V LAŽANECH HOŘEL RODINNÝ DŮM, SAZE V KOMÍNECH ZPŮSOBILY POŽÁR NA DALŠÍCH TŘECH MÍSTECH V KRAJI

0

Požár rodinného domu, to je pro majitele v každém ročním čase zoufalá zkušenost. A nejhorší je to asi v době předvánoční. V pátek 18. prosince v podvečer, večer a po celou sobotní noc byly na nohou hasičské sbory na Turnovsku. V Lažanech hořel rodinný dům. Podle mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové byl požár ohlášen v 17.23 hodin. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Turnova a jejich dobrovolní kolegové z Lažan, Příšovic, Turnova a Svijanského Újezdu.

n200912211652_zap_553_09_lazany„V době příjezdu hasičů již plameny šlehaly ze střechy domu. Hasiči na likvidaci požáru okamžitě nasadili dva vodní proudy. V 18.00 hodin požádal velitel zásahu o vyslání posilových jednotek z Všeně a profesionálů z Liberce. Na místo byl vyslán také protiplynový kontejner pro výměnu dýchací techniky a týlový kontejner, jako zázemí pro hasiče zasahující několik hodin při velmi nízkých teplotách,“ přibližuje Michalíčková náročný zásah. Místo požáru bylo pro těžkou techniku špatně přístupné, teplota se pohybovala kolem 15 stupňů pod nulou!
V 18.15 hodin se hasičům podařilo požár částečně dostat pod kontrolu a po další čtvrthodině byl již oheň lokalizován. Protože nebylo možné využít výškovou techniku, hasiči zasahovali na střeše z nastavovacích žebříků. Na místo byli povoláni také dobrovolní hasiči z Českého Dubu a Hodkovic nad Mohelkou, aby vystřídali zasahující kolegy v dýchací technice.

 

„Po likvidaci požáru pokračovali hasiči v rozebírání konstrukcí v půdním prostoru a v dohašování požáru. Poslední kontrola místa termokamerou proběhla krátce před 23. hodinou a zásah byl ukončen. Bohužel došlo k opětovnému rozhoření v sobotu 19. prosince ráno v 5.18 hodin. Na místo se vrátili dobrovolní hasiči z Lažan a Příšovic, kteří doutnající požářiště dohasili,“ uzavřela Iva Michalíčková. Požár vznikl od rozpáleného komínového tělesa, kde byla nalezena závada. Rozsah požáru podpořil v podkroví uskladněný hořlavý materiál určený pro zateplení domu. Výše vzniklé škody se pohybuje okolo jednoho milionu korun, uchránit se podařilo majetek ve stejné výši.

n200912211652_zap_554_09_lazany

n200912211652_zap_555_09_lazany

n200912211653_zap_556_09_lazany

S klesajícími teplotami přibývá i požárů sazí v komínech. Od pátku 18. do neděle 20. prosince vyjížděly jednotky požární ochrany v Libereckém kraji ke třem požárům sazí ve špatně vyčištěných komínech. V pátek 18. prosince došlo k požáru sazí v komínu třípodlažního bytového domu v části Hoření Starý Dub (Český Dub), další požár sazí v komíně rodinného domu hasili profesionální hasiči z Turnova ve zdejší části Károvsko (tady museli hasiči strhnout hořící saze sklářským pískem a následně nařídili vyčištění komínu odbornou firmou). V neděli 20. prosince hořely saze v šachtě mezi komínem a kotlem v domě v Mánesově ulici v Jablonci nad Nisou.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.