OBČANÉ, RADNICE TĚ INFORMUJE ANEB POVÍDAČKA O PODKLADECH

0

Ve čtvrtek 17. dubna jsem si otevřel webové stránky Turnova (www.turnov.cz ). Zajímalo mě, co se bude projednávat na zasedání zastupitelstva, které má proběhnou za týden. Zajímal mě hlavně bod 4 – návrh na změnu územního plánu č. 14. Co se pod tím skrývá, není z ničeho patrné, ale dva přiložené materiály ke stažení mi to jistě objasní. Ten, označený jako 4B, jsem hned zkusil – počítač mi ale sdělil, že stáhnout nejde, neboť odkaz je na webové stránky vložen chybně. Materiál 4A má uvedenou velikost 360 MB – tolik snad neměl ani na internetu zveřejněný neoficiální překlad 7. dílu Harryho Pottera. To tedy bude počteníčko!

Tak spustím stahování – při oznámené rychlosti 20 KB/s bych stahoval přes 4 hodiny – pokud by to běželo dobře. Ještě že už nemám vytáčené připojení přes pevnou linku, to by vydalo na celý den.

Tak jsem napsal e-mail paní Monice Donátové, která má styk města s veřejností na starosti, kde jsem ji upozornil na chybu a na obtížnost inzerovaný materiál stáhnout. Navrhl jsem, že by bylo lepší jednotlivé části materiálu uveřejnit ke stahování po částech – zájemce by si mohl vybrat jen část, která jej zajímá, nehledě na to, že stahování menších částí je spolehlivější. Obratem jsem dostal odpověď, že chyba u 4B byla opravena. Co se týče materiálu 4A, o tom že prý dlouho na odboru města uvažovali a došli k závěru, že je lépe uveřejnit vše v jednom jediném balíku.

Znova zkouším stáhnout 4B – šlo to jak po másle. Jedna stránka textu o prodeji části majetku KCT – a 19 stránek prázdných (asi obsahy některých vážených hlav). Na tu 4A se chystám – v pátek dopoledne ještě nebude síť tolik přetížená, dítka sedí ve škole a nehrají hry a ani nechatují a neprohlížejí hanbaté obrázky. Mezitím si dojdu na nákup, slupnu oběd, přečtu noviny, přidám hypnopedickou čtvrthodinku – a když se to zadrhne, zkusím znovu a znovu.

Pokud by se někdo z občanů domníval, že naše radnice se snaží na jedné straně vyhovět liteře zákona a informace zveřejnit, ale na druhé straně ztížit, nebo prakticky znemožnit jejich získání, bude se hluboce mýlit. Vždyť se v tomto případě jedná o velmi choulostivou záležitost – stavbu tzv. vnitřní odlehčovací komunikace přes luka a kolem stadionu, kterou jsme zcela přátelsky nazvali „Hejdukův tobogan“. A náš občan si přece zaslouží získat veškeré podklady v plné šíři.

Dostávám opět zprávu od Moniky Donátové (díky, Moniko!) – slibuje, že materiál bude rozdělen do menších částí, aby byl snadněji získatelný. Bude to však prý práce pro několik lidí a chvíli to bude trvat.

Vážení zaměstnanci radnice, až příště narazíte na podobný problém, obraťte se raději přímo na mne. Úpravu za vás provedu sám samojediný a navíc zcela zdarma.

Autor:
Pavel Dvořák, Turnov
pdvorak@cmail.cz

Pozn.: Na radnici zapracovali (asi tam byli přes noc) a už jsou materiály rozdělené. Najednou to šlo. Proč tam ale musel být odkaz na stažení jednoho materiálu o velikosti těžko uvěřitelných 360 MB, to je pro mě záhadou. Přece ti, co mají na starosti na radnici internet, nejsou žádní začátečníci…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.