KULTURNÍ A SPOLEČENSKÝ SERVIS TURNOVSKA DRUHÉ POLOVINY PROSINCE

0

Druhá polovina prosince je již ryze vánoční. V letošním roce nabízí spoustu zajímavých akcí hrad Valdštejn, skauti budou opět den před Štědrým dnem rozdávat Betlémské světlo, koná se i keltský rituál v duchovní Bráně Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice. Do muzea můžete zajít na vánoční výstavu. Nová, vánočně laděná expozice je připravena i na Dlaskově statku. Vánoční a novoroční nabídka akcí vrcholí ohňostrojem 1. ledna 2010 Na Lukách.

Pátek 11. až neděle 13. prosince
* XI. tradiční Vánoční trhy v Turnově. Program ZDE.

 

Pátek 11. prosince

* Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel ve Všeni, začátek v 17.00 hodin.

* ZÁVĚREČNÝ PLES podzimních tanečních pro mládež i pro dospělé. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 12. prosince

* V 9.00 hodin začíná v sokolovně ve Skálově ulici tradiční BURZA SBĚRATELŮ poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek ad.

* 3. GAME OPEN – chytrá zábava pro malé, větší i dospělé. Nejlepší dárek pod stromeček je být spolu! Přijďte si zahrát. Žlutá ponorka od 12.30 hodin.

* Hrad Valdštejn: Vánoční koncert Amatérský pěveckého sboru PROVAZ (PRO VÁnoční Zpívání) nadšenců ze Skalan, Kacanov a blízkého okolí. Začátek ve 14.00 hodin. Zazní tradiční koledy i česky zpívané gospely.

* VÁNOČNÍ GALAPŘEDSTAVENÍ MAŽORETEK „PERLIČEK“ a jejich hostů. Sál SUPŠ ve Skálově ulici, začátek v 15.00 hodin.

* VÁNOČNÍ KONCERT Turnovského orchestrálního sdružení. KC Střelnice, začátek v 17.00 hodin.

 

Neděle 13. prosince

* III. adventní koncert: ZÁMECKÉ SAXOFONOVÉ KVARTETO. Soubor zakladatele a vedoucího Josefa Žemličky si pro tuto příležitost postavil program z klasických kusů W. A. Mozarta, Ant. Dvořáka, G. Gershwina, ale vhodných skladeb i moderních autorů (vít Fiala). Kostel sv. Mikuláše, začátek v 15.00 hodin.

* VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ s pěveckým sborem MUSICA FORTUNA v kostele P. Marie ve Vyskeři. Začátek v 16.00 hodin.

 

Pondělí 14. prosince

* JAKO THELMA A LUISE. Divadelní spolek Frída přiveze strhující příběh dvou žen, které procházejí na své cestě autem téměř mužským světem a prožívají mnohé emoce. Úprava a režie Jakub Nvota, hrají Bára Munzarová, Marika Procházková, Radim Novák, Martin Trnavský a Václav Trnavský. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Úterý 15. prosince

* STŘÍBRNÉ VÁNOCE, 555. koncert Turnovských hudebních večerů: ZUZANA LAPČÍKOVÁ + Q VOX, to je spojení zkušené hráčky na cimbál (původem z moravského Slovácka) s moravskými i českými vánočními zpěvy v podání mužského vokálního kvarteta. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Středa 16. prosince

* RECITÁL JIŘÍHO SCHMITZERA. Nejen oblíbený herec, ale i svérázný písničkář… Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

* FOTODÍLNA pro fotoamatéry. Vede Břetislav Jansa. KC Střelnice, začátek v 18.00 hodin.

 

Čtvrtek 17. prosince

* VÁNOČNÍ KONCERT ŽÁKŮ ZUŠ. Tradiční předvánoční setkání žáků, učitelů, rodičů a všech dalších příznivců zdejší hudební školy. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 18. prosince

* KONCERT PRO SENIORY. Adventní koncert v podání PS Antonín Dvořák a sólistů. Městské divadlo, začátek v 17.00 hodin.

 

Sobota 19. prosince

* NEBOJSA. Divadlo Neklid z Prahy ve spolupráci s kolegy ze Zlína nastudovali pohádku s rovnoměrnou účastí herců a marionet v životní velikosti. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

* VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ na hradě Valdštejně. Vystoupí dívčí sbor turnovského skautského střediska. Začátek ve 14.00 hodin.

* VÁNOČNÍ DISKOTÉKA – IV. československá diskotéka. KC Střelnice, začátek ve 21.00 hodin.

 

Neděle 20. prosince

n200912102252_vakci_70_09_kelti* OSLAVA ZIMNÍHO SLUNOVRATU v místě duchovní Brány Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice. Od 15.00 hodin je připravena pohádka pro děti „Delfín a nebeská hvězdička“ – představení se uskuteční v Restauraci pod Hlavaticí. V 16.00 hodin začíná program v místě duchovní brány nazvaný „Andělé z výsosti zpívají z radosti“ – společné vánoční zpívání, které ukončí keltský rituál zrození světla. Pořádá Svobodná škola umění.

* IV. adventní koncert: JAKUB PUSTINA. Zpěv oblíbeného umělce s klavírním doprovodem má tentokrát ještě dalšího hosta. Tím je klarinetista Michal Španko. Chrám Narození Panny Marie, začátek v 15.00 hodin.

* Vánoční zpívání se sousedským pěveckým sborem PROVAZ (Pro Vánoční Zpívání) v kostele P. Marie ve Vyskeři. Začátek v 16.00 hodin.

 

Pondělí 21. prosince

* TŘI SESTRY. Turnovské divadelní studio A. Marek uvádí reprízu hry, která dosáhla velkých úspěchů na jevištích po celé České republice. Hrají: Petr Dvořák, Petr Haken, Ivan Kunetka a Jan Pekař. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Úterý 22. prosince

* BIG FISH GONE AKUSTICKY. Netradiční koncert turnovské kapely. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Středa 23. prosince

* BETLÉMSKÉ SVĚTLO, symbol Vánoc, budou rozdávat skauti od 16.30 hodin na turnovském náměstí. Bude i tradiční společné vánoční zpívání.

 

Čtvrtek 24. prosince

* Vánoční zpívání se sousedským pěveckým sborem PROVAZ v kostele P. Marie ve Vyskeři. Začátek ve 14.00 hodin.

* ZEFFIRO TORNA – vánoční zpívání na hradě Valdštejně. Tradiční vystoupení pěveckého sboru. Začátek ve 14.00 hodin.

* Římskokatolická církev zve veřejnost na „PŮLNOČNÍ“ bohoslužbu, která začíná ve 22.00 hodin v kostele P. Marie v Turnově.

 

Pátek 25. prosince

* VÁNOČNÍ BOHOSLUŽBA v kostele P. Marie v Turnově, začátek v 10.00 hodin. Další vánoční bohoslužba začíná v 18.00 hodin u sv. Mikuláše.

* Sousedský spolek PROVAZ (Pro Vánoční Zpívání) zve na společné vánoční zpívání u zvoničky ve Skalanech u Vyskeře. Začátek ve 12.00 hodin.

* PROROCK – Štěpánská rocková taneční zábava v KD na Podháji od 20.30 hodin.

 

Sobota 26. prosince

* VÁNOČNÍ KONCERT pěveckého sboru Musica Fortuna v kostelíku sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně. Začátek ve 14.00 hodin.

 

Středa 30. prosince

* DĚTSKÝ SILVESTR – dětská diskotéka. KC Střelnice, začátek ve 14.00 hodin.

* VÁNOČNÍ POSEZENÍ S VARHANNÍ HUDBOU starých mistrů v kostele sv.Jana Nepomuckého na Valdštejně. Vystoupí Radek Rejšek se souborem Veselé kapuce. Začátek ve 14.00 hodin.

 

Čtvrtek 31. prosince

* PRVNÍ SILVESTR V KC STŘELNICE. Nejlepší česká i zahraniční muzika 80. – 90. let, Michal David revival. Vstupné na místě 1200 Kč (v ceně jídlo a pití dle volného výběru).

 

 Pátek 1. ledna

* SLAVNOSTNÍ VÍTÁNÍ NOVÉHO ROKU na hradě Valdštejně. Fanfára lesních rohů do všech čtyř stran a koncert v hradním kostele. Účinkuje: Trio lesních rohů z Valdštejna, pánové Jaroslav Hejral, Luboš Jerije a Petr Škoda. Začátek ve 14.00 hodin.

* NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ. Po loňském úspěšném prvním novoročním ohňostroji s návštěvou kolem 2500 lidí je tu opakování. Místo: parkoviště u autobusového nádraží Na Lukách, začátek v 17.00 hodin. V programu vystoupí kapela Mackie Messer, soutěže pro děti bude moderovat Eva Kordová a Aleš Ressler. Občerstvení zajištěno. Pořádá město Turnov a firma Ohňostroje Pohl. Pořadatel upozorňuje motorizované návštěvníky, že parkoviště Na Lukách bude z technických důvodů uzavřeno.

 

Sobota 2. ledna

* HRADECKÉ KOMORNÍ TUCTETO, vystoupení pěveckého sboru na hradě Valdštejně. Začátek ve 14.00 hodin.

PŘIPRAVUJE SE

* Sobota 9. ledna: Tradiční myslivecký ples v Kacanovech. Pořádá Myslivecké sdružení Kozlovy – Všeň. Vstupné 100 Kč, hrají Veselí pozůstalí. Doprava z Turnova a zpět zajištěna. Výborná myslivecká kuchyně, bohatá tombola! Předprodej vstupenek a informace na tel. 732 429 642.

 

ZA HUMNY

* HODKOVICE NAD MOHELKOU, neděle 13. prosince: Adventní koncert dětského pěveckého sboru Carmina: Kostel v Hodkovicích nad Mohelkou, začátek v 17.00 hodin.

* ŽELEZNÝ BROD. Zimní sklářské pátky v Železném Brodě od 4. prosince 2009 až do 19. března 2010 (mimo 25.12. a 1.1.). Zažijte den v městě s dlouholetou sklářskou tradicí.Budete moci zhlédnout různá sklářská řemesla a zároveň nakoupit české sklo za nejlepší ceny přímo od výrobců. Vstupné 50 Kč (studenti a důchodci 30 Kč) se platí při exkurzi ve sklářské škole od 10.00 hodin dopoledne a platí pro všech pět zapojených subjektů (Sklářská škola, firma Kortan-sklo, bižuterie, Galerie na Rynku, Muzeum, firma Detesk). Doporučujeme navštívit současně i další akci (není součástí Z.sklář.pátků), a tou je Výstava skleněných betlémů 4. 12. 2009 – 31. 1. 2010. Koná se v Městské galerii V. Rady v přízemí železnobrodské radnice.

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)
* Čtvrtek 10. a pátek 11. prosince od 20.00 hodin: CTIHODNÝ OBČAN.
Film USA. Jamie Foxx (Collateral, Miami Vice), Gerard Butler (300, P.S. Miluji tě) a Michael Gambon (série Harry Potter) v dramatickém thrilleru o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít všem, kdo nechali z vězení propustit vraha jeho rodiny.

* Sobota 12. prosince od 20.00 hodin: MŮJ ŽIVOT V RUINÁCH. Americko-španělská romantická komedie. Georgia (Nia Vardalos) je řecko-americká cestovní průvodkyně, která vede zájezd kolem Řecka spolu s rozmanitou skupinkou turistů, kteří by si ale radši koupili tričko, než aby se dozvěděli něco o historii a kultuře.

* Neděle 13. prosince od 14.00 hodin: KYTICE POHÁDEK. Bijásek pro děti. Pásmo pohádek pro nejmenší děti.

* Pondělí 14. a úterý 15. prosince od 20.00 hodin: CHCEŠ MĚ, CHCI TĚ. Romantická komedie USA.

* Středa 16. prosince od 20.00 hodin: MARY A MAX. Animovaný australský film (filmový klu). Dvě rozdílné povahy, dva rozdílné osudy a půlka světa spojuje tento cool animovaný film pro dospělé.

* Čtvrtek 17. a pátek 18. prosince od 20.00 hodin: 3 SEZÓNY V PEKLE. Premiéra Česko – slovensko – německého filmu. Píše se rok 1947 a doba přeje smyslnosti, extravaganci, humoru a nekonečnému očekávání. Ivanu Heinzovi, pohlednému dandymu (Kryštof Hádek) a vtipnému provokatérovi je právě devatenáct. Utíká z domova, aby se vydal na nekonvenční pouť oslavující svobodu a umělecké ideály. Komunistický režim však začíná ukazovat svou represivní tvář. Není důležité, co bude zítra. Důležité je, co je teď a jak silně mne dokážeš milovat!

* Pátek 18. a sobota 19. prosince od 17.30 hodin, neděle 20. prosince od 14.00 hodin: VÁNOČNÍ KOLEDA. Animovaný dobrodružný film USA. Ebenezer Scrooge (Jim Carrey) začíná vánoční prázdniny se svým obvyklým skrblickým opovržením, štěká na svého věrného úředníka (Gary Oldman) a svého veselého synovce (Colin Firth). Ale když ho duchové Vánoc minulých, přítomných a budoucích vezmou na cestu, která mu otevře oči, odkryjí mu pravdy, kterým starý Scrooge nechtěl uvěřit, musí otevřít své srdce a odčinit roky špatností, dříve než bude příliš pozdě.

* Sobota 19. a neděle 20. prosince od 20.00 hodin: LOVE AND DANCE. Polský „taneční“ film. Hlavní hrdinka snímku, začínající novinářka Hania, nesměle přešlapuje na prahu kariéry. Právě dostala úkol, jenž se má stát jejím vstupním testem. Jenže svět, do kterého vyzbrojená diktafonem právě vyrazila, obrátí její dosud poklidný a pečlivě naplánovaný život vzhůru nohama.

* Neděle 27. prosince od 17.30 a od 20.00 hodin, pondělí 28. prosince od 17.30 hodin: STMÍVÁNÍ 2: NOVÝ MĚSÍC. Romantický horor USA. Ve druhém pokračování úspěšné Twilihght ságy, natočené podle bestsellerů Stephenie Meyerové, oslavuje Bella svoje osmnácté narozeniny se svým milovaným Edwardem a celou rodinou Cullenů…

* Pondělí 28., úterý 29. a středa 30. prosince od 20.00 hodin: ZEMSKÝ RÁJ TO NA POHLED. Premiéra české „mrazivé“ komedie Ireny Pavláskové. Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové mnoha různých poloh. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta?

* Úterý 29. a středa 30. prosince od 17.00 hodin: ASTRO BOY. Animovaný akční sci-fi film asijské provenience. Je to pták? Je to letadlo? Ne, mechanický kluk – Astro Boy.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

– V galerii muzea je k vidění vánoční výstava inspirovaná starými recepty z našeho regionu – V BABIČČINĚ KUCHYNI OD TŘÍ KRÁLŮ DO VÁNOC. Výstava potrvá do 28. února 2010. K prodeji je i stejnojmenná kniha ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

n200912102252_vakci_71_09_dlask– Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova: VÁNOČNÍ ČAROVÁNÍ NA DLASKOVĚ STATKU (1. – 30. prosince), nová vánoční výstava věnovaná obyčejům v období adventu a Vánoc. V návaznosti na stálou expozici „Pod oknama roste bejlí“ je výstava zaměřena na vánoční čarování s bylinkami a na vánoční zeleň v betlémech. Na výstavě nechybí ani ukázky tradičních lidových pokrmů, které přicházely na stůl v období od svátku svatého Ondřeje do Tří králů. Dlaskův statek je otevřen každý den kromě pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. Otevírací doba o vánočních svátcích: 24. – 26. prosince: zavřeno, 27. prosince: otevřeno, 28. prosince – zavřeno, 29. – 30. prosince – otevřeno a 31. prosince – zavřeno).

– Galerie Safír v muzeu – výstava nazvaná JEDE JEDE MAŠINKA.

* Galerie v turnovském infocentru na náměstí Českého ráje – do 6. ledna 2010 zde bude k vidění výstava fotografií Otakara Kudrnáče nazvaná Riegrova stezka.

* Galerie Granát, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvu umělecké výroby Granát Turnov. Výstava obrazů Vladimíra Hraby „Český ráj“ do 4. prosince. V galerii je výstava fotografií Břetislava Jansy „Kresba světlem“ (do 29. ledna.). Otevřeno po-pá 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin.

* Městská knihovna Antonína Marka: Lidová  architektura kolem Prachovských skal. Komorní výstava fotografií Petra Luniaczka z Českého ráje. Výstava potrvá do 31. prosince.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.