PROČ JSEM REZIGNOVAL NA MÍSTO V RADĚ VHS TURNOV

0

Na lednovém veřejném zasedání turnovského zastupitelstva jsem podal rezignaci na členství v radě Vodohospodářského sdružení Turnov. Proč? Na prosincovém jednání rady jsem navrhl usnesení, aby byly předloženy dozorčí radě materiály, které požaduje, konkrétně mzdové listy. Toto bylo totiž managementem VHS Turnov odmítnuto se zdůvodněním ochrany osobních údajů. Připadá mně to komické, dozorčí rada je orgánem VHS, která má plnit zejména kontrolní funkci. Dle mého názoru má dozorčí rada nárok na jakýkoliv dokument, který se týká činnosti svazku, i kdyby to byl nadsázkou řečeno třeba toaletní papír.

Předpokládám, že například ředitelka VHS nebo předseda sdružení nebo třeba auditor také nahlížejí do mzdových listů zaměstnanců, aniž by přitom byla dotčena ochrana osobních údajů. Skutečnost, že to mezi dozorčí radou a managementem VHS trochu jiskří, ještě neznamená, že ji nebude předložen dokument, o který požádá. A protože můj návrh na usnesení nebyl přijat (byl podpořen pouze asi třemi čtyřmi hlasy včetně turnovského starosty) a protože pro mě je to zásadní porušení normálního fungování svazku, podal jsem rezignaci. 
Trochu mně to zavání praktikami společností „ala bývalá Sazka“ a na tom se nechci podílet. Samozřejmě důvodů k rezignaci bylo víc, ale ten výše zmíněný byl tím hlavním.
Ing. Petr Soudský

OFICIÁLNÍ STANOVISKO VHS
Vedení VHS děkuje Ing. Petru Soudskému za jeho dvouletou činnost ve prospěch našeho svazku obcí. Jsme rádi, že se velice rychle vyznal v otázce vodárenství a aktivně se účastnil na řízení VHS Turnov.
Jeho odůvodnění rezignace však nechápeme. Rada sdružení VHS, která řídí svazek, se problému vzájemné komunikace mezi vedením VHS a dozorčí radou rozhodla naopak věnovat maximálně důsledně. Proto jmenovala dokonce svoji samostatnou komisi na vyhodnocení sporné otázky mezi vedením VHS a dozorčí radou. A pan Soudský nepočkal na její výstupy a odstoupil dříve, než komise začala pracovat.
Na vysvětlenou: VHS je veřejnou institucí, a proto je připraveno poskytnout standardní informace o výši mezd. Dozorčí radou však byly požadovány i osobní informace zaměstnanců z interních mzdových listů. S tímto zvláštním požadavkem neměly žádné město či obec jakékoliv zkušenosti, natož VHS Turnov. Protože se této citlivé oblasti věnuje více zákonů, tak jsme požádali renomovanou právní kancelář o stanovisko. Odpovědí bylo, že citlivé údaje zveřejňovat nemusíme a hlavně také nesmíme, pokud k tomu nedostaneme přímé svolení od zaměstnanců VHS, což jsme samozřejmě nedostali.
Řídící orgán VHS Turnov – Rada sdružení – se na svém posledním jednání zabývala výstupem pracovní komise. Ta doporučila to, co stejně musíme udělat, informovat dozorčí radu o výši mezd některých pracovníků. Potvrdila však postoj právní kanceláře, že osobní informace ze mzdových listů nesmí vedení VHS vydat.
Mrzí nás, že se tato otázka stala záminkou k odstoupení Ing. Soudského z RS VHS. Vůči VHS není odůvodnění pana Soudského spravedlivé ani férové.
Za VHS Ing. Milan Hejduk, předseda Rady VHS

Pozn. red.: Volbou nového člena Rady sdružení VHS Turnov se budou turnovští zastupitelé zabývat na svém veřejném zasedání 16. února.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.