TURNOVSKÉ LOKOMOTIVNÍ DEPO PROCHÁZÍ OPRAVAMI, NA ŘADĚ JE STŘECHA

0

Turnovské lokomotivní depo je významná technická stavba, a tak není divu, že bylo nedávno prohlášeno kulturní památkou. I když již řadu let neslouží původnímu účelu, tedy běžnému železničnímu provozu, lokomotivy ani železniční nadšenci odsud nezmizeli. Objekt patří Českým drahám, konkrétně Centru historických vozidel se sídlem v Lužné u Rakovníka, kde se nachází i rozsáhlé železniční muzeum. Turnovské lokomotivní depo je pronajaté Klubu přátel železnic Českého ráje.

„O objekt se snažíme pečovat. Měli jsme naplánovanou rekonstrukci střechy, ale při průzkumu stavu objektu bylo zjištěno, že sloupy mezi vjezdovými vraty jsou v daleko horším stavu než samotná střecha. Proto jsme nejprve přistoupili k jejich opravě. Oprava byla dokončena na sklonku loňského roku. Náklady překročily částku 600 tisíc korun. Aktuálně probíhá výběr dodavatele na projekt rekonstrukce střechy a následně bude vypsána veřejná zakázka na vlastní opravu střechy rotundy,“ říká ředitel Centra historických vozidel Marek Plochý.

Na snímku vlevo je Josef Semecký a vedle něho Marek Plochý

V turnovské depu jsou deponována historická vozidla jak Český drah, tak dalších subjektů. Jsou využívána na akce v Libereckém kraji, případně v sousedních regionech. Fungování turnovského depa je republikově výjimečné nejen způsobem, ale i rozsahem, protože se tu také historické vagony a lokomotivy renovují.
„V depu fungujeme zhruba od poloviny 90. let, jak bylo postupně opouštěno provozními jednotkami, tak jsme prostory postupně přebírali. Máme tady deponii vozidel, proběhly tu i velké renovace, vzpomenu například opravu kotle parní lokomotivy řady 310.0134, na který dokonce probíhala veřejná sbírka. Nyní zde probíhá kompletní renovace motorového vozu řady 131 – oblíbeného Hurvínka. Původně jsme chtěli vyjet již v letošní letní sezoně, museli jsme to ale ještě o rok posunout,“ přibližuje předseda Klubu přátel železnic Českého ráje Josef Semecký. Jak dodal, díky úzké spolupráci s Centrem historických vozidel turnovské depo žije a díky postupným opravám má šanci takto fungovat dlouhodobě.
Aktuálně se tu chystají na novou sezonu parních jízd. Na Turnovsku poprvé parní vlak vyjede na květnový Pohádkový les v Rovensku pod Troskami, o prázdninách pak proběhnou tradiční nostalgické jízdy každou sobotu z Turnova do Rovenska pod Troskami a do Semil. Parní vlak zamíří také na akce v okolních regionech. Poprvé parní vlak do Českého ráje vyjel v roce 2003, vozí tedy děti už dvacet let.

Lokomotovní depo Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.