V pořadí pátý originální nástěnný kalendář vydalo před vánočními svátky Družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Grafici opět odvedli výbornou práci, opět jde v podstatě o umělecké dílo a jednou mohou být tyto kalendáře, vydávané pouze v malých sériích, významným sběratelským artiklem. První kalendář zdobily tváře zaměstnanců družstva a samozřejmě i české granáty. V pořadí druhý kalendář vše zopakoval, ale ještě na daleko vyšší grafické úrovni. V pořadí třetí kalendář, vydaný k 60. výročí družstva, byl oslavou rukou šperkařů a brusičů, vloni výtvarníci reagovali na celosvětový bestseller – kalendář se jmenoval „60 odstínů granátu“. „Letos jsme chtěli vzdát poctu všem těžařům na Podsedicku v Českém středohoří, kde se těží naše nejlepší a nejkrásnější granáty,“ přibližuje Václav Břichňáč, ředitel výrobně technického úseku družstva.
Družstvo navíc nedávno koupilo sadu ručně broušených českých granátů ze soukromých sbírek v exkluzivní velikosti, které se dnes už málo vidí. Z nich vznikly nové, reprezentativní kolekce šperků. Jejich snímky v kalendáři umně doplňují historické snímky těžařů a krajiny Podsedicka. Grafickou stránku kalendáře zpracovaly zaměstnankyně družstva Hana Stehlíková a Martina Cymbálová, spolupracovali grafik Jan Čermák a fotograf Petr Kubíček. Kalendář byl vydán v počtu 300 kusů a je v podstatě rozebrán, poslední výtisky jsou (možná) ještě k mání v galerii na náměstí.
„Pro nás jsou historické fotografie z Podsedicka hodně cenné. Zachycují technologii těžby českých granátů, která se už nevidí. Dnes vše probíhá strojově,“ doplňuje předseda představenstva družstva Miloslav Šorejs. České granáty lze najít i na dalších místech republiky, ale ty z Českého středohoří jsou nejkrásnější. Turnovské družstvo zde má zajištěnu těžbu do roku 2025 a plánuje její rozšíření na sousední lokality až do roku 2045.