TURNOV MÁ NOVÉHO ZASTUPITELE

0

Ve čtvrtek 19. srpna v rámci řádného zasedání turnovského zastupitelstva složil do rukou starosty města poslanecký slib Petr Záruba. V 27členném turnovském zastupitelstvu nahradil zesnulou Hanu Maierovou. Petra Záruby jsme se zeptali:

* Přebíráte mandát po Haně Maierové, což je smutné, ale bohužel to tak je, chcete k tomu přidat nějaký komentář?
Raději bych byl, kdyby tu Hanka byla s námi. Je mně ctí, že mandát zastupitele po Hance přebírám a je to také mojí povinností vůči voličům, kteří mně dali svůj hlas ve volbách.
Hanku jsem měl moc rád. Znám jí od dob, kdy vodila své dcery do školky na sídlišti, kde jsem s rodiči bydlel. Už ani nevím, kdy mně nabídla tykání. Naposledy jsem s ní mluvil v polovině června a domlouvali jsme se, že až přijedu z Luhačovic, tak ji navštívím. Bohužel k setkání už nedošlo.
Když Hanka potřebovala, tak jsem jí zaléval květiny na hřbitově, protože máme hroby vedle sebe. Teď už jí tam jen položím kytičku a zavzpomínám.
Nám, loutkářům (spolek Na Židli – pozn. aut)., pomohla s hledáním prostor pro zkušebnu a několikrát zahajovala loutkářskou přehlídku Turnovský drahokam. Zval jsem ji i v době, kdy už se hůře pohybovala nejen na přehlídku, ale i na výstavy v galerii Granát, kde pracuji.
S Hančiným přispěním jsem inicioval i vybudování schodů do sídliště Jana Patočky při výstavbě kruhového objezdu „U hodin“.

* Kandidoval jste již v několika komunálních volbách – vždy za Nezávislý blok – a vždy spíš jako „podpora“ ze zadních míst kandidátky…
Veřejné dění v Turnově mě zajímalo už od 18 let. Několikrát jsem upozornil na některé nešvary hlavně u nás na sídlišti formou ironického příspěvku třeba do vysílání rozhlasu po drátě. Nikdy jsem však nebyl v žádné straně.
Před lety mě oslovila právě Hanka, zda bych jejich (naši) kandidátku nepodpořil. Protože jsem se s volebním programem víceméně ztotožňoval, tak jsem nabídku přijal. V dalších volebních obdobích jsem postupoval ze zadních míst ke středu.

Zastupitelský slib Petr Záruba složil do rukou starosty města

* Díky úspěchu v minulých volbách má toho uskupení historicky největší počet zastupitelů, vás do role náhradníka vynesly voličské preferenční hlasy a mandát jen o málo unikl, jak vidíte své fungování v zastupitelstvu?
Nastupuji do rozjetého vlaku pouze na jeden rok, tak podpořím rozjednané věci. Nadále se budu věnovat práci v kulturní komisi a v komisi cestovního ruchu a zahraničních vztahů.

* V poslední době se mj. přetřásají velké investice města v budoucnu? Co by mělo být prioritní? Dostavba divadla, nová knihovna, revitalizace Koňského trhu, nebo něco dalšího?
Priority města jsme několikrát probírali na komisích rady města. Záleží však na financích a získat na rozpracované projekty vhodný dotační titul. Já osobně jsem preferoval dostavbu Alzheimer centra a pak výstavbu nové knihovny. Tak uvidíme.

* Co je bolestí současného Turnova a naopak radostí?
Bolestí Turnova je doprava. V současné době však řešení dopravního systému dostává konkrétní podobu, i když návrh není úplně ideální. Rámcově s navrženou trasou jižního obchvatu souhlasím. Daný je i předpokládaný termín zahájení. Budeme doufat, že se se stavbou začne a Turnovu se uleví. A z čeho je mně smutno? Jsou to prázdné výlohy v hlavních ulicích a „vylidňování“ centra města.
Radost mně naopak dělá každé vylepšení veřejného prostranství. Dokončení revitalizace sídliště u nádraží, nový chodník na mašovskou náves a chystaná revitalizace Mírové ulice na Daliměřicích a sídlišť Přepeřská a Výšinka.

* Nejvíc vás lidé znají z Loutkářského souboru Na Židli, kolik generací dětí už na vaše pohádky chodí?
Loutkové divadlo mě lákalo už od dětství. V 10 letech jsem si vyrobil z krabice od bot malé divadélko s plošnými papírovými loutkami. Teprve v osmnácti jsem se přihlásil do loutkářského souboru Na Židli. Principála dělám od roku 1992, tedy téměř 30 let. V divadle jsem měl dva dětské soubory. Dodnes se ke mně všichni hlásí, což mě velmi těší. Naše loutkové divadlo jim určitě něco dalo do života. Naučili se řádně mluvit a nestydět se vystupovat na veřejnosti. Mnozí pracují jako pedagogové a hrají na profesionálních scénách. Protože nemám vlastní děti, považuji je za své loutkářské děti a jsem tedy i několikanásobným loutkářským dědečkem.
Za 43 let, co náš soubor v Turnově působí, nastudoval na 40 inscenací. Naše pohádky navštívilo několik generací dětí. Přes 30 let pořádáme loutkářskou přehlídku Turnovský drahokam, ke které jsme letos vydali sborník všech ročníků s programy, hodnocením a fotografiemi.
Lidé mě také oslovují pane králi, protože mě znají v roli krále na Noci s Andersenem, či na akci Český ráj dětem. Naštěstí mě nepoznávají v roli Mikuláše, kterého dělám pro turnovské školky již dvacet let.

* Děkuji za rozhovor.

PETR ZÁRUBA. Narodil se v roce 1964 v Turnově. Nejprve bydlel v horní části Nádražní ulice, v roce 1971 se s rodiči přestěhoval do nově otevřené mateřské školky na sídlišti u nádraží, kde jeho maminka pracovala jako školnice. Tam bydleli 23 let. Od roku 1994 Záruba žije na sídlišti Jana Patočky, je místopředsedou malého bytového družstva.
Vyučil se oboru zlatník a klenotník pro družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Pracoval zde nejdříve na profesi zasazování českých granátů jako dělník, později po doplnění středoškolského vzdělání v této profesi zastával funkci mistra-dispečera. Nyní již osmým rokem pracuje v galerii Granát na náměstí Českého ráje. Provádí exkurze pro zákazníky, kterým předvádí broušení českého granátu, výrobu šperku a seznamuje je s těžbou granátů.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.