HUBÁČKŮV JEŠTĚD OSLAVIL JUBILEUM ČTYŘMI SKVĚLÝMI REKORDY

0

Vysílací věž a hotel Ještěd postavené podle návrhu architekta Karla Hubáčka oslavily na konci září 40. výročí od svého oficiálního otevření v roce 1973. Navzdory nepříznivému počasí byl 21. září, kdy se oficiální oslavy konaly, zájem návštěvníků o Ještěd obrovský. „Odhadujeme, že na Ještěd v sobotu přišlo na sedm tisíc lidí,“ uvedla Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje. Kabinovou lanovkou se dopravilo oběma směry 4 981 cestujících – první rekord, tak prý podle přednosty kabinové lanovky ČD Vladimíra Štěpána pendlovaly kabiny jen v dobách největší slávy Libereckých výstavních trhů. Lístky se neprodávaly, jízda byla díky Libereckému kraji zdarma.

Oslavy zahájila soutěž ve vynášení piva od spodní stanice kabinové lanovky nahoru na Ještěd. V dešti překvapivě první vyběhla se sudem piva Konrad na zádech za 32 minut Jana Skrbková z Liberce, která předběhla nejen všechny mužské účastníky, ale i oficiálního časoměřiče závodu. Druhý skončil Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku, s časem 37 minut, o 2 minuty rychlejším, než byl dosavadní nejlepší čas závodu (druhý rekord). Mezi sudaři, kteří vynesli sud s pivem na vrchol Ještědu, byli i primátor Statutárního města Jablonec nad Nisou, Petr Beitl a tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Třetí rekord vytvořili čtyřicátníci, tedy ti, kteří se narodili v roce otevření Ještědu, a sešli se zde na jednom místě. Přihlásilo se celkem 109 lidí, ten poslední těsně před uzávěrkou přišel s občankým průkazem, když přijel až z Ostravy. Nejblíže narozeninovému datu Ještědu byli Jan Štverák, Pavel Maršík a Hana Ludvíková, kteří se narodili 21. září 1973, v den, kdy byl na Ještědu oficiálně zahájen provoz.  Vedení hotelu každému z nich věnovalo nocleh v horském hotelu zdarma.

n201310031341_zap_377_2013_jestedNejobdivovanější, čtvrtý, rekord potvrdil v průběhu odpoledne Jiří Mánek, třiasedmdesátiletý stavař z Jablonce nad Nisou, který pokořil tuto horu již po 2222. Na Ještěd začal stoupat před osmi lety, na Silvestra v roce 2005 a čas jeho nejrychlejšího výstupu je 33 minut. Náměstkyně hejtmana Hana Maierová odměnila jeho výkon pamětním listem Libereckého kraje, knihou „Velká turistická encyklopedie“  a také Kitlovým šlaftruňkem.
Na Ještěd přijeli i automobiloví veteráni s 35 auty a 15 motorkami, k poslechu vyhrával liberecký kapela The  Beatles Veteran Club a večer liberecký  dixieland Old Stars.

Dlouhá fronta se vytvořila před vchodem do technického zázemí vysílače Českých Radiokomunikací a.s., kde se ukázněně čekající návštěvníci těšili na jeho prohlídku.  Některé technologie byly tehdy  při jeho stavbě použity vůbec poprvé a některé prostory byly veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé po 40 letech.. Ve švech praskal i Hotel a restaurace Ještěd, v jehož prostorách si mohli zájemci prohlédnout jak hotelové pokoje, tak i salónek s restaurovaným interiérem podle původního návrhu architekta Otakara Binara. Zájemci mohli nahlédnout i do strojovny kabinové lanovky, která letos oslavila výročí 80 let od zahájení provozu.

Po celý den probíhal na parkovišti před hotelem kulturní doprovodný program, hudební vystoupení, diváci  byli nadšení módní přehlídkou retro modelů ze sedmdesátých let, divadelní skeče. Po setmění se promítal dobový film na přání Třicet panen a Pythagoras. Kulturní program doplnili prodejci regionálních výrobků z keramiky, bižuterie, bylinek, piva Konrad, krkonošské medoviny a další. Děti si mohly vyzkoušet svoji dovednost ve výtvarné kreativní dílně.

Společným úsilím organizátorů se podařilo zvládnout dopravu návštěvníků, kteří měli hned několik možností, jak se nahoru na Ještěd dostat. Vedle zmíněné lanovky lidé jezdili historickými autobusy společnosti BusLine a.s., kterými se svezlo 1600 lidí, dopravu posílil i autobus pivovaru Konrad s řidičem Stanislavem Matějkou. Pivovar Konrad se vytáhl speciálním lahvovým pivem s etiketou Ještědu, což návštěvníci hojně ocenili.,
další nadšenci se i přes deštivé počasí vyvezli sedačkovou lanovkou společnosti SAJ na Skalku a další skalní turisté vyšli na Ještěd pěšky.

n201310031341_zap_378_2013_jested„Byla to zatím největší akce, kterou pořádal resort kultury a cestovního ruchu, a která se přes proměnlivé, někdy deštivé počasí skutečně povedla. Lidé dorazili v ohromném počtu, a to všechny pořadatele a partnery potěšilo, neboť se ukázalo, že takovým způsobem se daří přibližovat lidem památky a zajímavosti našeho Libereckého kraje,“ zhodnotila oslavy Hana Maierová a zároveň všem organizátorům za obětavou spolupráci. Mezi partnery byl Český rozhlas Sever, které na vrchol přilákalo i významné hosty, mezi nimi i známého libereckého patriota Karla Štědrého. Narozeninovou oslavu Ještědu slavnostně zakončil čtvrthodinový ohňostroj.

Program na Ještědu doplnil Den otevřených dveří liberecké vozovny Dopravního podniku měst Liberec a Jablonec nad Nisou, který si nenechal ujít hejtman LK Martin Půta, a jízdy historických tramvají do Horního Hanychova i Lidových sadů.
„Laťka je po letošních vydařených oslavách hodně vysoko, uvidíme, s jakým překvapením přijdeme v příštím roce,“ uzavřela náměstkyně hejtmana.

Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí, Libereckého kraje, jiri.langer@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.