LÉKAŘI ZAZNAMENÁVAJÍ MÍRNÝ NÁRŮST RAKOVINY PRSU, ŽENY BY NEMĚLY PODCEŇOVAT PREVENCI

0

Ve srovnání s prvními čtyřmi měsíci v tomto roce s roky předchozími je patrný mírný nárůst rakoviny prsu. Nejmladší žena v tomto roce s touto diagnózou v jablonecké nemocnici je ročníku narození 1985. Proto chce nemocnice opět podpořit význam prevence, kdy je při včasném záchytu vysoká pravděpodobnost vyléčení.

„Přestože každoročně stoupá počet zvláště mladých žen, které mají zájem o preventivní vyšetření prsů, chceme tímto na jeho význam opět upozornit,“ zdůraznila tisková mluvčí nemocnice v Jablonci nad Nisou Petra Hybnerová. Využít lze mj. akce AVON, která probíhá vždy od 15. srpna do 30. listopadu. Významný je také program VZP, v rámci kterého pojišťovna přispívá částkou až 300 Kč na ultrazvukové nebo mamografické vyšetření u žen ve věku 30-45 let.
Ženy, které si uhradí preventivní vyšetření samy, si poté s dokladem o zaplacení dojdou na pojišťovnu, která jim proplatí výše uvedenou částku. Podmínkou proplacení je, že vyšetření bylo provedeno výhradně v akreditovaném mamografickém screeningovém centru, které je i v jablonecké nemocnici.

Radiodiagnostické oddělení jablonecké nemocnice patří k jedněm z akreditovaných pracovišť, která v naší republice mohou mamografický screening provádět. Na nejčastěji pokládané dotazy odpovídá lékař tohoto oddělení MUDr. Miloš Rejmont (na titulním snímku), který se touto problematikou zabývá již přes 25 let.

* Hodně se hovoří o záření, kterému je žena vystavena…
Dávka na prsní žlázu na našem pracovišti je při mamografii průměrně 2-3 mGy, což je dávka velmi nízká. Závažnější jsou přírodní zdroje. Je tím myšleno nejen kosmické záření. I Země je zdrojem záření. Např. v přírodě je plyn radon. Horniny, ale i stavby obsahují rovněž radioaktivní látky. V potravinách je například radioizotop draslíku. V houbách a ve zvěřině je stále cesium, následek Černobylu.

* Proč je mamografie stále volbou číslo jedna?
Nová švédská studie, kterou financovala Americká onkologická společnost, která zveřejnila výsledky v časopise Cancer, jasně ukázala, že ženy s diagnózou rakoviny prsu, které se rozhodly účastnit se mamografického screeningu, mají o 60 % menší riziko na úmrtí než ženy, které se screeningu neúčastní.

* Kolik žen ročně onemocní v Česku rakovinou prsu?
Poslední údaje hovoří až o sedmi tisících případů ročně. Důležité ale je, že více než 90 % žen s rakovinou prsu zachycenou v počátečních stadiích se vyléčí. Tento úspěch přisuzuji na prvním místě právě mamografickému vyšetření.

* Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?
Vtažení kůže, zarudnutí kůže, vtažení bradavky, zarudnutí bradavky, výtok z bradavky, bulka, zesílení prsní tkáně, viditelné žíly na prsu, zduření podpaží.

* Od kdy chodit na mamografický screening?
Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR má na bezplatnou preventivní screeningovou mamografii právo každá žena od 45. roku věku, a to ve dvouletých intervalech. Vyšetření je plně hrazeno zdravotními pojišťovnami. Podmínkou je žádanka od ambulantního gynekologa, nebo od praktického lékaře pro dospělé.

* Muži s rakovinou prsu mají jaké příznaky?
Mohou mít bulku, vtaženou bradavku, krvavý výtok z bradavky. Nejčastěji se projeví u mužů mezi šedesátým a sedmdesátým rokem věku. Poměr mezi onemocněním rakovinou prsu mezi ženami a muži je přibližně 100:1.

* Znamená zvětšení prsu u mužů vždy rakovinu?
Ne, většinou se jedná o nezhoubné zvětšení prsu, jednak ho můžeme vidět u obézních mužů, ale i po lécích, například po Verospironu, často i u mužů závislých na heroinu a marihuaně.

* Co snižuje riziko rakoviny prsu?
Vyvarovat se rizik – stresu, nadváhy a alkoholu zvláště do prvního těhotenství. Doporučuje se jíst zeleninu: zelenou – růžičkovou kapustu, brokolici, květák, kadeřávek a oranžovou – mrkev, paprika, rajčata. Důležitá je rovněž fyzická aktivita.

* Jako první jste uvedl stres…
Stres je jednoznačně nejrizikovějším faktorem. Mám mnoho případů, kdy se např. ženy staraly o těžce nemocného příbuzného, nebo se dramaticky rozváděly, a po nějaké době se u nich vyvinul nádor prsu.

* V jakém věkovém období chodí ženy nejméně na vyšetření?
Jedná se o ženy mezi 50-54 lety. Jsou většinou již v menopauze a zanedbávají veškerá preventivní vyšetření včetně mamografického screeningu. Rodina, zvláště vnoučata, ale i práce, jim jsou přednější. Přitom se jedná o rizikovou skupinu žen. Měly by více dbát o své zdraví.

* Jak často se má provádět tzv. samovyšetření?
Jednou měsíčně, u mladších žen nejlépe v první polovině menstruačního cyklu, kdy jsou prsy lépe prohmatné. Postup samovyšetření najdete na internetu.

* Jakým způsobem se mohou ženy na vyšetření prsou objednávat?
Do jablonecké nemocnice se na mamografické nebo ultrazvukové vyšetření prsů mohou ženy objednávat ve všední dny mezi 7. a 15. hodinou telefonicky na číslech 483 345 866 nebo 483 345 854, event. přes internetové stránky www.nemjbc.cz, kde je v sekci „mamografický screening“ objednávkový formulář.

* Děkujeme za rozhovor.

V loňském roce přišlo v rámci mamografického screeningu do jablonecké nemocnice na vyšetření 6 170 žen. Zachyceno bylo 32 zhoubných nádorů, z toho 18 v časné fázi onemocnění.

(Zdroj: Petra Hybnerová, tisková mluvčí Nemocnice Jablonec nad Nisou, petra.hybnerova@nemjbc.cz, foto: archiv nemocnice)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.