SENÁTOR JERMÁŘ: PROČ PODPORUJI PŘÍMOU VOLBU PREZIDENTA

0

Aktualizace: senátor reaguje na diskuzi na TvA Před poslední volbou hlavy českého státu jsem jako senátor dostával mnoho e-mailů a podnětů od občanů, abych volil Jana Švejnara nebo Václava Klause. Téměř bez výjimky se jednalo o velice zdvořilé a milé vzkazy, ve kterých mně občané sdělovali svůj názor na to, kdo by měl být příštím českým prezidentem. Dnes jsme jen malý krok od toho, aby se příště občané nemuseli obracet na své zástupce v Poslanecké sněmovně a Senátu, ale mohli si zvolit svého prezidenta přímo. Na své schůzi 8. února se Senát bude zabývat návrhem zákona, podle něhož má být zavedena přímá volba prezidenta už pro volby v příštím roce. Pokud se vysloví tři pětiny přítomných senátorů a senátorek pro tento návrh, bude cesta k přímé volbě již volná.

Volba prezidenta má probíhat podle volebního systému, který je nám známý z voleb do Senátu. Pokud nikdo v prvním kole nezíská více jak padesát procent hlasů, do druhého kola postupují dva nejúspěšnější kandidáti. Jedná se o srozumitelný a jasný volební systém, který zároveň umožňuje zamezit zvolení kandidáta extrémistické strany. Pokud by přesto takový kandidát postoupil do druhého kola, nemá v něm proti více umírněnému šanci. To jsme například viděli ve Francii v roce 2002, kdy Jacques Chirac zvítězil proti kandidátovi extrémní pravice Le Penovi.

Osobně přímou volbu považuji za posílení prvků přímé demokracie a jsem jejím dlouholetým zastáncem. V roce 2001 jsem prosadil návrh ve středočeské sociální demokracii, že by ČSSD měla podporovat zavedení přímé volby prezidenta. Od této doby se můj názor na její zavedení nezměnil. I když sociální demokracie neprosadila v současném návrhu přímé volby prezidenta všechny své požadavky, jako třeba spolurozhodování Senátu u jmenování členů bankovní rady, považuji tento návrh za přijatelný kompromis. 

Prezidentský úřad se dlouhodobě těší u občanů vážnosti. Poslední dvě volby hlavy státu – v roce 2003 a 2008 – nás dostatečně přesvědčily, že by bylo vhodnější svěřit zvolení prezidenta České republiky do rukou občanů, než zákulisním a neprůhledným dohodám.

Samozřejmě, že bedlivě vnímám veškerou kritiku. Jsem si vědom toho, že přímá volba má také svá úskalí. I přes ně však u mě převažuje podpora přímé volby. Věřím v rozumnou volbu českých občanů v případě úřadu prezidenta. Zkušenosti se zavedením přímé volby na Slovensku, které je nám blízké, nejsou nijak problémové.

I když senátorky a senátoři ztratí zavedením přímé volby jednu ze svých pravomocí, Senát za dobu své existence prokázal, že jeho hlavní činnost leží v jiných oblastech, zkvalitňování českého práva a ochránce demokratických principů. Jako občan se velice těším, až si poprvé půjdu zvolit prezidenta České republiky společně se všemi ostatními spoluobčany.

Jaromír Jermář
senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko

JAKÝ NÁZOR MÁTE VY?
Přijďte v pondělí 6. února od 17.00 hodin besedovat do salonku turnovské Restaurace U Supa se senátorem Jaromírem Jermářem na téma přímá volba prezidenta. Hovořit se bude i o dalším aktuálním dění v zemi.

AKTUALIZACE 8. ÚNORA

REAKCE SENÁTORA
Vážené čtenářky, vážení čtenáři TvA,
jsem velice rád, že téma přímé volby vzbudilo diskuzi nad jejím zavedením i mezi občany. Je to pro mě důkaz, že se i dnes dokážeme věnovat problémům, které mají dlouhodobý dopad, a nezabýváme se pouze těmi nejnutnějšími a každodenními záležitostmi.
Rád bych reagoval na několik příspěvků, které zazněly v diskusi v reakci na můj článek. Přímá volba není dokonalá a má i svoje nedostatky a rizika, ty má však i volba nepřímá. Obava ze zvolení někoho nevhodného je legitimní, ale toto není omezeno na přímou volbu. Václav Klaus byl zvolen v nepřímé volbě a se svými názory je v Evropě a ve světě značně izolován a stojí skutečně na okraji. Prestižní britský týdeník Economist o něm píše jako o nacionálním populistovi. Pro vyhnutí se zvolení extrémisty nebo nějaké neschopné osobnosti je zde právě onen dvoukolový volební systém, který by tomu měl do značné míry zamezit. Pokud do druhého kola projde nějaký extrémistický kandidát, je zde velká pravděpodobnost, že lidé budou volit menší zlo a takový kandidát nezvítězí. Přímá volba navíc funguje v mnoha státech v Evropě, aniž by se jednalo o prezidentské systémy, kde je prezident hlavou vlády. Nevšiml jsem si, že by na Slovensku, v Rakousku nebo Polsku zvolili např. hudební nebo hereckou celebritu. Pokud by společnost dospěla do stavu opravdové krize, tak jako třeba kdysi Výmarská republika, tak ji ani nepřímá volba nezachrání. Všichni víme, že Adolf Hitler se dostal k moci přes úřad kancléře, nikoliv prezidenta.
V souvislosti s volebními kampaněmi je určitě na místě otázka, zda pouze bohatí nebudou schopni kandidovat a ten, kdo bude mít nejvíce finančních prostředků, koupí si nejvíce billboardů či rozdá nejvíce dárků, tak vyhraje. Toto není otázka pouze přímé volby, ale kampaní obecně. Domnívám se, že by měl existovat zákon o omezení finančních prostředků na vedení volebních kampaní. Právě takový návrh zákona jsem společně s Jiřím Dienstbierem a dalšími kolegy nedávno v Senátu předložil. Podle našeho návrhu by kampaně měly být finančně omezeny a zároveň by měly být transparentní, aby bylo jasné, kdo je financuje.
Osobně bych velmi rád někdy viděl na postu českého prezidenta ženu. Nikoli však z důvodu pozitivní diskriminace, ale proto, že dlouhodobě prosazuji názor, aby v české politice působilo více žen.
S pozdravem
Jaromír Jermář
senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko

Pozn. red. TvA: Text byl vložen v 16.30 hodin, tedy ještě před samotným hlasováním v Senátu o přímé volbě prezidenta.

Aktualizace 8. února 20.15 hodin
Senátoři schválili návrh přímé volby prezidenta ve znění, v jakém jej posvětila sněmovna. Pro bylo 49 ze 75 přítomných senátorů. Češi si tak poprvé ve své historii sami zvolí hlavu státu, a to již na začátku příštího roku.
Po deseti letech více či méně vážně míněných pokusů se tak sami zákonodárci připravili o možnost rozhodovat, kdo bude sedět na Pražském hradě.
Nástupce Václava Klause si zvolí čeští občané sami, a to dvoukolově, a nejdříve po 7. lednu 2013.
Volba se totiž podle schválené změny Ústavy může konat v posledních 60 dnech volebního období úřadujícího prezidenta.
Ministerstvo vnitra vyčíslilo náklady na zhruba 655 milionů korun. Navrhnout kandidáta může 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů v petici. (Zdroj: Aktuálně.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.