ZMĚNY 2011: UŽ JSTE JE VSTŘEBALI?

0

Pokusme se o stručný přehled toho, co se s 1. lednem změnilo v našem každodenním životě:

DANĚ A MZDY
Není to jediná věc, která přiměje české rodiny šetřit. Každý člověk, který vydělává, bude muset platit o 100 korun měsíčně vyšší daně. Jde o takzvanou „povodňovou stokorunu“. Státní zaměstnanci budou brát méně, na turnovské radnici například vedoucí odborů o 5 % a každý vedoucí dostane pro svůj odbor „mzdový balíček“ ponížený o 6 %. Došlo také k daňové úpravě u pracujících důchodců. Méně výhodné je stavební spoření.

 

NÁJEMNÉ, TEPLO, DAŇ Z NEMOVITOSTI

Deregulace nájemného v Turnově skončila v roce 2010 a město pro rok 2011 nepřipravuje zvyšování nájemného. Zálohová cena v tomto topném období je v Turnově stejná jako vloni, stejně tak i daň z nemovitosti.

 

MENŠÍ PORODNÉ A RODIČOVSKÁ

Porodné budou pobírat pouze páry s příjmy nižšími než 17 tisíc korun, a to pouze na první dítě. Čtyřletá rodičovská bude nejméně výhodná a rodiče budou mít méně času se rozhodnout pro výhodnější, tříletou variantu. Podrobně se tímto tématem zabývají v turnovské Náruči, kde můžete vše konzultovat, informace najdete také na nových internetových stránkách www.turnovprorodinu.cz

 

NIŽŠÍ NEMOCENSKÁ a příspěvek na péči

Když byl člověk nemocný, dostával do třicátého dne pracovní neschopnosti 60 procent vyměřovacího základu, mezi 31. až 60. dnem to bylo 66 procent, a pokud byl nemocný déle, šlo o 72 procent. V roce 2011 to bude za celé období jen 60 procent. Po dobu následujících tří let mají zaměstnavatelé platit zaměstnancům nemocenskou místo dvou týdnů tři týdny. První tři dny nemoci zůstávají bezplatné. Snižuje se také tzv. příspěvek na péči o nemocné a hendikepované lidi.

 

NEZAMĚSTNANÍ

Lidé bez práce nemají možnost přivýdělku. Když vám dá zaměstnavatel odstupné, nebudete mít odpovídající počet měsíců nárok na podporu v nezaměstnanosti. Kdo dá výpověď sám, bude mít nižší podporu v nezaměstnanosti. Bude-li chtít nezaměstnaný začít podnikat, dostane příspěvek od státu ve výši šesti tisíc korun.

 

NOVINKY PRO ŘIDIČE

V autě musíte mít novou lékárničku i reflexní vestu.

 

KOMÍNOVÁ VYHLÁŠKA

Každý komín musí jednou za rok povinně zkontrolovat kominík. Týká se to jak rodinných domů, tak i chat a chalup.

 

(Zdroj: TvA, město Turnov s využitím iDnes.cz.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.