NOVÉ VÝJEZDOVÉ CENTRUM HASIČŮ A ZÁCHRANKY NA VESECKU? PRAVDĚPODOBNĚ V PŘÍŠTÍM DESETILETÍ

0

Čas od času probleskne na veřejnost krátká informace, že především profesionální hasiči mají zájem do budoucna opustit své zázemí v Turnově Na Lukách a vystavět nové centrum, které by bylo na hlavní komunikaci, a vozidla jedoucí na výjezd by se nemotala v centru města. „Chtěli jsme na radnici vědět víc, tak bylo na náš popud svoláno jednání u hejtmana Libereckého kraje, kterého se zúčastnili velitel krajských hasičů i ředitel krajské záchranky, přítomen byl také radní Libereckého kraje Přemysl Sobotka,“ uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke.

Jak doplnil, byla tu totiž nová informace, že hasiči chtějí od záměru ustoupit. „Najít vhodný pozemek pro výjezdovou základnu tohoto typu ale nebylo vůbec jednoduché. Řešili jsme to dva roky, museli jsme i upravit územní plán, bylo by nám líto, kdyby bylo od záměru upuštěno,“ shrnul starosta. Nakonec bylo na schůzce dohodnuto, že záměr v prvé řadě na koupi pozemku trvá. Pro krajské hasiče to sice není aktuálně priorita, nicméně strategický pozemek u severního obchvatu Turnova těsně navazující na průmyslovou zónu Vesecko je opravdu pro všechny složky integrovaného záchranného systému výhodný. Město by se rozhodnutím rady mělo na koupi podílet symbolickými 80 tisíci, aby dalo důraz na to, že o podobnou stavbu na daném místě opravdu stojí. Pozemek koupí Liberecký kraj společně s Hasičským záchranným sborem LK. (Pozemek je nyní ve vlastnictví firmy Zikuda-vodohospodářské stavby Turnov, jeho cena je na základě posudku stanovena na 3,2 mil. Kč.)

Stavět by se začalo až na základě příslušného dotačního titulu, který ale zatím nebyl vyhlášen. Nebude to dříve než v příštím desetiletí. Do nového výjezdového centra by se kromě hasičů nastěhovala i záchranná služba, v ideálním případě by se sem přesunula i městská poloprofesionální hasičská jednotka z Daliměřic. Podle první studie by stavba objektu se zázemím pro hasiče přišla na zhruba 100 milionů korun, objekt záchranky asi na 40 milionů. Je ale docela možné, že vznikne jedno společné zázemí. V tomto směru jde pouze o prvotní informaci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.