RÁDLO OSLAVILO VÍTĚZSTVÍ V SOUTĚŽI VESNICE ROKU 2014 LIBERECKÉHO KRAJE

0

Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2014 v Libereckém kraji se stala obec Rádlo na Jablonecku. Ve středu odpoledne to občané (celkem jich tu žije 765) spolu s vedením obce, starosty dalších oceněných vesnic a mnoha hosty patřičně oslavili v osadě Milíře. Hlavní cenu – Zlatou stuhu, předala za onemocnělého hejtmana starostovi Miroslavu Šikolovi a jeho zástupci Pavlu Brandovi statutární náměstkyně hejtmana LK Zuzana Kocumová. Další ceny předávali zástupci Libereckého kraje, ministerstev zemědělství a pro místní rozvoj, Spolku pro obnovu venkova, Svazu měst a obcí ČR a dalších organizací.

„Hodnotitelská komise ocenila zejména komplexní přístup k celkovému rozvoji obce v oblasti vzdělávání, mládeže, spolkového života a životního prostředí,“ prozradila členka komise Jitka Suchánková z KÚ LK.
„To, že obec získala Zlatou stuhu, přikládám tomu, že se dali dohromady lidé, kteří táhli za jeden provaz a byli schopni se na všem dohodnout. Je to odměna za snahu občanů Rádla posunout obec dál a dělat něco víc, než jen v obci bydlet. A proto: Díky, Rádlo a bojuj v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2014,“ řekl mimo jiné starosta.

Náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová spolu s krajskou radní Ivanou Hujerovou a starostou vítězné obce poté pokřtili šampaňským publikaci „Vesnice Roku 2014 Libereckého kraje – Průvodce dvacátým ročníkem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova“.

„V Libereckém kraji se do letošního ročníku soutěže přihlásilo 19 obcí, což bylo o 3 více než v loňském ročníku. V jubilejním dvacátém ročníku soutěže se o titul Vesnice roku 2014 utkalo pět obcí z Českolipska, čtyři obce z Jablonecka, čtyři z Liberecka a šest ze Semilska,“ sečetla příznivá čísla Ivana Hujerová a vyjádřila přání, aby se do 21. ročníku přihlásilo ještě více obcí Libereckého kraje. Rádlo za vítězství v krajském kole obdrželo vedle Zlaté stuhy a postupu do republikového finále také finanční ocenění ve výši 500.000 Kč.

„Za několik málo dní navštíví Rádlo celostátní komise soutěže, která následně ze třinácti finalistů vybere letošního vítěze soutěže. Poté 20. září 2014 na luhačovickém Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů oznámí ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová národního vítěze soutěže Vesnice roku 2014,“ připomněla radní. V soutěži Vesnice roku se každoročně udílí i další ocenění, spojená s možností dotace z Programu obnovy a rozvoje venkova ve výši 300 tisíc korun.
Modrou stuhu za společenský život převzala z rukou předsedy komise, starosty Studence Jiřího Ulvra, obec Prysk z Českolipska, bílou stuhu za činnost mládeže získalo Pulečný, který se stejně jako vítězná obec nachází na Jablonecku. Oranžová stuha za spolupráci obce se zemědělským subjektem putuje do obce Bozkov na Semilsku a zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se budou moci pochlubit v Ralsku na Českolipsku.

Veselé a příjemné odpoledne zpříjemnili návštěvníkům domácí cvičenky – Šlápoty – předvedením hromadné „spartakiádní“ skladby, folkové pěvecké trio Berušky z Jablonce n. N. a liberecká country kapela Sešlost. Pořadem skvěle provázela Eva Rydval. 

Umístění účastníků krajského kola soutěže Vesnice roku 2014 v Libereckém kraji:
Zlatá stuha – krajský vítěz
Obec: Rádlo (okres Jablonec nad Nisou) Odůvodnění: Za komplexní přístup k celkovému rozvoji obce v oblasti vzdělávání, mládeže, spolkového života a životního prostředí se zvláštním zřetelem na činnost školy a spolků.
Modrá stuha – za společenský život Obec: Prysk (okres Česká Lípa)
Bílá stuha – za činnost mládeže Obec: Pulečný (okres Jablonec nad Nisou)
Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí Obec: Ralsko (okres Česká Lípa)
Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu Obec: Bozkov (okres Semily)
Cena naděje pro živý venkov – ocenění za místní spolkový život a občanskou společnost Obec: Všeň (okres Semily)
Skokan roku Obec: Zlatá Olešnice (okres Jablonec nad Nisou)
Ocenění za rozvoj venkova Obec: Mříčná (okres Semily)
Diplom za moderní knihovnické a informační služby Obec: : Dlouhý Most (okres Liberec)
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky Obec: Kruh (okres Semily)
Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova:
Kategorie A: Bozkov (okres Semily) – rekonstrukce roubené stavby čp. 39, hostince „Dřevěnka“
Kategorie B, nebyla udělena, Kategorie C nebyla udělena
Diplom za obnovu technických památek Obec: Pěnčín (okres Liberec)
Diplom za podporu turistického ruchu Obec: Karlovice (okres Semily)
Diplom za zachování tradic místní školy Obec: Tatobity (okres Semily)
Diplom za výstavbu zázemí pro Sbor dobrovolných hasičů Obec: Všeň (okres Semily)
Diplom za podporu sportovních aktivit Obec: Albrechtice v J. H. (okres Jablonec nad Nisou)
Diplom za obnovu infrastruktury po povodních Obec: Bílý Potok (okres Liberec)
Diplom za prohlubování kladného vztahu mládeže ke své obci Obec: Kravaře (okres Č. Lípa)
Diplom za podporu obce při výchově a vzdělávání mládeže Obec: Polevsko (okres Česká Lípa)
Diplom za příkladnou péči o životní prostředí Obec: Osečná (okres Liberec)
Diplom za výsadbu alejí v krajině Obec: Zahrádky (okres Česká Lípa)

Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje, jiri.langer@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.