ÚDOLNÍ NIVA JIZERY MEZI AUTOBUSOVÝM NÁDRAŽÍM A DOLÁNKAMI OŽÍVÁ

0

Když byly na přelomu tisíciletí zavezeny bazény koupaliště v Dolánkách, velká část obyvatel města to nesla velmi nelibě, zvlášť, když současně s likvidací bývalého koupaliště okamžitě nevzniklo koupaliště nové. Dnes už moderní sportoviště s koupalištěm v Maškově zahradě nějaký ten rok funguje, nicméně nostalgie za koupalištěm v Dolánkách, jehož historie sahá do 30. let minulého století, stále trvá. I dnes se najde hodně lidí, kteří vyhledávají spíš koupání v Jizeře než bazény v Maškovce. Přes dvacet let se mluví o vzniku nějaké formy přírodního koupání v Dolánkách. Vzniklo již i několik studií, hovořilo se o umístění průtočného ramena řeky nad jezem i pod ním. Dnes je vznik přírodního koupaliště v Dolánkách nejblíže, co kdy byl!

V roce 2020 byla firma VRV (Vodohospodářský rozvoj a výstavba, Praha) vyzvána ke zpracování studie přírodního biotopu v Dolánkách. V září 2021 byly vzniklé studie – vedle firmy VRH je tu ještě práce arch. V. Hájka – projednány radou města a před Vánoci i zastupitelstvem s výsledkem posunout záměr dále k realizaci.

Na základě jednání mezi radničními odbory životního prostředí a správy majetku, CHKO Český ráj, Povodím Labe a vedením města bylo vytipováno konečné umístění koupacího biotopu. Ten musí být umístěn mimo aktivní záplavovou zónu, vzniknout by měl zhruba na místě bývalého středního plaveckého bazénu, který byl v době koupaliště nejvyužívanější.
Problémem je zásobování budoucího biotopu vodou z Jizery, což je do roku 2030 omezeno souborem povolení o nakládání s vodami v řece, v létě by navíc ani nemuselo být dost vody na zásobení biotopu. Proto byla zvolena varianta čerpání vody z vrtu. Může to být tzv. průtočná varianta s odtokem odpadní vody do Jizery, druhou variantou je cirkulace vody v biotopu pomocí oběhových čerpadel a v biologické čisticí zóně s vodními rostlinami. Předpokládané náklady na vybudování biotopu přesáhnou 10 mil. Kč, reálně při vzrůstajících cenách stavebních prací mohou dosáhnout až na dvojnásobek. V každém případě bude město žádat o nějakou formu dotace, v současnosti se například hodně mluví o dotacích na zadržování vody v krajině.

Podle schváleného harmonogramu má být letos vydáno územní rozhodnutí a v příštím roce stavební povolení. Když se podaří získat nějakou formu dotace, nebo když se nové vedení radnice a zastupitelstvo po letošních podzimních komunálních volbách rozhodnou biotop financovat z rozpočtu města, mohla by stavba proběhnout už v roce 2025. Počítáno je také s drobným zázemím v podobě sociálního zařízení, občerstvení a převlékáren, a to zhruba v místě, kde kdysi bývalo.

V nejbližších letech se můžeme těšit nejen na návrat přírodního koupání v oblíbených Dolánkách, postupně dojde ke kultivaci celého údolí až k autobusovému nádraží, jehož parkoviště má být hlavním nástupním místem do celého prostoru. Projekt s vlastním molem na řece a doplňkovými službami, jako jsou restaurace a venkovní občerstvení se sportovním areálem připravuje Měšťanský pivovar Turnov, z participativního rozpočtu by měla být financována převlékárna u náplavky u mostu v Palackého ulici – toto místo má před sebou poměrně velkou budoucnost, již dnes je oblíbeným cílem procházek místních obyvatel.
V údolní nivě Jizery leží obrovský potenciál, je to zelený pás přímo uprostřed města, který zatím tak trochu spí jako „Šípková Růženka“. Velmi brzo se to ale změní!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.