BAZÉNEK. HROZÍ SOUČASNÉ STUDII, CO TĚM PŘEDCHOZÍM?

0

V první polovině 90. let se konalo v Turnově takové malé referendum – spíš větší anketa – o budoucnosti přednádražního prostoru. Tehdy lidé naprosto jasně odmítli možnost plochu zastavět, byť by to bylo pro služby typu poliklinika apod. Od té doby se už tento prostor řeší jen jako zeleň. Uprostřed ale zůstal jeden relikt z minula. Betonový bazének. V 70. a 80. letech cíl dětských her, od té doby spíše skvrna, která občas přitahuje bezdomovce a narkomany, nebo teenagery, kteří v létě hlučí lidem pod okny do noci.

Obrázek ze studie (díváme se „čelem“ ke vchodu do Billy

Už na konci 90. let zde byly studie na úpravu tohoto prostoru. Měl tu být biotop v podobě malých rybníčků, v jednu chvíli to vypadalo, že bazének bude zavezen hlínou. Vždy šly ale úvahy do vytracena a řešily se důležitější věci. Dnes je zde patrně poslední návrh úpravy. Pochází z dílny pražské architektonické kanceláře AND. (Tentýž ateliér stojí za hřištěm v parku i na Šetřilovsku.)
Návrh byl projednán v příslušných komisích města, byla s ním seznámena veřejnost. Přednádražní prostor, přesněji plocha kolem supermarketu Billa, by se měl proměnit v malé náměstíčko, na místo setkávání s lavičkami a odpočinkovými plochami, což dosud této části města chybí. A namísto bazénku by měla být zpevněná plocha se zabudovanými tryskami, což by bylo v létě příjemným osvěžením, na zimu by to byla nenáročná bezúdržbová plocha.

Problém je ale cena. Vodní prvek přijde podle kvalifikovaného odhadu na nějakých 3,8 mil. Kč, malé „náměstíčko“ na nějakých 7,5 mil. Kč. Radní rozhodli řešit obě části odděleně s tím, že první část by mohla vzniknout už v příštím roce. Proti ale byli zastupitelé. Pro návrh jich na říjnovém zasedání zvedlo ruku jen devět a 12 se zdrželo.
Skončí tedy plány na úpravu tohoto v prostoru mezi nerealizovanými projekty?

Pohled ve směru ze sídliště (vpravo vzadu je Billa)

…vlevo vodní prvek

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.