Rok 2008 skončil pro okres Semily z pohledu dopravní nehodovosti ve srovnání s předchozími lety ve většině ukazatelů výrazně lépe. Celkem se stalo 1076 dopravních nehod, což je nejméně od roku 1995. K nejvíce nehodám (1517) došlo v roce 1999, k nejméně nehodám (438) v roce 1967, když vycházíme z celé historie okresu, zpracovávané od roku 1961. Dlouhodobý roční průměr za existenci okresu činí 808 dopravních nehod.
V roce 2008 byli na území okresu usmrceni tři účastníci dopravních nehod. Tento počet je nejnižší od roku 1985. Nejvíce smrtelných zranění (21) bylo zaznamenáno v roce 1968, nejméně (2) v roce 1985. Rok 1968 byl také v historii vůbec nejnebezpečnější, když lidský život vyhasínal neuvěřitelně už při každé přibližně 22. dopravní nehodě. Rok 2008 byl naopak nejbezpečnější, protože lidský život vyhasl až přibližně u každé 359. dopravní nehody. Dlouhodobý roční průměr činí 9 usmrcených (jeden usmrcený na 90 dopravních nehod).
Počet zraněných byl vloni téměř stejný jako v předchozích dvou letech a opět patřil mezi nejnižší v historii okresu. Těžce zraněno bylo 38 osob (nejvíce v roce 1964 – 112 osob, nejméně v roce 1982 – 32 osob) a lehce zraněno 191 osob (nejvíce v roce 1969 – 330 osob, nejméně v roce 1990 – 117 osob). Dlouhodobý roční průměr činí 55 těžce zraněných a 202 lehce zraněných.
Výše hmotných škod zcela logicky výrazně stoupla s výrobou nových, kvalitnějších, tím ale i výrazně dražších vozidel. V roce 2008 hmotné škody dosáhly výše 40,190 milionů korun a představují průměrnou škodu 37,4 tisíc korun na jednu dopravní nehodu. Nejvyšší škody byly způsobeny v roce 2003 (61,935 milionů korun), nejnižší v roce 1961 (442 tisíc korun). Dlouhodobý roční průměr představuje částku 16,3 tisíc korun na jednu dopravní nehodu.
Rozložení hlavních sledovaných příčin dopravních nehod bylo v roce 2008 stejné jako v jiných letech. Nejvíce nehod (605, což je 56,2 %) zavinil nesprávný způsob jízdy. Následuje nepřiměřená rychlost jízdy s 234 nehodami (21,7 %), nedání přednosti v jízdě se 124 nehodami (11,5 %) a nesprávné předjíždění s 33 nehodami (3,1 %). Zbylých 80 dopravních nehod (7,4 %) bylo zaviněno z jiných příčin či jinými účastníky silničního provozu.
Celkem 80 viníků dopravních nehod řídilo vozidlo pod vlivem alkoholických nápojů. Zde jde společně s rokem 2006 o nejnižší počet od roku 1999. Nejvyšší počet nehod zaviněných podnapilým řidičem (125) byl zaznamenán v roce 2003 a nejnižší (20) v roce 1987, když je tento údaj sledován od roku 1979.
Celkem 307 podnapilých řidičů bylo v loňském roce policisty zadrženo dříve, než mohli dopravní nehodu způsobit. Je to nejvyšší počet za poslední tři roky, který svědčí o tom, že policisté věnují (a věnovat budou) řízení pod vlivem alkoholu stále intenzivnější pozornost.
S novými detekčními soupravami na zjišťování ovlivnění návykovými látkami u řidičů motorových vozidel začali policisté pracovat v roce 2007, kdy takovýchto řidičů zadrželi 10. V roce 2008 bylo pod vlivem drog zadrženo už 24 řidičů. I tomuto nešvaru, který je zcela neslučitelný s řízením vozidel, budou policisté věnovat stále větší pozornost a orientační test na ovlivnění drogami se v brzké době rozhodně stane běžnou součástí silničních kontrol.
Jediná dopravní nehoda na Turnovsku v roce 2008, při které došlo ke smrtelnému zranění, se stala ve středu 15. října v půl druhé po půlnoci na silnici I. třídy č. 35 u autobusové zastávky Turnov – Valdštejnsko. V uvedenou dobu zde ve směru na Jičín jel osobní automobil FORD Probe. Jeho řidič projel táhlou levotočivou zatáčku a na přímém úseku silnice sjel z nezjištěných důvodů na pravé straně z vozovky a levou přední částí automobilu téměř čelně narazil do stromu. Po nárazu bylo vozidlo odraženo na železniční trať vpravo pod silnici, kde začalo hořet. Přivolaní hasiči a policisté našli v zavazadlovém prostoru automobilu ohořelé torzo lidského těla. Provedenou soudní pitvou a znaleckými posudky (včetně testu DNA) bylo prokázáno, že, i když se to zdálo zpočátku nepravděpodobné, uhořelé tělo patřilo čtyřiadvacetiletému majiteli vozidla, který jej v době nehody také řídil. Za pomoci a spolupráce soudních znalců bylo zjištěno, že řidič byl po prudkém nárazu do stromu odražen zpět až do zadní části automobilu. Zde zapadl do zavazadlového prostoru, kde při následném požáru uhořel. Provedeným vyšetřováním nebylo zjištěno, že by na smrti mladého muže měla účast jiná osoba, a proto byla celá věc odložena s tím, že nejde o podezření z trestného činu.
Autor:
komisař Bc. Milan Čermák, vedoucí DI Semily