ZA ARABELOU, VEČERNICÍ, MRAKOMOREM A DALŠÍMI POHÁDKAMI NA VALDŠTEJN

0

Po celé prázdniny můžete na hradě Valdštejně obdivovat kostýmy a rekvizity z kultovního seriálu Arabela a dalších tří pohádek.

Asi málokdo ví, že jedna z epizod Arabely byla natáčena na Valdštejně v aehrentalském paláci. A právě v biliárním sále o poschodí výš je nyní instalovaná výstava rekvizit a kostýmů z tohoto seriálu. V rámci expozice nechybí ani „kouzelné předměty“. Jsou tu tři nejdůležitější: kouzelný prsten, cestovní plášť a křišťálová koule. A právě kouzelný prsten je jedním z klíčových prvků celého příběhu. „Jsem moc ráda, že se nám podařilo Arabelin prsten získat, neboť tuto rekvizitu Barrandov běžně nepůjčuje. Také jsme si na něj museli pořídit speciální šperkovnici,“ přibližuje výstavu na hradě Eliška Gruberová.

Poznáváte rekvizity z Arabely?

Mezi kostýmy od vynikajícího výtvarníka Theodora Pištěka nechybí kostýmy královny z Říše pohádek, jejích dcer ani kostým Rumburaka či čaroděje Viga. A víte, jak se jmenoval celým jménem? Jen jednou to ve 39 dílech tohoto seriálu zaznělo. Součástí expozice je i havran, do kterého se Rumburak převtěloval, či kniha kouzel.

V klasicistním domě jsou kostýmům věnovány dvě místnosti. Ve slavnostním sále najdete kostýmy k pohádkám Princ Bajaja a Princ a Večernice. Kromě šatů Večernice, prince Velena a krále, kterého ztvárnil Vladimír Menšík, se zde nachází i oděv samotného Mrakomora, jehož sídlo bylo na nedalekém hradu Trosky.

Pohádka Princ Bajaja z roku 1971 je zde zastoupena trojími šaty princezny Slavěny. Tato pohádka se natáčela přímo na hradě Valdštejně, v nedalekém zámku Hrubá Skála a v Hruboskalském skalním městě. Asi každému se vybaví záběr, jak kočár se Slavěnou tažený koňmi projíždí pod kamenným mostem ozdobeným sochami. V salonku klasicistního domu jsou vystaveny dětské kostýmy z pohádky Kočičí princ.

Instalace v biliárním sále hradu

Výstava je doplněna panely, na kterých se dočtete zajímavosti o jednotlivých titulech. Zároveň můžete soutěžit o rodinnou vstupenku do expozice Barrandov. „Barrandov Studio, od kterého máme kostýmy zapůjčeny, vystavuje většinou vždy jeden titul. Jsem moc ráda, že se nám podařilo získat hned čtyři pohádky. Výstava kostýmů je součástí prohlídky objektu s průvodcem,“ dodává Gruberová.
Na prázdninové měsíce jsou připraveny speciální prohlídky přímo k výstavě a začínají vždy v 10.30, 13.30, 15.00 a 16.30 hodin.

S PASTELKAMI PO HRADU
Hrad Valdštejn se stal také součástí projektu „První průvodce památkami pro děti“, jehož cílem je přiblížit památkové objekty dětem. Malí návštěvníci Valdštejna mají nyní možnost projít si hrad s knížkou, v níž si mohou nejen přečíst některé zajímavé informace z historie hradu, prohlédnout ilustrace a fotografie, ale také vyřešit několik úkolů, vybarvit erby, zapsat si své vlastní zážitky, a pokud mají po ruce „chytrý“ telefon, tak si prostřednictvím internetu třeba i poslechnout píseň složenou Václavem Holanem Rovenským, který na hradě po nějaký čas žil jako poustevník.
Publikaci je možno zakoupit přímo v pokladně hradu Valdštejn za 50 Kč. Součástí je i malé balení pastelek, takže psací potřeby si děti brát s sebou nemusejí.

HRAD VALDŠTEJN
Kromě jednotlivých akcí jsou zde také opakující se akce:
* Každé prázdninové pondělí a čtvrtek (kromě 6. července) od 11.00 a 14.00 hodin – prohlídky hradu s loupeživým rytířem spojená s hledáním pokladu a zlomením kletby. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.
* Noční prohlídka hradu: 5. a 19. července, 9. a 23. srpna vždy od 20.00 hodin. Prohlídky jsou doplněny dalším programem – 5. července ohňová show, ostatní termíny malý varhanní koncert v kapli.
* Audience u vévody Albrechta z Valdštejna: 4. a 18. července, 1., 15. a 29. srpna vždy od 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin.

Více na www.hrad-valdstejn.cz. Prázdninová nabídka je součástí programu Turnovské léto.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.