TURNOVSKÁ PARNÍ MAŠINKA PRODĚLÁVÁ OZDRAVNOU KÚRU

0

Poslední dubnovou sobotu se uskuteční slavnostní zahájení turistické sezony v Českém ráji. Tato tradiční akce, která v posledních ročnících opakovaně přilákala kolem pěti (!) tisíc návštěvníků, je mj. i roky spojená se supěním parní lokomotivy, která s historickou soupravou osobních vagonů pendluje mezi Turnovem a Rovenskem pod Troskami. Letos se zahájení sezony bude muset obejít bez turnovské parní lokomotivy řady 310, které blízcí lidé říkají familiárně „Babička“. Na podrobnosti jsme se zeptali předsedy Klubu přátel železnic Českého ráje Josefa Semeckého.

n201104070847_zap_103_2011_babicka* Mašinka má nějaké technické potíže?
Už v průběhu loňského roku se začaly projevovat problémy na kotli lokomotivy. Přece jenom byla jeho poslední velká oprava provedena už v roce 1998, a to zrovna ne moc kvalitně. Naposledy jsme s mašinkou vyjeli v prosinci na Mikulášskou jízdu a potom bylo rozhodnuto, že nebudeme provádět žádné dílčí opravy, ale necháme odbornou firmou provést generální opravu kotle. V únoru jsme ho demontovali a odvezli do dílen v Kolíně. Zde proběhla výměna žárových trubek, pecní trubkovnice, oprava komunikační roury, výmyvek, rozpěrek, šteftů, prořezání všech závitů a další věci.

* Jak dlouho oprava potrvá?

V této době je už opravený kotel zpět v Turnově. Nyní budeme lokomotivu opět kompletovat, což dá asi dva měsíce práce. Je to největší oprava kotle lokomotivy 310.0134 za posledních 50 let.

 

n201104070847_zap_104_2011_babicka* To znamená, že zahájení turistické sezony v Českém ráji na konci dubna se nezúčastníte. A co letní sezona, bude mašinka zase jezdit pro potěchu místních i návštěvníků křížem krážem Českým rájem?

To je naše velké přání, představit lokomotivu v létě zase v plném lesku. Snad se vše podaří a nenastanou nečekané technické problémy, které by nám to znemožnily. Jestli i letos o prázdninách vyjedeme, bude to již osmý ročník letních parních jízd Českým rájem.

 

* Jakých dalších akcí se zúčastníte? A nemáte plánováno nějaké filmování?

Co zatím vím, tak budeme jezdit na lokálce v Jilemnici v rámci Krakonošových letních podvečerů, do Kryštofova Údolí pojedeme na pouť, tradičně se objevíme v Kořenově, na konci roku vyjedeme na Mikuláše. Filmaři se letos zatím žádní neozvali. Je to pro nás vždycky svátek, zahrát si ve filmu. Zatím se nám to podařilo v několika úspěšných českých filmech, jako jsou Sněžná noc, Krev zmizelého, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Smyčka.

 

* Děkujeme za rozhovor a budeme vám držet palce, abyste v létě zase vyjeli na trať…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.