CHYSTÁTE SE NA JAŘE PÁLIT STAROU TRÁVU? DEJTE VĚDĚT HASIČŮM

0

Od začátku letošního roku funguje na webových stránkách Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (www.hzslk.cz ) nová aplikace, která pomocí internetu umožňuje všem občanům vyplnit formulář o plánovaném pálení většího množství biologického odpadu. Formulář má sloužit v případech, kdy soukromá osoba, případně firma, má v plánu spalovat větší množství klestí po lesní těžbě nebo shrabanou stařinu, listí a větve při jarním úklidu zahrad. Operační důstojníci HZS Libereckého kraje tak získají snadný přehled o počtu a místech, kde pálení probíhá.

Ikonku s názvem „pálení klestí“ najdete na hlavní stránce webu. V příslušném formuláři je nutné uvést datum a hodinu začátku i konce plánovaného pálení, jméno odpovědné osoby, číslo mobilního telefonu a e-mailovou adresu. Dále potom konkrétní místo pálení (k dispozici je i mapa, kde místo označíte), případně vhodný blízký orientační bod.
Tato nová aplikace by měla občanům usnadnit nahlašování plánovaného pálení biologického odpadu především v nadcházejícím jarním období a zamezit zbytečným výjezdům hasičů, pokud není jejich pomoci na místě opravdu zapotřebí. V případě ohlášení požáru může operační důstojník zjistit dotazem na uvedený mobilní telefon odpovědné osoby, zda se pálení nevymklo kontrole. V případě problémů vyšle na místo jednotku požární ochrany, nebo ohlášení požáru vyhodnotí jako planý poplach.

por. Mgr. Iva Michalíčková

tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje

 

MĚSTO TURNOV LIDEM PÁLIT STARÉ KLESTÍ A TRÁVU NEZAKAZUJE

Jak to s pálením staré trávy a klestí je na území Turnova, mohu jako občan na své zahradě pálit co se mi zlíbí a stačí případně tuto informaci předat pouze hasičům, aby nevyjížděli k „požáru“, nebo musím mít nějaké povolení od radnice?

„Město Turnov neupravuje pálení na venkovních ohništích žádnou vyhláškou, pro občany města platí ustanovení zákonů. Především je to zákon o ochraně ovzduší, kde se přímo píše, že v otevřených ohništích lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí a suché rostlinné materiály, které nesmějí být kontaminovány chemickými látkami – například nátěry, mořením a podobně. Známkou toho, že je spalovaný materiál suchý, je, že hoří bez dýmu a okolí tak není obtěžováno kouřem a zápachem,“ uvádí Miloslava Šípošová, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Turnov.

Velitel městské policie Luboš Trucka k tomu dodává, že pálení klestí a staré trávy nesmí obtěžovat sousedy dýmem a zápachem. „Pokud je pálena na jaře stará tráva v malém rozsahu, a přesto nám sousedi volají, abychom zasáhli, řešíme to většinou domluvou. Pamatuji ale případ z loňska z Pelešan, kdy byl oheň skutečně veliký a my museli zavolat hasiče. Potom je věc řešena blokovou pokutou,“ přiblížil Trucka.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.