EVROPSKÝ PROJEKT SPOLUPRÁCE ÚSPĚŠNĚ POKRAČUJE

0

Eva Fričová a Iva Šimáková z turnovské jazykové školy FAN v únoru navštívily partnerskou instituci Sorum Voksenopplaeringen v Norsku v rámci projektu celoživotního vzdělávání pro dospělé. Cílem projektu partnerství Grundtvig, financovaného z prostředků Evropské unie, je zvýšit vzájemné poznávání tím, že se učí jeden od druhého a všichni si vzájemně vyměňují zkušenosti.


„První návštěvy Belgie v listopadu loňského roku se účastnili jen vedoucí projektu. Tentokrát se skupina rozrostla o řadu kolegů z partnerských institucí a škol a paní Lise Kristensen, ředitelka Sorum Voksenopplaeringen, byla perfektní hostitelkou,“
řekla Eva Fričová. Navštívené norské vzdělávací centrum pro dospělé je ve městě Sorumsand (40 km od Osla), má asi 120 studentů, učí imigranty norsky a též poskytuje kurzy integrace. Účastníci setkání se zúčastnili místního Sorum festivalu, navštívili místa spojená s historií země.

„Vzdělávací program spočíval v řadě setkání učitelů a studentů, představili nám speciální počítačový program, který používají k výuce norštiny. Zaujalo mě, jak velká pozornost je věnována způsobu integrace imigrantů. Ti nejen absolvují kurzy ve škole, aby si v krátkém čase osvojili jazyk, ale také dostávají úkoly uvnitř místní komunity, jako je práce v podnicích a supermarketech. Tímto způsobem se s nimi seznamují i místní obyvatelé, což přispívá k jejich lepšímu začlenění do společnosti,“ přiblížila Fričová.

 

Účastníci setkání měli také na společné konferenci možnost představit blíže svoji zemi, a tak v Norsku zazněly i podrobnosti o Turnovu a Českém ráji. Setkání bylo zakončeno recepcí na místní radnici. „Návštěva také pomohla rozbít některé stereotypy. Norové například vůbec nejsou rezervovaní, ale velmi milí a přátelští, nejedí ryby každý den, ale také hovězí a losí maso, jsou velmi tolerantní k lidem přicházejícím z jiných zemí. Máme se ještě co přiučit,“ uvedla Eva Fričová.

 

Jazyková škola FAN bude hostit studenty a učitele partnerských zemí na konci května 2009 v Turnově. Již je připravený bohatý a zajímavý kulturně poznávací program. „Pevně věřím, že se nám podaří ukázat partnerům projektu, že i Češi jsou velmi pohostinní a přátelští, a že Turnov i Český ráj opravdu stojí za to,“ uzavřela Fričová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.