NA VESECKU VZNIKÁ MODERNÍ AREÁL PRO HASIČE, POLICII I ZÁCHRANÁŘE, PŘESTĚHUJÍ SE SEM TAKÉ MĚSTŠTÍ HASIČI

0

Integrované výjezdové centrum pro hasiče, dopravní policii i zdravotnickou záchrannou službu v turnovské oblasti Vesecko, v sousedství silnice I/10, utěšeně vyrůstá. Aktuálně zde stojí hrubá stavba, osazují se okna a na řadu přijde fasáda. Stavební práce provádí firma GEOSAN GROUP, a. s., za nabídkovou cenu 240 mil. Kč včetně DPH.

Stavět se začalo na podzim 2024, letos na podzim by již mělo být centrum uvedeno do provozu. Kraj na tuto stavbu získal dotaci z Ministerstva vnitra ve výši 110 mil. Kč a také další kompenzace související s majetkovými převody ze státu na kraj. Společné sídlo jednotek IZS má jednotnou koncepci – každá složka bude sídlit v samostatném objektu, v jehož suterénu budou garáže a v patře potřebné zázemí a kanceláře. Centrum bude mít také přímé napojení na silnici I/10, obsluhováno bude zezadu od průmyslové zóny, kde vznikla nová komunikace. O vzniku společného sídla záchranářů se začalo jednat už v roce 2016.

K integrovanému centru krajských záchranářů přibude ještě sídlo městské hasičské jednotky, která se na Vesecko přesune z Daliměřic. Práce na výstavbě nového objektu začnou v březnu, hotovo má být za rok; stavba neohrozí sousední centrum záchranářů. Město Turnov za nové sídlo své hasičské jednotky zaplatí 48,3 mil. Kč. Na základě výběrového řízení stavbu provede společnost Stav – Agency ze Stráže nad Nisou.
Ta mj. v Turnově nedávno dokončila objekt dětské skupiny na Hruštici a město s ní má velmi dobrou zkušenost. Na výstavbu zbrojnice získal Turnov šestimilionovou dotaci z Ministerstva vnitra a bezmála pětimilionovou od Libereckého kraje.
Nové sídlo městské jednotky na Vesecku uvítají především obyvatelé Daliměřic. Při výjezdu jednotky k zásahu totiž ve vilové čtvrti vznikal kolizní bod; situaci nepřidávala ani skutečnost, že jednotka logicky zasahovala v kteroukoliv denní i noční dobu. I pro samotné dobrovolné hasiče je někdy náročné dostat se při vyhlášení poplachu na místo.

Daliměřická „hasičárna“ by měla svému účelu sloužit i po přestěhování zásahové městské jednotky na Vesecko – stane se sídlem SDH Daliměřice. Stejně tak zázemí profesionálů Na Lukách bude i nadále sloužit hasičům. Do budoucna by zde mělo vzniknout zázemí pro řešení krizových situací. Původně se hovořilo o tom, že by se sem mohla přesunout základní waldorfská škola Lesves, to se však podle vyjádření zástupců Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje jeví jako málo pravděpodobné.

Připomeňme ještě, že na Vesecku v sousedství výjezdového centra záchranářů – včetně městské hasičské jednotky – má vyrůst také prodejní centrum pro dům a zahradu společnosti DEKINVEST. Společnost již zakoupila příslušné pozemky, stavba však byla odsunuta nejdříve na rok 2027.

Centrum IZS na Vesecku, sídlo profesionálních hasičů, záchranářů a policie, úplně vpravo je objekt pro městskou hasičskou jednotku, který bude vyrůstat dodatečně

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.