KRAJ POŽADUJE VEDENÍ VYSOKORYCHLOSTNÍ ŽELEZNICE Z PRAHY DO POLSKA PŘES LIBEREC

0

Studie proveditelnosti železničního spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec a vyhledávací studie vysokorychlostní železnice mezi Prahou a státní hranicí s Polskem byly předmětem projednání krajských radních. Kraj požaduje, aby koridor vedl přes Liberec a zlepšila se tak železnice mezi krajským městem a Turnovem.

Správa železniční dopravní cesty s. o. (SŽDC) zahájila připomínkové řízení dvou strategických dokumentů v oblasti železniční dopravy.
Cílem studie proveditelnosti je zrychlení a propojení stávajících tratí pro zlepšení železniční dopravy mezi Prahou a Libercem. Navrženo je několik možných variant. Všechny vycházejí ze železniční stanice Praha – Vysočany buď po stávající trati 070 Praha – Všetaty – Turnov, případně přes Lysou nad Labem a novým propojením přes Milovice. Navrhovaná doba cesty mezi Prahou a Libercem se pohybuje v rozmezí 1.25 – 2.15 hodin podle varianty.

„V rámci připomínek ke studii proveditelnosti požadujeme, aby výsledná varianta byla plně elektrifikována v celém úseku Liberec – Praha a aby v úseku Turnov – Liberec byla nadále sledována pouze jedna varianta,“ říká Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. „Rovněž chceme, aby byly postaveny nové traťové úseky, případně přeložky oblouků u těch stávajících. Vlaky by tak v některých místech mohly jezdit minimálně 160 km v hodině,“ pokračuje náměstek.
Cílem vyhledávací studie vysokorychlostního železničního propojení Praha – Liberec/Hradec Králové – státní hranice CZ/PL je navržení mezinárodního koridoru rychlého železničního spojení evropského významu přes Hradec Králové, nebo Liberec, které je možné napojit na česko-polské hranici do stykových bodů Královec nebo Jindřichovice pod Smrkem.

V případě vedení vysokorychlostní tratě přes území Libereckého kraje jsou v úseku Praha – Liberec navrženy tři varianty ve zbývajícím úseku z Liberce na st. hranice s Polskem jsou navrženy dvě varianty s maximální rychlostí 250 a 350 km/hod. Navrhovaná doba cesty mezi Prahou a Libercem je do 35 minut.

Liberecký kraj požaduje vedení vysokorychlostní trati přes území Libereckého kraje. Koridor Praha – Wroclaw vedený přes území Libereckého kraje, podle zvolené trasy v Polsku, obslouží 300 – 400 tisíc obyvatel včetně průmyslového centra v Mladé Boleslavi, naopak přes území Královéhradeckého kraje by koridor lépe obsloužil maximálně 200 tisíc obyvatel. Při porovnání investičních nákladů na výstavbu železnice na české straně, se předpokládají náklady ve výši až 81,5 mld. Kč v případě vedení přes Liberecký kraj, v případě vedení koridoru přes území Královéhradeckého kraje až 102,4 mil. Kč. Královéhradecký kraj, na rozdíl od Liberce, s Prahou již v současnosti spojují dvě elektrizované železniční tratě, které postupně procházejí modernizací na rychlost až 160 km/h.

„Je to dlouhodobě neutěšená situace, kdy z Liberce do hlavního města cestující jedou dvě hodiny. Na rozdíl od jiných rychlíkových spojů do krajských měst v České republice ho nijak nefinancuje ministerstvo dopravy. Pokud je jeho cílem sto minut z centra Liberce do centra Prahy, tak to považuji v 21. století za úsměvné,“ komentuje hejtman Martin Půta.

Markéta Žitná, tisková mluvčí Libereckého kraje, marketa.zitna@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.