EKONOMICKÁ KRIZE MEZI NÁMI. I V NAŠEM REGIONU PŘIBÝVÁ NEZAMĚSTNANÝCH

0

Asi se nám současná světová ekonomická recese úplně nevyhne, jak by nás rádi přesvědčili někteří naši čelní politici. Vidíme to i v Turnově, kde mají problémy zejména firmy úzce napojené na automobilový průmysl. Na počátku nového roku v okrese Semily přibyly čtyři stovky nezaměstnaných. Těch je nyní podle ředitele Úřadu práce v Semilech Jana Rychlíka zhruba tři tisíce.

„Podle našich odhadů ještě v následujících týdnech může přijít o práci asi dalších sto padesát až dvě stovky lidí, víc by to být nemělo, protože na jaře se opět rozeběhnou sezonní zemědělské a stavební práce,“ přibližuje Jan Rychlík. Pracovníci úřadu nyní evidují v okrese 230 volných pracovních míst.

Struktura lidí, kteří přišli o zaměstnání na přelomu roku, je různorodá. Přibližně čtvrtině z nich je víc než 50 let, polovina má výuční list, největší skupinu nových nezaměstnaných tvoří lidé ve věku od dvaceti do padesáti let. Z větších firem v okrese propouští například textilka Hybler v Semilech, nebo společnost Tessitura Monti ve Studenci, na Turnovsku není nárůst nezaměstnaných nijak výrazně dramatický, o práci nicméně i zde přišly desítky lidí ve firmách úzce napojených na automobilový průmysl.

„Počítáme s tím, že na jaře bychom začali pořádat rekvalifikační kurzy. Účast v nich pro nezaměstnané mimo jiné znamená také finanční přínos, protože se jim zvýší podpora v nezaměstnanosti,“ dodává ředitel semilského Úřadu práce.

Délka vyplácení podpory (tzv. podpůrčí doba) se řídí věkem, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl den před zaevidováním. Do 50 let věku činí pět měsíců, od 50 do 55 let je to osm měsíců a nad 55 let věku činí podpůrčí doba 11 měsíců. Výše podpory je první dva měsíce 65 procent průměrného platu z posledního zaměstnání, poté klesá na 50 procent, kdy je vyplácena rovněž dva měsíce a zbytek podpůrčí doby se vyplácí 45 procent průměrného platu. Po uplynutí podpůrčí doby lidé dostávají sociální dávky v tzv. hmotné nouzi, které vyplácejí odbory sociálních věcí příslušných městských úřadů (v průměru dva tisíce korun měsíčně).

Historicky nejvyšší nezaměstnanost za posledních 20 let byla v okrese Semily v roce 2004, kdy v srpnu bylo bez práce 3244 lidí.

Kontakt:
Úřad práce Semily, Bořkovská 572, Podmoklice, 513 01 Semily, tel. 481 650 111.

Dislokované pracoviště Turnov, Skálova 725, tel. 481 321 011. Úřední hodiny: po a st 8.00 -17.00, út a čt 8.00 -13.00 hodin. V pátek 8.00 -13.00 hodin jsou úřední hodiny vyčleněné pro evidenci nových uchazečů o zaměstnání.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.