VÝSTAVY A KINO V BŘEZNU

0

Aktualizace 3. dubna 2020: Všechny galerie, muzea a výstavní síně jsou v důsledku epidemie koronaviru a z důvodu opatření Vlády ČR uzavřeny. Nikdo v tuto chvíli neví, kdy se zase návštěvníci do galerií budou moci vrátit…
V nové podobě funguje pouze turnovské kino Sféra, které nabízí virtuální kino. Podrobnosti najdete ZDE.

Publikovaná březnová nabídka:

Nové výstavní prostory na Semíně pod Troskami, stálá expozice horolezectví v turnovském muzeu, výstavy Luminiscence a Svět kostiček legendární firmy Lego, další výstavy probíhají v knihovně, v informačním centru a v návštěvnickém centru Granátu.

STÁLÉ VÝSTAVNÍ EXPOZICE NA SEMÍNĚ
* Tajemství Českého ráje – výstava achátů a polodrahokamů. Výstava nadchne každého, koho nenechává chladným tajemství minerálů a polodrahokamů ukrytých v nitru země. Mimořádné jsou acháty Českého ráje, ze kterých je především soubor achátů od Železnice u Jičína nejucelenější sbírkou, jakou lze kde spatřit.
Mnoho krásných exponátů sice ukrývají soukromé sbírky, ty ale nejsou veřejnosti přístupné. Na Semíně tak máte možnost zhlédnout ukázky achátů ze všech našich nejznámějších nalezišť, jako jsou Levín, Kozákov, Doubravice, Frýdštejn, Morcínov, Rovně, Rašovka a mnohé další. Nejedná se přitom o jen tak ledajaké acháty – k vidění jsou i opravdové unikáty, to už ale musí posoudit každý sám. Vedle Českého ráje jsou pak vystaveny i ukázky achátů a minerálů z Krušných hor či z moravských nalezišť.
No, a aby toho nebylo málo, v sousedním ještě větším sále je k vidění sbírka opět především achátů z nejznámějších nalezišť celého světa, jako jsou Brazílie, Mexiko, Argentina, Polsko, Německo, Botswana a další. Bez nadsázky největší vystavenou sbírkou na světě v současnosti je ale soubor achátů z nových nalezišť v Maroku.
Celkem je vystaveno přes 2 600 kamenů. Veškeré exponáty pocházejí ze sbírky Zdeňka Patzelta, který se o jejich krásu rozhodl podělit se všemi zájemci, kteří expozici navštíví.
* Z dob našich prababiček – výstava nádobí, skla a lidové keramiky našich předků. Zastavte se v dnešní uspěchané době a vžijte se do doby našich prababiček, kdy čas plynul mnohem klidněji. Na území dnešních severních Čech byla častým zdrojem obživy výroba nejenom užité keramiky, porcelánu a skleněných výrobků potřebných do kuchyně, ale dostatek času byl třeba i na výrobu skleněných dárkových předmětů. Milovníky historie potěší například soubor barevných skleněných pohárků zdobených bíle malovanými figurkami. Významná je i sbírka kameninových lahví, ve kterých byly prodávány minerální vody v dobách romantického rozmachu našeho lázeňství, a unikátní je i soubor modrošedé kameniny s cínovými víčky. K nejstarším exponátům potom patří ukázky středověké keramiky a pozdějšího cínového nádobí. To vše doplňují ukázky nejrůznějších doplňků dávných domácností a vystaveno je i několik replik, například středověkého zeleného skla z tzv. lesních skláren.
* Český ráj – přírodní klenot ve fotoobrazech. Výstava představuje soubor mimořádně velkých fotoobrazů autora Zdeňka Patzelta. Ten se dlouhodobě profiluje jako fotograf romanticky laděných záběrů ranní a večerní krajiny, nejčastěji s mlhami na dnech údolí a se sluncem v protisvětle. Pro své záběry vyhledává místa „poslední divočiny“, ve kterých je příroda zdánlivě nedotčena a nejsou na nich patrny známky lidské činnosti.
Vystavené fotoobrazy Českého ráje jsou široké až čtyři metry a vytištěny jsou speciální technologií na reflexní plátno, což jim při dokonalém nasvícení dodává kouzlo, které pozorovatele vtáhne do děje. Často jde o záběry z nejznámějších míst Českého ráje, jako jsou vyhlídka U Lvíčka, Na Kapelu, Janova vyhlídka nebo Mariánská vyhlídka na Hruboskalsku. Turisté, kteří uvedené vyhlídky navštěvují a znají je, si tak při prohlížení fotoobrazů mohou vzhledem k jejich velikosti připadat, jako by přímo na vyhlídce stáli. Na otázku, co ho v Českém ráji jako fotografa nejvíce zaujalo, Zdeněk Patzelt odpovídá: „Nebydlím zde příliš dlouho, a tak se s územím teprve seznamuji. V každém případě je zde mnohem složitější najít zajímavý záběr, v Českém Švýcarsku, kde jsem bydlel dříve, takové záběry bylo možné najít takřka na každém kroku. Přesto ale Český ráj na mne působí tak nějak klidněji a romantičtěji. Rád bych o něm vydal svou příští fotografickou knihu.“
* Od 29. února je zde k vidění výstava děl Salvadora Dalího. Jedná se o dočasnou výstavu, k vidění jsou zhruba čtyři desítky jeho děl.
Otevřeno je od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hodin.
Místo: Keltské opidum, Hradiště Semín u TROSEK (pod býčími rohy hradu Trosky), www.trosky.eu, tel. 724 140 000.

 

 

 

DALŠÍ VÝSTAVY:

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je pro návštěvníky otevřené od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin.
– EXPOZICE HOROLEZECTVÍ – Z ČESKÉHO RÁJE NA VRCHOLY SVĚTA v areálu Muzea Českého ráje. Stálá expozice.
– LUMINISCENCE – CESTA SVĚTLA. Výstava v historických sklepeních turnovského muzea má za úkol návštěvníka seznámit přístupnou formou, doplněnou o mnoho názorných exponátů, s jevem luminiscence, tedy světélkováním obvykle pevných nebo kapalných látek.

– SVĚT KOSTIČEK. Rádi bychom pozvali všechny příznivce pestrobarevných kostiček na výstavu mnoha exponátů z téměř 250 tisíc dílků ze stavebnice Lego. Náplní výstavy je tematická expozice s městskou tematikou, sestavenou na dioramatu města s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami. Dále jsou představeny vlastní tvorba a vybrané tovární sety, novinky z posledních let, filmová tvorba, válečná zóna robotů z edice Lego Bionicle a další exponáty. Pro děti je připravena plnohodnotně vybavená dětská herna. Autorem a patriotem projektu putovní výstavy Svět kostiček® je Ing. Petr Šimr, sběratel, designer, stavitel, vystavovatel a lektor. Kamenářský dům muzea od 6. února do 29. března.
– VÝTVARNÝ SALON DĚTÍ A MLÁDEŽE JAWOR – TURNOV 2019. Výtvarný salon má letitou tradici vycházející z partnerství muzeí obou měst. Výstava ve výstavním sále muzea potrvá do 15. března.

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA A. MARKA
– Obrazy mluví vlastní řečí. Výstava malířky Zdenky Jandové. Maluje obrazy o přírodě a smyslech, kterými je možné ji vnímat. Její tvorba se zaměřuje také na obrazy pro děti. Sálek knihovny ICM
– Malujeme pohádky. Výstava „Malujeme pohádku“ – výtvarné práce dětí z MŠ a ZŠ Turnova. Galerie Na Schodech.

* GALERIE U ZLATÉHO BERÁNKA (v 1. patře infocentra na náměstí): Jizerské hory – Vítězslav Hudský. Výstava fotografií probíhá do 31. března.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Ukázky výroby granátových šperků a broušení českých granátů. Celoroční výstava granátových šperků. Otevírací doba: pondělí – pátek 9.00–17.00 hodin. Doprovodná výstava: Malování pro radost – výstava obrazů Ivany Forštové (leden – březen).

* FOTOKLUB SAFÍR, hala nádraží ČD: Břetislav Jansa – fotografie z toulek po Norsku a Švédsku. Od 4. března do 28. dubna.

KINO SFÉRA
Kino Sféra v budově Střelnice zavedlo důležitou změnu v systému tvorby a zveřejňování programu kina. Ten již nebude vznikat na celý měsíc dopředu, ale pravidelně ve dvoutýdenních cyklech.
Program najdete na webových stránkách – http://www.kinoturnov.cz/. K tomu si také můžete přímo v kině a na recepci KCT vyzvednout tištěný letáček s programem.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.