POHÁR NAD HLAVAMI VÍTĚZŮ FOTBALOVÉ GAMBRINUS LIGY JE Z MAŠOVA

0

Událost pro fotbalové fandy naprosto zásadní. Předávání velkého poháru pro vítěze nejvyšší české fotbalové soutěže je událostí. Nedávno jsme si tento svátek užili i v našem regionu, když se nejlepším klubem stal Slovan Liberec. Poté kralovala Plzeň a nyní pražská Sparta. Málokdo ale ví, že pohár pro vítěze i malé poháry pro další příležitosti vznikají v Turnově. Přesněji tedy v Mašově, ve firmě Monstranz. „Je to samozřejmě prestižní zakázka, i když my se spíše věnujeme restaurování předmětů pro památkáře či liturgických předmětů pro církve,“ říká majitel firmy Milan Zdeněk. Pohár pro vítěze Gambrinus ligy je zhotoven z poniklované mosazi, váží 15,5 kilogramu a měří 69 centimetrů.

n201406092153_zap_190_2014_monstranzV mašovské firmě mají za sebou ale vícero podobně prestižních zakázek. Nedávno tady vznikaly originální předměty pro muzeum hvězdáře Tycho de Brahe ve Švédsku. „Pro národní muzeum léta restaurujeme unikátní vědecké přístroje, tak se  na nás obrátili, jestli bychom nemohli vyrobit kvadrant a sextant přesně podle výkresů, které maloval Tycho de Brahe. On si většinu zařízení, kterými měřil hvězdnou oblohu, navrhoval a stavěl sám, což se málo ví,“ uvádí Milan Zdeněk. Sextant nakonec vyrobili ještě v kopii a je k vidění přímo v prostorách mašovské firmy.

V Monstranzi vznikají i korunky kopií Pražského jezulátka, firma má za sebou řadu významných realizací, jako jsou například obnova originálních doplňků na radnici v Liberci, schránka – relikviář pro ostatky mnichů františkánů a další. Hodně se zde pracuje pro filmaře. Vždy jde o originální repliky cenných dobových artefaktů. Rekvizity z Mašova si zahrály ve filmech Poslední Romanovci, Lazebník sibiřský, Aféra s náhrdelníkem, Opičí král a v dalších, které se třeba ani v Česku nepromítaly.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.