FÓRUM ZDRAVÉHO MĚSTA A CO CHTĚJÍ MLADÍ? (NÁZOR)

0

Obyvatelé města budou moci vyjádřit své názory, diskutovat o problémech, které je trápí, a hledat možnosti jejich řešení na Fóru zdravého města Turnova. Veřejná diskuze se uskuteční v pondělí 17. února od 16.00 hodin ve velkém sále Kulturního centra Střelnice v Turnově u deseti diskuzních stolů. Každý si může vybrat téma diskuze podle svého zájmu. V průběhu odpoledne budou formulovány největší problémy v jednotlivých oblastech života města. Pro účastníky je připraven doprovodný program v podobě bezplatného čištění brýlí ultrazvukem a měření krevního tlaku, kulturní vystoupení mažoretek Perliček, drobné občerstvení a losování cen. Akci moderuje ředitel Národní sítě zdravých měst České republiky Petr Švec. Přijďte říci svůj názor a pomozte tak představitelům města odhalit problémy, které je potřeba řešit!

Oblasti k řešení: Městský úřad a občan, Občanská vybavenost a investice města, Podnikání, cestovní ruch, Sociální problematika a prevence, bydlení, Územní plánování, doprava, Kultura, sport, volný čas, Školství a vzdělávání, Zdravý životní styl, prevence, zdravotnictví, Životní prostředí a ochrana přírody, Děti a mládež – názory mladých. (Zdroj: TZ města Turnov)

CO POVAŽUJÍ ZA DŮLEŽITÉ MLADÍ?
Na sklonku loňského roku proběhlo Studentské fórum organizované Parlamentem mládeže města Turnova. V rámci této akce bylo na sedmi kulatých stolech diskutováno o aktuálních tématech. Zde bylo vytipováno 11 základních problémů, které trápí současnou mládež v Turnově. Těchto 11 problémů bylo v závěrečně části fóra ohodnoceno účastníky.  Výsledky byly ověřeny pomocí ankety na středních školách a posledních ročnících základních škol. Ankety se zúčastnilo 1 308 studentů, což je více než reprezentativní vzorek.

Co z hlasování studentů vyplynulo jako nejdůležitější problémy k řešení?
Příliš dlouhé intervaly městské dopravy a návaznost spojů na výuku ve školách, za další potom větší možnosti studentských slev, dostupnější síť free wi-fi, kvalita veřejných toalet, špatný stav komunikací, otevírací doba knihovny, málo veřejných laviček, WC, lavičky a značení u terminálu u nádraží, nepřístupné sportoviště ad. (Zdroj: TZ parlamentu mládeže)

POZNÁMKA POD ČAROU
Již několikrát jsme mladé Turnovany kolem Parlamentu mládeže na TvA chválili za aktivitu. A i když se třeba jejich některé názory a postoje nemusely všem líbit (například stavba sportoviště v Maškově zahradě), je dobré jim naslouchat. Už jen to, že o svém městě přemýšlí, je příjemné zjištění. Nyní výsledky ankety opět potvrdily, že mladým lidem není lhostejné, kam se město posouvá či neposouvá.
Já se s dovolením se zastavím u jediného problému, kterým je městská hromadná doprava.
Letos na jaře se pravděpodobně podaří zprovoznit Markovu ulici oběma směry pro osobní automobily. Mohlo by to zejména v ranní a odpolední dopravní špičce přinést žádoucí uvolnění ulice 5. května a náměstí s Hlubokou ulicí. Rýsuje se také výstavba nájezdu na průtah městem ve směru od autosalonu Ford v Ohrazenicích, resp. ve Fučíkově ulici. A to bude v tomto desetiletí s velkou pravděpodobností vše, co se bude moci s dopravou v Turnově dát udělat. Že by někdo (stát, kraj) věnoval stamiliony na nějaký obchvat nebo odlehčovací komunikaci, to není reálné. Aut bude ale i nadále přibývat. Jednou z možností, jak dopravu v centru alespoň trochu eliminovat, je promyšlený systém městské dopravy, který lidi od nádraží či z Výšinky přesvědčí, že se jim jet do centra autem opravdu nevyplatí. Mladí už vědí, že je to potřeba… (pch)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.