CAMBRIDGE ENGLISH – MEZINÁRODNÍ ZKOUŠKY V TURNOVĚ

0

„V roce 2013 mě oslovilo Evropské centrum jazykových zkoušek s nabídkou spolupráce, nejspíš proto, že Jazyková škola FAN je už od roku 2008 členem Asociace Cambridgeských škol v České republice. A samozřejmě máme dlouholetou zkušenost s přípravou na zkoušky, vždyť na poli jazykového vzdělávání působíme již 25 let. Asi to hlavní, co mě nakoplo a proč jsem do toho šla, byl výsledek celorepublikového průzkumu, který k mému překvapení ukázal, že právě náš region zaostává v počtu úspěšných držitelů certifikátů Cambridge English za celostátním průměrem,“ uvádí Eva Fričová z turnovské jazykové školy FAN. Zeptali jsme se jí:

* Znamená to, že žáci a studenti v našem regionu jsou hloupější než třeba v Praze či jižních Čechách?
Ale vůbec ne. Naopak. Jsem přesvědčená, že tu máme spousty šikovných dětí i teenagerů, kteří mají na to Cambridge zkoušky s kvalitní přípravou bez problémů udělat. Někteří třeba ani nevěděli, že je možné takové zkoušky skládat, dalším se nechtělo cestovat za zkouškami až do Prahy či Liberce.

* Takže teď mají možnost skládat zkoušky Cambridge English přímo v Turnově?
Ano, dokonce dvakrát ročně. Prostory poskytuje Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola a jazykovka FAN řeší vlastní organizaci a realizaci zkoušek. To je obrovská výhoda pro všechny zájemce o zkoušky Cambridge English, že nemusí nikam jezdit, ale zkoušející za nimi přijedou do Turnova. Kandidáti si mohou vybrat buď jarní termín v květnu, či termín zimní na začátku prosince, který doporučujeme hlavně žákům devátých tříd základních škol a čtvrtých ročníků středních škol.

* A z jakého důvodu?
Úspěšní absolventi zkoušek dostanou Cambridge certifikát s dostatečným předstihem, aby ho mohli přiložit k přihláškám na střední a vysoké školy.

* Jaké výhody Cambridge certifikát přináší?
Nejdůležitější asi je, že držitelé Cambridge certifikátů mají mezinárodně a celoživotně platný doklad o znalosti cizího jazyka. V rámci přípravy dále ovládnou zkouškové strategie, které mohou průběžně uplatňovat i u jiných zkoušek včetně maturity. Mohou získat body navíc u přijímacího řízení na střední či vysokou školu. Zejména ti, kteří složí zkoušku Cambridge English: First (FCE – úroveň B2) a vyšší, mohou být při přijímacím řízení na vysoké školy bonifikováni body navíc a pak mají opravdu mnohem větší šance na přijetí. V rámci vysokoškolského studia může být Cambridge certifikát uznán místo zkoušky z cizího jazyka a hlavně v průběhu studia mohou studenti, kteří prokáží znalost alespoň na úrovni B2, studovat až jeden rok v zahraničí díky projektu Erasmus+. A to jim současná maturitní zkouška na úrovni B1 nezajistí.

* A co pracovní uplatnění?
Certifikát Cambridge English může být výhodou u pohovoru do vysněného zaměstnání u nás i v zahraničí. V našem okolí tyto certifikáty uznává např. Škodovka.

* Jestli tedy chci, aby moje dítě mělo možnost studovat či pracovat v zahraničí, kdy je dobré se zkouškami začít?
Co nejdříve. Malé děti na prvním stupni angličtina baví a učí se opravdu rychle. Příprava na zkoušky urychluje jazykový pokrok a děti velmi motivuje. Zkoušky z angličtiny YLE: Young Learners Exams pro děti ve věku 8-12 let jsou cílem dosažitelným v řádu měsíců. Příprava je vedena hravou a zábavnou formou. V přípravkách máme mnohem méně dětí než ve třídách na základních školách, a tak je možné se více zaměřit na poslech a mluvení, které procvičuje i rodilý mluvčí. Děti tak získají sebedůvěru při komunikaci v cizím jazyce a více si věří.

* A k přípravě na zkoušky se hlásí jen nadané děti?
Zkoušky bez problémů zvládnou i žáci s průměrnými známkami. Pro děti i jejich rodiče je složení zkoušky důkazem, co už dovedou, jakého pokroku dosáhly a zároveň i povzbuzením k dalšímu studiu angličtiny. Důležité je, aby je to bavilo. Tím získají pozitivní přístup k angličtině jako takové, a o to nám jde. Pak se i po zkoušce budou učit s nadšením.
 
* Takže složení zkoušky je motivací pro další studium a absolventi se do FANu vrací?
Ano, máme zkušenost, že děti i teenageři, kteří úspěšně zvládli zkoušky, se hned ptají, kdy budou dělat další. Dosažené výsledky děti opravdu motivují a chtějí zdolávat zkoušky na vyšší úrovni. Na konci povinné školní docházky tak mohou získat i „dospělácké“ certifikáty Cambridge English: Key (KET-A2) nebo dokonce Cambridge English: Preliminary (PET-B1= státní maturita). U dětí, které dříve začnou se zkouškami, je vyšší pravděpodobnost, že se na střední škole dostanou na úroveň B2 nebo i C1. „Malé zkoušky“ jsou tak skvělým nastartováním k vyšším cílům a vyšším zkouškám!

* To je opravdu reálné?
Ano, i v Turnově máme několik úspěšných absolventů zkoušek PET (B1) a dokonce i FCE (B2) ze základních škol.

* Jak předáváte certifikáty?
Paní místostarostka Petra Houšková už třikrát slavnostně předala certifikáty Cambridge English úspěšným absolventům zkoušek v Muzeu Českého ráje. Věřili byste, že jich rozdala více než 100? Mám obrovskou radost, že naši absolventi dosáhli tak skvělých výsledků a spolu s týmem lektorů na ně jsme náležitě pyšní.

* Co může FAN nabídnout zájemcům o zkoušku?
Jsme certifikovaným přípravným centrem na zkoušky: Cambridge English Exam Preparation Centre. Poradíme s přípravou, nabízíme přípravné kurzy různé intenzity dle věku a potřeb zájemců, pomůžeme získat a upevnit „zkouškové strategie“, zájemci se s námi mohou otestovat ke zkoušce zdarma.

* Kdy je nejbližší termín Cambridge zkoušek v Turnově?
Nejbližší zkoušky máme 9. a 10. prosince 2016 a termín přihlášení je do 25. října 2016.

(PR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.