Od pátku 21. do neděle 23. listopadu se uskuteční dny otevřených dveří ve zrekonstruované synagoze v turnovské Krajířově ulici. Už ve čtvrtek 20. listopadu je veřejnost od 17.00 hodin zvána do Muzea Českého ráje na přednášky Tomáše Hocke na téma stavební obnovy synagogy a Jana Prostředníka, který zájemce seznámí s výsledky archeologického průzkumu synagogy. Od pátku do neděle bude potom synagoga otevřena pro veřejnost v době od 10.00 do 16.00 hodin. Vždy každou celou hodinu se uskuteční odborný výklad, v sobotu 22. listopadu můžete od 15.00 hodin být svědky zpěvu hebrejských písní za svitu svící na počest královny Šabat.
Historie synagogy v Turnově sahá do roku 1719, kdy bylo židovské obci povoleno vystavět si novou kamennou svatyni. Synagoga v Krajířově ulici svému účelu sloužila několik staletí až do II. světové války. Po válce už bohužel židovská obec ve své původní podobě nebyla obnovena, většina členů komunity zahynula v koncentračních táborech nebo se rozprchla do světa. Už v roce 1951 začala být synagoga využívána jako skladiště, v roce 1967 došlo k přestavbě skladovacích prostor. Stavebníci tehdy nectili původní účel stavby, hlavní část byla dokonce přepažena a vzniklo patrové skladiště. Další osudovou ranou těsně po roce 1990 se bývalá synagoga v tzv. malé privatizaci dostala do rukou soukromého vlastníka a teprve ve druhé polovině 90. let minulého století začala složitá jednání mezi radnicí a majitelem nemovitosti o navrácení synagogy původnímu účelu. Povedlo se až v roce 2003.
V roce 2005 byla podána žádost o dotaci tzv. Norským fondům, rok na to město Turnov získalo dotaci v částce zhruba 8,5 milionu korun. Rekonstrukce byla zahájena v březnu 2007, stavební firma Status Turnov dílo dokončila na konci léta letošního roku. Citlivě a profesionálně provedenou opravou byla synagoze navrácena původní podoba včetně vnitřních dispozic. Interiér synagogy je jedním slovem úchvatný! Výmalba stropu, zázemí, doplňky, vše se podařilo sladit do jednoho působivého celku. Celkové náklady na obnovu synagogy včetně zařízení interiéru přesahují 14 milionů korun (zbylou částku po odečtení dotace doplatilo město ze svého rozpočtu).
Synagoga bude veřejnosti přístupná od dubna do října, v hlavní turistické sezoně 2009 budou v interiéru v klimatizované vitríně instalovány původní liturgické předměty z Turnova, které jsou ve správě Židovského muzea v Praze (koruna na Tóru, štít na Tóru, pláštík na Tóru ad.). Zápůjčka je zatím domluvena na 10 let. V létě se v synagoze budou konat koncerty duchovní hudby, vzdělávací pořady a výstavy. Synagoga má také svého správce, kterým se na základě výběrového řízení stala Terezie Dubinová, která má s propagací židovských památek letité zkušenosti.