECKÝ KRAJ PŮJDOU DO KRAJSKÝCH VOLEB SAMOSTATNĚ
Listopadový sněm Starostů pro Liberecký kraj za účasti 90 členů a podporovatelů z celého Libereckého kraje proběhl v Českém Dubu. Hlavním bodem programu bylo projednání možné spolupráce v rámci krajských voleb 2020 s KDU-ČSL a TOP 09. Na sněmu byli přítomni krajští předsedové obou politických subjektů. Po dlouhé diskuzi bylo v tajném hlasování výraznou většinou rozhodnuto, že Starostové pro Liberecký kraj budou v krajských volbách 2020 kandidovat samostatně, pouze s účastí zástupce Unie pro sport a zdraví na kandidátce, stejně jako tomu bylo ve dvou minulých volebních obdobích.
Martin Půta, předseda Starostů pro Liberecký kraj, k tomu dodal: „KDU–ČSL a TOP 09 jsou politické subjekty, s jejichž zástupci spolupracujeme v koalicích hned na několika radnicích, například v Liberci, České Lípě nebo v Turnově. Pevně věřím, že prostor ke spolupráci nalezneme po volbách v nově ustaveném krajském zastupitelstvu a ve vedení kraje.“

LÍDR PIRÁTŮ JE Z TURNOVA
Jmenuji se Zbyněk Miklík, je mně 44 let. Jsem ženatý a mám dvě dcery. Pracuji jako konzultant elektronizace veřejných zakázek. Politicky jsem se až donedávna neangažoval, byť se mám za aktivního občana.
Jsem spoluautor petice z roku 2012 proti tzv. odlehčovací komunikaci, která by vedla části Luk, podél atletického stadionu a dále vilovou čtvrtí Turnova. Petice čítala bezmála tři tisíce podpisů a byla významným hlasem proti tomuto záměru.
V komunálních volbách 2018 jsem byl lídrem Pirátů v Turnově. Získali jsme 10 % a vstoupili do koalice s Nezávislým blokem a uskupením Proto. Takže v současné době jsem zastupitelem a radním města Turnov.
Jsem toho názoru, že člověk se učí celý život, a tak i já se stále učím a spolupráce v koalici je pro mne velmi poučná a přínosná. Věřím, že i já jsem pro řadu věcí pro město přínosem. Moje zkušenosti a znalosti jsou především v projektovém řízení, školení zadávání veřejných zakázek a jejich elektronizaci. Této problematice se věnuji poměrně dlouho. Školím procesy elektronizace jak zadavatele, tak dodavatele a tuto dovednost promítám i do své práce zastupitele a radního.
Pirátský program je mi od začátku blízký svojí otevřeností, srozumitelností a jasnou cestou jak řešit konkrétní problémy. Úlohu zastupitele kraje vnímám jako prodlouženou ruku občanů i z těch nejmenších obcí směrem k parlamentu a vládě. Umím analyzovat a pochopit problém a prostředí, zajistit si maximum informací, být schopen učinit závěry a tyto závěry umět obhájit. Tím se řídím po celou moji profesní dráhu. A tak chci pracovat pro občany Libereckého kraje v krajském zastupitelstvu. Budu lídrem kandidátky Pirátů.

Pro mě jsou hlavní témata:
– Otevřenost, maximální informovanost občanů a transparentnost.
– Rovný přístup a nediskriminace. Liberecký kraj je kraj plný přírodních a kulturních památek, což je jeho nespornou devizou. Na jedné straně však trpí přeplněnými turistickými centry v exponovaných oblastech, na druhé straně má nedoceněné lokality. Střety turistů a cyklistů na frekventovaných trasách a místech vidíme i v Turnově. Měli bychom se snažit o dekoncentrovanost středisek cestovního ruchu.
– Dále budu prosazovat zavedení participativního rozpočtu na úrovni kraje. V Turnově se Piráti zasloužili o rozvoj participativního rozpočtu a věřím, že to bude fungovat i v rámci kraje.
– Kraj má celou řadu brownfieldů. Nevyužitých a zchátralých průmyslových areálů, což bylo dáno historickým zaměřením regionu na textilní průmysl a sklářství. Brownfieldů je nyní v kraji evidováno 60 v rámci projektu brownfieldy.cz. Vítám proto současnou aktivitu kraje v této oblasti v rámci projektu investujpodjestedem.cz.
– Dalším slabým místem je přetížená silniční síť, absence obchvatů měst například v České Lípě nebo v Turnově. Chybí přímý rychlík Liberec – Praha.
– A vzhledem k mému technickému vzdělání je zřejmé, že chci podpořit střední a vysoké školství v kraji.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.