KOPIE ČESKÝCH KORUNOVAČNÍCH KLENOTŮ V TURNOVĚ

0

(aktualizace: výstava prodloužena)Tento rok je jubilejním z hlediska české státnosti. K neoficiálním symbolům České republiky patří i korunovační klenoty. Soubor korunovačních klenotů je příležitostně zpřístupňován široké veřejnosti v areálu Pražského hradu. Tak tomu je i letos, kdy si veřejnost může tento symbol české státnost prohlédnout od 19. do 29. dubna. Kdo nestihne výstavu originálu v Praze, má jedinečnou možnost navštívit příležitostnou expozici fotodokumentace zhotovení kopií korunovačních klenotů ve vstupní hale Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší uměleckoprůmyslové škole v Turnově ve Skálově ulici.

Výstava byla na četná přání prodloužena, a sice do 7. května, vstupní hala je volně přístupná od 9 do 17 hodin.

Zájemci na dobových fotografiích uvidí pracovní tým, který se podílel v letech 1965 – 1967 na zhotovení Svatováclavské koruny. V něm byli tehdy nejvýznamnější učitelé turnovské školy: akademický sochař Jaroslav Marek, akademický sochař Vladislav Bergman, ředitel školy – akademický sochař Jiří Prudič, dílenští učitelé – stříbrník Karel Zouplna, zlatník Jaroslav Jambor, zlatník František Ťukal, zlatník a stříbrník Jiří Chval a odborný učitel zlatnictví Jiří Belda. Kopie Svatováclavské koruny byla součástí expozice Československého pavilonu na Světové výstavě v Montrealu v roce 1967.

Výborně odvedená práce turnovských pedagogů a řemeslníků byla doporučením pro zhotovení dalších korunovačních insignií – jablka a žezla v letech 1979 – 1981. Výtvarnou dokumentaci, návrhy a voskové modely tehdy realizoval akademický malíř Václav Žatečka, pozdější ředitel školy. Řemeslnou realizaci jablka a žezla zhotovili – stříbrník Jiří Chval, zlatník Jiří Belda, výbrusy kamenů dílenský učitel a brusič kamenů Zdeněk Haken.

Autor:
Jiří Mašek
ředitel SUPŠ a VOŠ Turnov
jiri.masek@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.