V NÁDRAŽNÍ BUDOVĚ V TURNOVĚ NAJDETE KNIHOVNU I POŠTOVNÍ ÚŘAD

0

V únoru 2016 byla slavnostně otevřena dokončená první etapa rekonstrukce nádražní budovy v Turnově. Přišla na 15 milionů korun. Zásadní proměnou prošla odbavovací hala, vzniklo nové sociální zařízení. Projekt navazoval na předchozí úpravu přednádražního prostoru a výstavbu autobusového terminálu. „Rekonstrukci tehdy prováděly přímo České dráhy, ty posléze všechny výpravní budovy prodaly Správě železniční dopravní cesty. Ta nyní prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury financuje v Turnově druhou etapu prací,“ přibližuje ředitel Správy osobních nádraží Hradec Králové Jaroslav Špína.

Prostory budoucího rychlého občerstvení

Z peronu je staveniště

Další etapa rekonstrukce turnovské nádražní budovy začala letos na podzim a dokončena má být na konci srpna příštího roku. Pracuje se v části přiléhající k autobusovému terminálu. V místě bývalé restaurace bude rychlé občerstvení s obslužným pultem, zachována zůstane i venkovní část bufetu na peróně, které zasvěcení dříve neřekli jinak než slangově „šturc“. V další části, kde bývala restaurace vyšší cenové skupiny, bude městská knihovna a poslední volné prostory obsadí Česká pošta. Ta sem přesune dopisní a balíkové služby pro veřejnost z objektu na opačné straně nádražní budovy, kde napříště zůstane už jen technické zázemí.

„V prostoru občerstvení a knihovny zachováme i historické stropy, na peróně restaurujeme staré secesní litinové sloupy, také podhledům bude navrácena původní podoba. Práce na druhé etapě představují částku zhruba ve výši 30 milionů korun,“ shrnuje Jaroslav Špína. Následná třetí etapa zahrne provozní část s dopravní kanceláří. Tady zatím není známo, kdy na ní dojde.

Příští rok v srpnu budou práce dokončeny

SŽDC v poslední době do oprav nádražních budov investuje poměrně velké částky, kdo dlouho nejel vlakem z Turnova do Hradce Králové, bude příjemně překvapen. „V nákladech kolem dvou milionů korun jsme letos opravili fasády a okna na výpravních budovách v Rovensku pod Troskami a v Hrubé Skále, myslím, že obě nádraží, které slouží v létě také turistickému ruchu, hodně prokoukla,“ doplňuje Špína. V příštím roce má být zahájena náročná oprava nádražní budovy v Semilech včetně přilehlého prostoru, kam chce město přesunout autobusový terminál. V okolí Turnova se chystá mj. oprava výpravní budovy v Sychrově. Připravuje se také stomilionová investice do rekonstrukce nádražních budov v Liberci.

Zásadní proměnou k lepšímu prošly i nádražní budovy v okolí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.