JAK SE ŽIJE V TURNOVĚ? AŽ NA PÁR „DROBNOSTÍ“ TO DOCELA JDE

0

Turnovské Centrum pro rodinu Náruč se zapojilo do celorepublikové kampaně sítě mateřských center. Od loňského září dobrovolníci zjišťovali, jak se v Turnově žije rodinám s malými dětmi. Na počátku dubna byly představeny výsledky.„V průběhu výzkumu jsme oslovili zhruba stovku rodin s dětmi do šesti let. Snažili jsme se zmapovat názory na život ve městě od zdravotnictví přes dopravu a služby po volný čas,“ řekla předsedkyně sdružení Petra Houšková.

Výsledky jsou dnes přehledně uspořádány, maminky z Náruče by podle Houškové rády navázaly s vedením města užší kontakt a formou besed se snažily odstranit ty nejkřiklavější nedostatky. Těch ale není mnoho, spíš jsou to „drobnosti“, které někdy zbytečně znepříjemňují život. Například s úrovní porodnice a dětského lékařství byla konstatována spokojenost, snad až na někdy zbytečně dlouhé čekací doby v některých ordinacích. Například jesle pro batolata turnovské maminky podle výsledků výzkumu vůbec nepostrádají, uvítaly by snad jen činnost agentur na občasné hlídání malých dětí. „Největší nespokojenost je asi s úrovní dětských hřišť. Kritizován je nepořádek, někdy i nevhodné umístění, jako například u hřiště v parku u letního kina, kde se kromě dětí scházejí i party mladistvých,“ konstatovala Houšková. Právě na nevhodné využívání dětských hřišť večer a v noci dospívajícími je často poukazováno, o problému se mluví třeba v souvislosti s dřevěným hradem v sídlišti u nádraží, kde lze občas ráno najít minimálně sklo z rozbitých lahví.

Kritizována je i nedostatečná nabídka koupání, což není v Turnově posledních patnácti let nic nového, malý bazének v letních Dolánkách je nedostatečný. Maminkám ale chybí i kvalitnější zázemí v bazénu na Výšince, kde třeba batolata po koupání nezbývá než přebalovat na zemi.

„Vadí také bariéry v centru města, kromě lékárny v nemocnici není žádná jiná lékárna bezbariérová, v restauracích, kavárnách a obchodech nejsou dětské koutky pro pohodlný nákup a odpočinek maminek s malými dětmi, chybí přebalovací a kojící koutky, někde, jako je například chodník u bufetu Granát v horní části Hluboké ulice, s větším kočárkem neprojedete,“ vypočítává stesky turnovských maminek Petra Houšková. Rodiče malých dětí by také v zimě uvítali více bezpečných míst pro sáňkování a po celý rok více nízkopodlažních autobusů. Chybí zpomalovací pásy na některých komunikacích, nejsou zde pěší zóny, o cyklostezkách si v Turnově musíme nechat zdát, při nedávné rekonstrukci některých ulic se na ně „zapomnělo“.

Závěry projektu, které čítají přes padesát stran textu, grafů a fotografií, ocenila i turnovská starostka Hana Maierová. Město se snaží činnost Náruče finančně podporovat, sdružení si ale dokáže další potřebné peníze sehnat pomocí grantů a dotací, část práce je na dobrovolném základu, před aktivitou maminek nelze než smeknout,“ řekla starostka Maierová. Vedení města podle ní bude závěry výzkumu brát vážně, chystá se cyklus besed ve Žluté ponorce v Husově ulici i v Hasičárně v Daliměřicích. První beseda by měla být již na konci dubna. Ne vše se samozřejmě dá okamžitě vyřešit, připustila starostka, město podle ní například již delší dobu neúspěšně hledá placeného správce dětského hřiště v sídlišti u nádraží.

S kompletními výsledky výzkumu se můžete seznámit v elektronické podobě ZDE. Ve vestibulu radnice je také do konce měsíce malá výstava z činnosti o.s. Náruč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.