ZÁCHRANA PSA VE SKALANECH NA ČELE REPUBLIKOVÉHO ZPRAVODAJSTVÍ

0

Záchranu psa v Českém ráji sledovala především díky komerční televizi celá republika. Prázdninové drama má šťastný konec. Odpoledne 19. července byl pes jménem Bart nalezen příslušníky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje po 16 dnech, kdy byl uvězněn v liščí noře.

Před několika dny už hasiči a speciální záchranářský tým Rescue z Olomouce záchranu psa vzdali. „Ve středu 19. července se hasiči na místě sešli kvůli zvážení další možnosti záchrany. Psa našli venku na skále,“ uvedla mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Pravděpodobně se mu podařilo prohrabat se ze závalu, který se hasičům před několika dny podařilo uvolnit. Lovecký border teriér se ve Skalanech pod Vyskří zaběhl do nory k lišce, obě zvířata zůstala zavalena uvnitř. Drama nakonec skončilo dobře, pes byl převezen do Turnova k veterináři Richterovi do ordinace v Bezručově ulici, kde již na něho čekala šťastná majitelka. „Zvíře bylo samozřejmě zesláblé a unavené, ale nemělo žádné zranění, které by ho ohrožovalo na životě. Hasiči jsou rádi, že se u zásahu neukvapili a nekopali ve štole. Mohli totiž způsobit zával a psovi překazit šanci na záchranu,“ doplnila Štrauchová.

Pes se vrátil majitelce díky hasičům

Border teriér se v liščí noře nedaleko obce Skalany nacházel od 3. července. Od té doby pes nebyl viděn a ze spletité nory se ozývalo pouze kňučení. Na místě několik dní po sobě probíhaly výkopové práce, při kterých pomáhala i řada dobrovolníků. Šachty nory však byly spletité a hluboké. Vzhledem k prudkému a nestabilnímu svahu za skálou bylo doporučeno v této činnosti ustat. Záchranáři se ze všech sil snažili najít prostředky, jak zvířeti pomoci. Vyhlídky však nebyly dobré, při dalším průzkumu bylo navíc zjištěno, že je v noře zával, který brání zvířatům místo opustit.

Další možnosti přineslo použití kamery (s 20 metrovým kabelem a monitorem) TV Nova. Pomocí pospojovaných vodovodních trubek, na které se provizorně umístila kabelová kamera se vzdáleným monitorem, se vytvořila sonda k průzkumu členitého terénu v liščí noře. Pomocí druhé soustavy trubek byl vytvořen systém pro zachycení kamenů v závalu. Po několika pokusech se podařilo zával v liščí noře rozvalit a zvířatům byl umožněn volný průchod ven z nory. Průzkum úzkou skalní štěrbinou až za její 40 % zalomení zajišťovali nejdrobnější hasiči i dobrovolníci.

Lovecký border teriér Bart

Po několika dnech, kdy v záchranu již skoro nikdo nedoufal, se z nory začalo ozývat opět kňučení. Navíc se po deštích změnil terén a zvíře se tak zřejmě samo vyhrabalo ven.

(TvA, zdroj a foto: TZ HZS LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.