PRAEMIUM BOHEMIAE 2018

0

Nadace Bohuslava Jana Horáčka každoročně podporuje předávání cen nejúspěšnějším českým středoškolským studentům Praemium Bohemiae. Ceny jsou udělovány studentům – úspěšným účastníkům mezinárodních olympiád v oborech: fyzika, chemie, biologie, matematika, informatika a astronomie s astrofyzikou a také osobnostem, které se výrazně zasloužily o rozvoj vědy a umělcům.
Akce se tradičně koná na zámku Sychrov 4. prosince, tedy v den narozenin mecenáše B. J. Horáčka. Ten se osobně zúčastnil pouze první ročníku v roce 2001. Letos 4. prosince by mu bylo 94 let!

V roce 2018 bylo oceněno 19 studentů, držiteli hlavní ceny jsou tři studenti, kteří získali zlatou medaili na letošní 50. mezinárodní chemické olympiádě: Jan Obořil, student Klasického a španělského gymnázia Brno Bystrc, Josef Tomeček, absolvent Gymnázia Slavičín, nyní student Imperial College London a Miroslava Novoveská, studentka Masarykova gymnázia v Plzni. Od Nadace B. J. Horáčka tito tři studenti obdrželi jako podporu pro další studium 50 tisíc korun. Ostatní ocenění si rozdělili částky od 15 do 25 tis. Kč.

Bohuslav Jan Horáček se narodil 4. prosince 1924 v Radvánovicích u Turnova v chudé venkovské rodině jako nejmladší z osmi dětí. Po únoru 1948 emigroval a v německém Stuttgartu se stal významným obchodníkem. Ve druhé polovině 90. let svému rodnému regionu na různé kulturní a společenské aktivity věnoval téměř půl miliardy korun. Zemřel 18. října 2002.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.