HEJTMAN A RADNÍ LIBERECKÉHO KRAJE SE SETKALI S PODNIKATELI, Z TURNOVSKA TAM NIKDO NEBYL! (?)

0

Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan, jeho náměstci a další nejvyšší představitelé kraje se uprostřed tohoto týdne setkali se zhruba sedmdesáti zástupci významných podniků a firem z kraje. Bohužel mezi 15 nejúspěšnějšími firmami v Libereckém kraji není žádný zástupce z Turnova, když na prvním místě se umístila českolipská firma Johnson Controls, která vyrábí automobilové součástky a například na 9. místě lomnický Technolen.

Na setkání byla oceněna také aktivita malých a středních firem a živnostníků, hovořilo se například o soutěži Cena Inovace, kterou vyhlašuje Euroregion Nisa, kde v kategorii „Nejlepší inovace“ získala l. místo firma SINGING ROCK s.r.o. z Poniklé za sportovní a záchranářské lano, vyráběné inovační technologií a chráněné mnoha zahraničními a domácími patenty.

Co je tedy z pohledu našeho regionu na libereckém setkání nejzajímavější, jsou „evropské peníze“. Minimálně v jednom velkém krajském projektu se totiž s Turnovem počítá.

„Z nejdůležitějších úkolů, které nás v roce 2008 čekají, je především úspěšné rozběhnutí všech mechanizmů, které umožní nejenom kraji ale i dalším subjektům z našeho regionu čerpat přislíbené dotace z fondů EU prostřednictvím tzv. Regionálních operačních programů,“ řekl na setkání hejtman Skokan. Podle něho je celé programovací období, které potrvá do roku 2013, unikátní příležitostí, která se nebude opakovat. „Pokud uspějeme, evropské peníze v mnoha směrech pomohou rozvoji Libereckého kraje. Pokud se nám to nepodaří, tuto šanci promarníme,“ dodal podle oficiální tiskové zprávy Libereckého kraje hejtman Skokan.

Pokud se jedná o projekty, které jsou v současné době připravovány na území Libereckého kraje, tak v databázi projektů je evidováno přes 2 000 projektových záměrů, které předpokládají financování z různých operačních programů. Například v oblasti životního prostředí se plánují projekty přesahující 300 milionů Kč, v oblasti dopravy se plánují projekty ve výši kolem 1,9 miliardy Kč, v oblasti školství a vzdělávání zhruba 2,4 miliardy Kč, v oblasti kultury a cestovního ruchu ve výši zhruba 330 milionů Kč, v oblasti zdravotnictví kolem 1,3 miliardy Kč a v oblasti sociálních věcí zhruba 68 milionů Kč.

Mezi největší projekty patří v současné době výstavba Centra vzdělanosti Libereckého kraje, výstavba pavilonu urgentní péče Krajské nemocnice Liberec, snížení energetické náročnosti ve vybraných školách a školských zařízeních, Regiotram Nisa, Podnikatelské inovační a vzdělávací centrum a inkubátor v Turnově, rekonstrukce silnic II. a III. třídy, rekonstrukce Oblastní galerie v Liberci aj.

Letos je na operační programy k dispozici zhruba 100 miliard Kč. Čerpání těchto prostředků může být rozloženo až do roku 2010. Letos již byly schváleny čtyři operační programy – Interreg IVC, program Lidské zdroje a zaměstnanost, program Vzdělávání pro konkurenceschopnost a program Praha Adaptabilita.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.