VSTŘEBALI JSTE UŽ VŠECHNY ZMĚNY ROKU 2010?

0

Každý den nového roku se dozvídáme nějakou změnu. Od ledna policisté budou dávat řidičům tzv. dýchnout při každé kontrole, takže si při pití skleničky piva k obědu dejte pozor, za jak dlouho usednete za volant. V platnost vstoupil nový trestní zákoník, který je podle odborníků v tomto oboru malou revolucí. Podražil benzín. Dražší jsou dálniční známky, alkohol, cigarety, nájmy, proklamovaná podpora porodnosti – vyšší mateřská – bude nižší. Zvyšují se daně. Došlo k úpravě věku odchodu do důchodu. Nezaměstnanost se zvyšuje, lidí bez práce přibývá, ani renomovaní ekonomové se nedokáží dohodnout, jestli je už ta nejhorší část ekonomické krize za námi, nebo teprve před námi. Samá dobrá zpráva.

Při respiračních obtížích není potřeba z důvodu vystavení rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti (tzv. neschopenky) okamžitě navštěvovat ošetřujícího lékaře, ale pouze ho v tomto případě kontaktovat telefonicky. K lékaři se potom musíte dostavit pro nechopenku do pěti kalendářních dnů.

Je také něco, co od ledna nemusíme? Není toho mnoho, třeba při sněhu a náledí uklízet chodníky nemusí majitelé nemovitostí ve městech, kde jim za hranicí pozemku vede chodník patřící obci. Dříve ho uklízeli dobrovolně pod hrozbou úrazu lidí, kteří na chodníku uklouznou, protože by mohli hradit náklady na léčbu. Nyní většina z nich uklízí chodník dobrovolně, protože by jednoduše zůstal neprotažen. Za případný úraz ale již zodpovídá radnice.

 

Co se změnilo v Turnově? Namátkou třeba odvoz komunálního odpadu. Neodvezli vám technické služby v datu prvního lednového odvozu popelnici? Asi jste na ni neměli nalepenou novou známku (modrou). Sníženo bylo také množství odpadu na osobu. Nově je to týdně 20 litrů. Větším rodinám, které dosud využívaly dvě popelnice (ty nejběžnější mají 120 litrů) musí v případě počtu šesti osob stačit jedna. Odpad ale mohou sypat k sousedovi, ideálně, když žije sám a má popelnici jen pro sebe… Pozitivní je, že lidé budou nuceni komunální odpad více separovat, míst k uložení tohoto odpadu je v Turnově relativně dost, můžete také na separovaný odpad využít speciální pytle a ty umístit tam, kde jindy dáváte popelnici.

 

V roce 2010 zaplatí majitelé domů a bytů v Turnově daň z nemovitosti vyšší o 40 procent (1,4 násobek loňské skutečnosti), podnikatelé většinou zaplatí dvojnásobek. Mohlo ale být hůř, povolený koeficient byl 4,5!
Cena tepla dodávaná dálkově pro obyvatele turnovských sídlišť klesla o 60 korun na GJ, což je rázem jedna z nejnižších cen v Libereckém kraji. Tato dobrá zpráva je vyvážena zvýšením ceny vodného a stočného. Nárůst u celkové ceny vodného a stočného je 9,38 %. Vodné je stanoveno na 35,60 Kč (bez DPH) a stočné na hodnotu 27,83 Kč (bez DPH). Celková součtová cena vodného a stočného činí 63,43 Kč (bez DPH). Nárůst celkové ceny představuje 5,44 Kč, a to z 57,99 Kč v roce 2009. Tato cena platí ve všech členských obcích VHS Turnov – v našem regionu: Turnov, Rovensko pod Troskami, Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová a Žernov. 

Nezapomeňte také zaplatit za odpady. V Turnově je to 500 kč na osobu (senioři, miminka, studenti a zdravotně postižení mají slevu). Částku můžete zaplatit najednou do 31. března, nebo nadvakrát (do 31. března polovinu a druhou do 30. září). Platí se v hotovosti na finančním odboru radnice nebo v infocentru na náměstí, můžete platit i přes internet, potom si ale zavolejte na tel. 481 366 214 a požádejte o variabilní symbol (číslo účtu města je: 50032-1263075359/0800).

 

Do 15. února je také nutné zaplatit poplatek z držení psa. Důchodci v Turnově platí 200 Kč, majitelé rodinného domu 400 Kč a lidé bydlící v domech s více než třemi byty platí 800 Kč ročně. Poplatek se hradí hotově v pokladně finančního odboru, chceteli platit bezhotovostně, zavolejte si o variabilní symbol na tel. 481 366 209.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.