GRANÁT VYDAL DALŠÍ EXKLUZIVNÍ KALENDÁŘ

0

V pořadí pátý originální nástěnný kalendář vydalo před vánočními svátky Družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Grafici opět odvedli výbornou práci, opět jde v podstatě o umělecké dílo a jednou mohou být tyto kalendáře, vydávané pouze v malých sériích, významným sběratelským artiklem. První kalendář zdobily tváře zaměstnanců družstva a samozřejmě i české granáty. V pořadí druhý kalendář vše zopakoval, ale ještě na daleko vyšší grafické úrovni. V pořadí třetí kalendář, vydaný k 60. výročí družstva, byl oslavou rukou šperkařů a brusičů, vloni výtvarníci reagovali na celosvětový bestseller – kalendář se jmenoval „60 odstínů granátu“. „Letos jsme chtěli vzdát poctu všem těžařům na Podsedicku v Českém středohoří, kde se těží naše nejlepší a nejkrásnější granáty,“ přibližuje Václav Břichňáč, ředitel výrobně technického úseku družstva.

n201412271502_zap_428_2014_granatDružstvo navíc nedávno koupilo sadu ručně broušených českých granátů ze soukromých sbírek v exkluzivní velikosti, které se dnes už málo vidí. Z nich vznikly nové, reprezentativní kolekce šperků. Jejich snímky v kalendáři umně doplňují historické snímky těžařů a krajiny Podsedicka. Grafickou stránku kalendáře zpracovaly zaměstnankyně družstva Hana Stehlíková a Martina Cymbálová, spolupracovali grafik Jan Čermák a fotograf Petr Kubíček. Kalendář byl vydán v počtu 300 kusů a je v podstatě rozebrán, poslední výtisky jsou (možná) ještě k mání v galerii na náměstí.

„Pro nás jsou historické fotografie z Podsedicka hodně cenné. Zachycují technologii těžby českých granátů, která se už nevidí. Dnes vše probíhá strojově,“ doplňuje předseda představenstva družstva Miloslav Šorejs. České granáty lze najít i na dalších místech republiky, ale ty z Českého středohoří jsou nejkrásnější. Turnovské družstvo zde má zajištěnu těžbu do roku 2025 a plánuje její rozšíření na sousední lokality až do roku 2045.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.