MĚSTO HLÍDAJÍ BŘICHATÍ STRÁŽCI

0

Když na turnovské radnici před časem přišli s nápadem instalovat na nové kruhové objezdy umělecká díla, vzbudilo to vlnu zájmu i nevole, a také velkou diskusi. To nejsou důležitější věci?, tvrdí jedni. Nádhera, jde o nový prvek ve vybavení města, říkají druzí. Faktem je, že umělecká díla na kruhových objezdech nechávají chladná málokoho (více zde). Nyní už ale období akademických diskusí skončilo, před několika dny se na kruhovém objezdu v dolení části turnovské Bezručovy ulice první umělecké dílo objevilo.

n200708061533_zap_198_07_strazciJeho autorem je místní umělecký kovář David Szalay. Dílo nese název „Strážci stromu“. Tři ocelové figury strážců v lidské velikosti sedí kolem stromu (javor), kruhový objezd připomíná ostrov v asfaltovém moři. Strom ve středu ostrova je zdrojem blahodárného kyslíku, bude se vyvíjet a růst, bude měnit tvar a proporce, což je alegorie na rozvoj města. Jedna figura břichatého strážce (prý symbolizují úředníka a břicho znamená sedavé zaměstnání) hledí do středu ke stromu – sleduje jeho růst. Druhý strážce se dívá s hlavou skloněnou ke kořenům, které jsou pevným základem města a třetí strážce sleduje okolí – tedy rozvoj Turnova. „Každý strážce má svůj úkol, na který se soustředí, není potřeba, aby tři dělali totéž,“ uvedl David Szalay.

Celkové náklady na zhotovení a instalaci uměleckého díla byly ve výši 224 500 Kč (z toho 180 tisíc Kč stálo umělecké dílo, 44 500 Kč úprava zeleně). Sousoší je vyrobeno z konstrukční oceli, vrchní vrstva je patinovaná grafitová barva navozující dojem, že jde o bronzovou plastiku.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.