VZNIKÁ PRESTIŽNÍ KLUB VÝROBCŮ Z ČESKÉHO RÁJE

0

V sobotu 31. května ve 14 hodin bude v rámci turnovských Staročeských řemeslnických trhů (program trhů ZDE) propůjčen dalším výrobcům prestižní certifikát „Regionální produkt Český ráj“. Náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika certifikát předá dalším jedenácti výrobcům originálního zboží. S nápadem podpořit místní výrobce přišlo Sdružení Český ráj a Poradenské centrum pro venkov. V loňském roce se uskutečnilo první předávání certifikátů. „Cílem je především zviditelnění kvalitních místních výrobků. Ochranná známka by měla být zárukou kvality a současně i původu zboží. Všechny výrobky musí být zároveň šetrné k životnímu prostředí,“ řekla Jitka Stránská, manažerka Sdružení Český ráj.

Podle ní o udělení značky může požádat kterýkoli výrobce, který má v Českém ráji své sídlo, může to být řemeslník, výrobce potravin či zemědělec.

O udělení ochranné známky rozhoduje tzv. certifikační komise, uchazeč musí splnit některá kritéria, jako je podíl ruční práce, původ surovin pro výrobu v regionu ad. „To ale není všechno, v pravidlech pro udílení ochranné známky je také podmínka souhlasu již stávajících držitelů ochranné známky. Naší snahou je, aby vznikl jakýsi prestižní klub výrobců, kde bude hlídána především originalita a kvalita výroby,“ doplňuje Stránská. Po schválení může každý výrobce značku „Regionální produkt Český ráj“ využít k propagaci svého zboží. Vždy po dvou letech je nutné certifikaci obhájit. V současné době je držitelem ochranné známky deset výrobců, k nim poslední květnový den přibude dalších jedenáct. Loňské předání ZDE.

n200804282234_rep_115_08_sezonaSlavnostní předání certifikátů se v sobotu 31. května uskuteční pod patronací Radima Ziky, zástupce hejtmana Libereckého kraje, který má mj. na starost právě rozvoj venkova.
* Pane náměstku, jak vnímáte udílení certifikátů výrobkům z Českého ráje?
Myslím, že se jedná o myšlenku nejen dobrou, ale dokonce důležitou. Důvodů je více. Vedle podpory místních podnikatelů, kteří svou činností přispívají k zaměstnanosti, je to především důležitý příspěvek ke zvyšování povědomí široké veřejnosti o tom, že existují potraviny vyrobené v prostředí, které znají, za podmínek, které mohou relativně snadno poznat a kontrolovat. To vše navíc lidmi, s nimiž se mohou často i na místě seznámit. Orientace zákazníků v obchodech zaplavených zbožím je čím dál složitější. Označení regionálních výrobků certifikátem nebo oceněním v regionálních soutěžích o nejlepší výrobek usnadní spotřebiteli výběr. Pak je již jen na něm, zda podpoří „svého“ výrobce.
Že to myslím vážně, o tom svědčí má dlouhodobá podpora soutěže o nejlepší výrobky kraje z odvětví potravinářství a zemědělství. Letos jsme vyhlásili již pátý ročník.
* Má udílení ochranných známek také nějaké úskalí?
Snad pouze jediné: Nezájem výrobců o získání takového certifikátu. Při jejich moudrosti věřím, že se tomu tak nestane.
* Vy sám na svých cestách po republice sledujete, co se kde vyrábí? Jak vnímáte jako občan podporu místním či republikovým výrobkům? Máme šanci obstát v globalizovaném světě?
Globalizovaný svět je pojem, který občas využívají politici, aby omluvili určité problémy či nedostatky. I já jsem politik, ale také občan této země, určitého regionu a samozřejmě i spotřebitel. Těžko mě někdo nachytá, že si koupím výrobek s anonymním označením Vyrobeno v EU namísto produktu s údajem o konkrétním výrobci. Takto se mě globalizace prostě nedotýká a o tom samém se snažím přesvědčovat všechny v mém okolí. V letošním roce se například Liberecký kraj zúčastnil mezinárodního veletrhu SALIMA 2008. Po dva dny jsem byl účasten na našem stánku. Reakce na představení a ochutnávky tří desítek výrobků z Libereckého kraje musely každého přesvědčit, že šanci obstát prostě máme. Samozřejmě podpora regionálních výrobců všemi možnými formami může tyto šance jen zvýšit.

Kompletní přehled výrobců s certifikátem, včetně těch, kterým bude předán 31. května:
* Atelier Kamila – Kamila Parsi Žďářská – výrobky ze skla Rohliny, Turnov
* Doubravka Fišerová, hrnčířské zboží, výtvarné kurzy, Skalany, Turnov
* Farma Klokočí – Anna Hudská
* Galerie Radost – Lenka Neumannová,  batikovaný textil, obrazy malované na hedvábí, výrobky z proutí, Vrchovina, Sychrov
* Glass Lucie – Lenka Vanclová, skleněné korále a figurky, Semily
* Iveta Dandová, užitné a dekorativní výrobky z orobince, Mnichovo Hradiště
* Jana Řeháková, batikované a malované oblečení, Nová Paka
* Karel Sobotka, skleněné foukané figurky, ukázky výroby, Těpeře, Železný Brod
* Kortan – sklo, bižuterie, tradiční výroba vinutých perlí u sklářského kahanu, originální bižuterie, skleněné figurky, exkurze, Železný Brod
* Malá kozí farma Kamínka – Hana Maturová, Chuchelna
* Maruše Nová, přírodní ručně předená ovčí příze, surová a počesaná vlna, Holenice
* Milena Ulčová, výroba a kompletace vinutých perel, Skuhrov, Železný Brod
* Miroslava  Řezníková, dřevořezbářka, šperkařka, výroba drobných dekorativních předmětů, Koberovy
* Moštovna Lažany, výrobna nápojů, spol. s.r.o.
* Pivovar Rohozec, a.s.
* Pivovar Svijany, a.s.
* Pekárna Mikula, Turnov
* Tomovy parky, s.r.o. – dřevěné prolézačky pro děti
* Tompeli – Tomáš Pelikán, mléčné výrobky kravské, Huntířov nad Jizerou
* Zdenka Baladránová, užitková keramika, Žďár
* Zlatnictví Beršam (Beršam šperk) – Daniel Šrámek, Iva Bernardová – zlaté a stříbrné šperky s regionálními přírodními kameny, Turnov

Podrobné informace o celém projektu, včetně kontaktů na výrobce, jsou k dispozici na www.cesky-raj.info  v sekci regionální výrobky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.