PADAJÍ REKORDY, NEZAMĚSTNANÝCH JE NA TURNOVSKU NEJVÍC V MODERNÍ HISTORII

0

Ke konci dubna bylo v okrese Semily bez práce celkem 3560 lidí, volných bylo asi 160 míst, aktuální míra nezaměstnanosti je 9,3 procenta. Padl tak dlouhodobý rekord, protože za posledních 20 let byla nejvyšší nezaměstnanost v roce 2004, kdy bylo v okrese bez práce 3244 lidí. „Nejvíce nezaměstnaných v moderní historii je také na Turnovsku, kde evidujeme 952 uchazečů o zaměstnání, je zde 40 volných míst a míra nezaměstnanosti 7,6 procenta,“ uvedl Jan Rychlík, ředitel Úřadu práce v Semilech.

Podle něho je na Turnovsku nejvíc lidí krátkodobě nezaměstnaných. Z celkového počtu 952 je 610 lidí nezaměstnaných nejdéle šest měsíců. Trend dalšího zvyšování nezaměstnanosti se podle Jana Rychlíka nyní téměř zastavil. Na Turnovsku je největší poptávka po kuchařích a číšnících, chybí i lékaři a truhláři. Zatím bohužel firmy nepoptávají řemeslníky, většina z nich stále vyčkává, jak se situace ve stavebnictví v souvislosti s ekonomickou krizí bude dál vyvíjet.

Pro firmy, které se dostaly do potíží, nabízí Úřad práce podle Rychlíka speciální program s názvem „Vzdělávejte se!“ Firmy zaměstnance vzdělávají, náklady na tuto aktivitu a mzdy po dobu vzdělávání hradí Úřad práce z dotace Evropské unie. „Nyní máme za sebou první kolo tohoto programu. Z Turnovska ho využilo asi šest firem. Druhé kolo začne v červenci. Vzdělávací program může trvat až tři měsíce, po tuto dobu by měl mít zaměstnanec své pracovní místo jisté,“ přiblížil Jan Rychlík.

 

Lidem, kterým se práci získat nedaří, je vyplácena podpora v nezaměstnanosti. Délka vyplácení podpory (tzv. podpůrčí doba) se řídí věkem, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl den před zaevidováním. Do 50 let věku činí pět měsíců, od 50 do 55 let je to osm měsíců a nad 55 let věku činí podpůrčí doba 11 měsíců. Výše podpory je první dva měsíce 65% průměrného platu z posledního zaměstnání, poté klesá na 50 procent, kdy je vyplácena rovněž dva měsíce a zbytek podpůrčí doby se vyplácí 45 procent průměrného platu. Po uplynutí podpůrčí doby lidé dostávají sociální dávky v tzv. hmotné nouzi, které vyplácejí odbory sociálních věcí příslušných městských úřadů (v průměru dva tisíce korun měsíčně).

Důležité kontakty:
* Úřad práce Semily, Bořkovská 572, Podmoklice, 513 01 Semily, tel. 481 650 111.
* Dislokované pracoviště Turnov, Palackého 192 (budova Komerční banky, vchod je z Koňského trhu), oddělení zprostředkování práce má nová telefonní čísla, a sice: 481 629 730-3. Úřední hodiny: po a st 8.00 -17.00, út a čt 8.00 -13.00 hodin. V pátek 8.00 -13.00 hodin jsou úřední hodiny vyčleněné pro evidenci nových uchazečů o zaměstnání. (Kontaktní místo státní sociální podpory na stejné adrese má telefonní čísla: 481 629 740-3.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.