OHLÉDNUTÍ ZA UPLYNULOU ZIMOU NA TURNOVSKU ANEB JAK JSME V TUHÉ ZIMĚ „ZATUHLI“

0

V posledních letech nebývalo zvykem, aby se již v říjnu citelně ochladilo, a sychravé počasí vydrželo i další týdny a navíc se k tomu přidala i tuhá zima s vydatnými mrazy a bohatou sněhovou nadílkou. A to vše prakticky trvalo s malými výkyvy až do konce února. Zaplesali majitelé a provozovatelé sjezdovek a ubytovacích zařízení nejen na Turnovsku a ve vyšších polohách, ale po celé republice. Copak se to stalo, že najednou nastala zima taková, jaká má podle kalendáře být, přestože mnohé světové předpovědní modely avizovaly opět zimu velmi mírnou? (Má podzimní dlouhodobá předpověď se ovšem lišila a varovala před tímto počasím.)

Na počátku zimy v prosinci se nad střední Evropou nenápadně stabilizovala tlaková výše a tím došlo k zeslabení proudění a vlivem malé oblačnosti i k poklesu nočních teplot a ochlazování pevniny. Frontální systémy tuto stabilní těžkou vzduchovou hmotu obíhaly směrem nad Skandinávii a až poté se stáčely k jihovýchodu, strhávaly s sebou další chladný vzduch nad naše území a navíc přinášely bohaté sněhové srážky.

V lednu se středoevropská tlaková výše propojila se sibiřskou anticyklonou, a tak došlo k ještě většímu průniku arktického vzduchu nad naše území. I na Turnovsku jsme měli celkem šest dnů, kdy se mrazy pohybovaly v noci i pod -20 ⁰C. Tento model počasí vytrval až do druhé poloviny února, kdy se z Atlantiku prosadily dvě mimořádně výrazné tlakové níže, rozrušily do té doby stabilní tlakovou výši nad Evropou a přinesly silný vítr a oteplení.

I v průběhu března a dubna by měl podobný ráz počasí přetrvávat a příjemné jaro bychom si měli užívat více než obvykle. Samozřejmě, že výkyvy jsou v tomto období pravidlem, ale případná ochlazení budou už jen přechodná a vystřídá je brzy opět teplé proudění.

Pro zajímavost – nejvyšší naměřená oficiální výše sněhové pokrývky v Turnově v letošní zimě byla 61 cm, zaznamenali jsme také dvě bouřky zimního typu – tedy náhodný výboj v silné sněhové přeháňce na ose studené fronty v zimním kumulonimbu.

Příjemné sluníčkové dny!
Vlastík Brůček Plamínek, www.brucektarot.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.