OLYMPIÁDA 2016 I NA TURNOVSKU (POZNÁMKA)

0

Je to docela známá pohlednice. Takhle nějak si neznámý autor před sto lety představoval Turnov v naší době. Tramvaje, výškové domy, náměstí sice stále do kopce, ale ze stávajících staveb lze zahlédnout jen kostel sv. Františka. Místo Prioru desetipatrová administrativní budova, místo spořitelny další novostavba. A to nejzajímavější je úplně vlevo. Při vjezdu do Jiráskovy ulice ohromné divadlo s římskými sloupy, že si člověk připadá jako ve Vatikánu.

Ještěže vzadu vykukuje kostel sv. Mikuláše, jinak by to snad ani Turnov nebyl. A za Jizerou? Všimněte si, tady autor místo Daliměřic namaloval velkou průmyslovou zónu! Možná je to místo, kde měla stát automobilka Škoda. Nad tím vším létají vzducholodě a balóny jako moderní dopravní prostředky.

Co z obrázku platí dnes? Jen ty kostely. Grandiózní přestavba Turnova s velkým pomníkem „pana kohosi“ na náměstí se nekonala. Na jednu stranu je to škoda, protože stát se to, nežijeme v patnáctitisícovém městě, ale ve stotisícové aglomeraci. Na druhou stranu: je to tak lepší!

Vždy, když se na tenhle obrázek podívám, tak si představuji, jak bych namaloval Turnov za sto let já. Kostely by asi zůstaly a myslím, že také většina dnešních staveb. Určitě se ale hodně změní okolí, na všechny strany budou satelitní městečka a i Mašov nebude mít náves, ale náměstí (se sochou?, koho?).
Když ale zastupitelé Prahy tento týden odsouhlasili, že se budou ucházet o pořádání olympijských her v roce 2016, čehož se okamžitě chytil liberecký hejtman Skokan a nabídl některá sportoviště v našem kraji, tak si říkám, proč jen Liberec, Jablonec nebo Doksy? Budu bojovat za rychlou přestavbu Turnova. Když se má v Doksech konat olympijský turnaj v plážovém volejbale, tak nějaký sport přivedeme také do Českého ráje.

A začíná pomyslná přeměna našeho města. Olympijské mondo na atletickém stadionu máme, navrhuji zde uspořádat překážkový běh přes boule, jen do té doby musí povrch ještě trochu zchátrat, aby se tam boulí objevilo víc. Také by se tu mohl konat turnaj je florbale, mantinely použijeme z mobilního kluziště. Také konečně bude nějaký rozumný důvod, proč se pustit do stavby sportoviště v Maškovce. Už ji ale nebudeme stavět „za své“, ale z peněz mezinárodního olympijského výboru. Sláva. Problém mám s ubytováním, na hotel se ale hodí přestavět Dioptru u zastávky a v Dolánkách, na místě dřívějšího koupaliště, bude mobilní stanové městečko – a pod jezem se budou konat závody v rýžování českých granátů. Doprava na turnovská sportoviště bude probíhat letecky. Po čas olympiády bude uzavřena šestipruhá dálnice pod Troskami, která se promění v mobilní letiště. Pak už zbude jen prolobovat nový olympijský sport, a sice: lezení na pískovcové stěny. K tomu účelu navrhnu přestěhovat na náměstí jednu skálu od Valdštejna. A je to.
Je to stejně fantasmagorické jako ta olympiáda v Praze. Nemyslím si, že naše malá zemička na něco takového má. Lidsky i materiálně. A za devět let se toho asi zas tak moc nezmění. Neznámému autorovi návrhu přestavby Turnova z počátku 20. století se toho také moc nesplnilo.

Co vy na to?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.