POZOR PŘI NÁKUPU STAVEBNÍ PARCELY: VŠE SI NEJDŘÍVE POŘÁDNĚ OVĚŘTE

0

Je to k vzteku. Koupíte za milion parcelu v některé z okrajových částí Turnova a dodatečně zjistíte, že musíte přidat ještě dvě stě, nebo tři sta tisíc, abyste k ní dovedli inženýrské sítě. V tomto případě je koupě stavebních pozemků od města přece jen sázkou na větší jistotu. „Prosím všechny, kdo mají v úmyslu zakoupit parcelu, aby se nejdříve zastavili na radnici a podívali se do regulačních plánů rozvojových území bytových zón, ušetří čas, peníze a hlavně nervy,“ radí starostka města Hana Maierová.

Ceny pozemků v Turnově jsou jedny z nejvyšších v kraji, město je relativně dobře dostupné z Liberce i z Prahy, má krásné okolí a zázemí jakž takž odpovídající patnáctitisícovému městu. Zájem o bydlení na Turnovsku roste již několik let a  poptávka je stále velká. Když před lety na Hruštici začala radnice prodávat první, relativně malé pozemky za milion korun, málokdo věřil v úspěch. Dnes jsou již dávno prodány všechny, domy už stojí, a připravují se k prodeji další parcely. Napříč celou Hrušticí povede komunikace, která bude končit na nové kruhové křižovatce, která vznikne na místě dnešního odbočení na Malou Skálu. A kolem ní jsou stavební parcely nejen na jednotlivé rodinné domky, ale i na bytové domy! Pozemky tu prodává radnice i soukromníci. Prakticky za stejnou nebo podobnou cenu. Rozdíl je to ale značný. U pozemků města je totiž garantováno vybudování napojení na sítě, soukromník tomu samozřejmě nemá velkou šanci konkurovat.

„Tím, že pozemky budeme prodávat i se sítěmi a vybudujeme páteřní komunikace, to bylo politické rozhodnutí již minulého vedení města, chceme tím podpořit další rozvoj Turnova i za cenu, že zisk z prodeje bude malý nebo žádný,“ vysvětluje starostka Maierová. Radnice podle ní má snahu pomoci i lidem, kteří koupili pozemky od soukromníků, někdy ale chybí větší vstřícnost, ve větší míře zde dochází ke sporům, na čím pozemku má vést komunikace a kde sítě. Tyto pozemky jsou samozřejmě rázem neprodejné, a tak je na některých místech výstavba zablokována. „Nejpalčivější je situace na Durychově a v okolí Výšinky. Zde má město minimálně pozemků, někteří lidé si například koupili parcely uvnitř současného pole a přicházejí na radnici se žádostí, abychom jim k nim přivedli cestu a sítě. To ale bez dohody a částečných ústupků všech zainteresovaných není možné,“ zdůrazňuje starostka. Každý bude muset přidat peníze ze svého, i tak ale bude město výstavbu sítí částečně spolufinancovat.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.