TEN, KDO SE STARÁ, TEN MÁ…

0

Netřeba dlouze diskutovat o tom, zda v titulku obecně vyjádřené lidové pořekadlo zůstalo jenom pouhou moudrostí našich předků, nebo z něj dokáže těžit i současná generace. Bohužel, v dnešní přetechnizované době se obce na rozdíl od velkých měst možná ještě mnohem víc než dřív musejí starat o to, aby měly co nabídnout svým obyvatelům, a stanovit si priority, které obyvatele obcí osloví.

V Pěnčíně, vesnici roku 2003, takovou základní prioritou je mj. udržení fungování vlastní základní školy. Ta byla ve středu obce vybudována již na konci 19. století a stává se tudíž téměř historickou budovou se všemi svými stavebně charakteristickými vlastnostmi své doby. Mezi ně patří nejen 70 cm silné obvodové zdi, ale i unikátní zateplení půdních prostor, kamenné schody, specifické rozdělení školních tříd apod. K tomu nám starosta obce Karel Bičík sdělil: „Každý rok se obec snaží prostory pro vyučování dětí neustále vylepšovat a modernizovat. Jelikož budova školy stojí v centru obce na dopravně velmi exponovaném místě, což prakticky znemožňuje běžné větrání okny, začali jsme se intenzivně zabývat myšlenkou řízeného větrání školních tříd s rekuperací tepla. Po dotazech místostarosty Jaroslava Šárala v jiných školách, kde již tyto systémy vybudovali, jako třeba v Jenišovicích, Bohumíně či Nehvizdech, a na základě informací od výrobců obdobných zařízení, jsme se proto rozhodli tento princip větrání realizovat i v naší škole.“

Jak dál říká, hlavním důvodem bylo samozřejmě zlepšení klimatických podmínek ve třídách, aby školáci byli při výuce více pozorní a lépe jim to „pálilo“, ale v neposlední řadě také výrazné snížení hlučnosti.
„Nezastírám, že se nám rovněž velice hodila i možnost využití právě vyhlášeného dotačního titulu na finanční podporu zřizovatelům těchto systémů, kde se stát podílí úhradou až sedmdesáti procent uznatelných nákladů. Systém rekuperace je všeobecně znám a dlouhodobě využíván, avšak vzhledem k vnitřním stavebním možnostem naší budovy jsme se rozhodli k umístění větracích jednotek přímo do jednotlivých tříd,“ vysvětluje pohnutky obce její starosta a pokračuje: „Tyto vnitřní jednotky od renomované firmy ATREA jsou konstruovány zejména pro potřeby škol, což mimo jiné znamená, že mohou být designově zajímavé, jsou plně automaticky řízené na základě informací ze snímačů koncentrace CO2, filtrují vstupní vzduch a mají vysokou, až devadesátiprocentní účinnost ve zpětném zisku tepla, i další výhody. Hlavně však mají velmi nízkou hladinu hlučnosti, takže vůbec nenarušují výuku.“

Liberecká firma DAP, vítěz výběrového řízení, tady instalovala celkem čtyři takovéto rekuperační jednotky. Jedna je umístěna v družině, po jedné ve dvou třídách, z nichž jedna obsluhuje i PC učebnu, a jedna jednotka pak zajišťuje větrání pracovní třídy v podkroví.

„Nutno říci, že i přes složité stavební podmínky se realizační firma s instalací jednotek vypořádala velmi uspokojivě, a to jak časově – prakticky během jednoho týdne, tak i z hlediska kvality,“ dodal starosta obce.
Nyní jsou větrací jednotky od začátku školního roku v činnosti a jak jsme se mohli na místě sami přesvědčit, novinka je naprosto nehlučná. Rovněž je na jednotky zajímavý pohled i z hlediska estetického.
„Abychom tomu ještě více pomohli, osadili jsme plechové roury povrchově upravenými deskami do podoby školních skříněk. Jak již bylo zmíněno, přestože Atrea dodává na své výrobky hodně zajímavé povrchové úpravy dle přání zákazníka, my vše sladili do standardní bílé barvy. Boky těchto skříní o velikosti klasické domácí lednice tak mohou děti i učitelka navíc využívat jako magnetické tabule,“ uvedl další klad starosta Karel Bičík.
„Výhody větracích jednotek jsme prakticky mohli hodnotit pouze krátce na začátku školního roku, pak byla docházka dětí bohužel přerušena koronavirovou pandemií. Jsme však přesvědčeni, že s opětovným nástupem školáků do škol v nastávajícím zimním období, a zejména v době i nadále pokračující epidemie koronaviru, kdy je obzvlášť kladen důraz na větrání školních tříd, budou vložené investice za přibližně jeden milion korun pro naše děti přínosem,“ uzavřel pěnčínský starosta; zároveň s dodatkem, že školu v dalším období čeká ještě rekonstrukce sociálního zařízení a snad dojde i na výstavbu školní dílny.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.