SPORTOVNÍ SERVIS: ŠACHY, HÁZENÁ A ORIENTAČNÍ BĚH

0

I přes domácí pořadatelství a podporu diváků v sále Střelnice turnovští šachisté po dvanácti letech opouštějí extraligu. Doufejme, že se jim po roce v 1. lize opět podaří postoupit mezi nejlepší v republice. Daří se turnovským házenkářkám. O uplynulém víkendu zabojovaly v Praze-Kobylisích a přivezly domů cenné body, které znamenají aktuální 5. místo v tabulce. Turnovští orientační běžci objevili ideální terény v okolí zaniklé obce Jabloneček v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Minulý víkend se zde konaly závody, na které přijelo přes sedm set startujících závodníků.

TURNOVŠTÍ ŠACHISTÉ PRO DVANÁCTI LETECH OPOUŠTĚJÍ EXTRALIGU
Turnov patřil o víkendu 15. – 17. dubna již podruhé finále šachové extraligy. Dvanáct týmů zde odehrálo poslední tři kola extraligového ročníku 2015/2016. „Předchozí závěrečná setkání nejlepších šachistů se uskutečnilo v Ostravě či Brně, po loňském finále v Turnově panovala velká spokojenost, proto jsme byli letos přímo vyzváni šachovým svazem, abychom finále uspořádali,“ říká za pořadatele František Zikuda, který stojí za dvanáctiletým velkým úspěchem turnovských šachistů. Dvanáct let mezi nejlepšími, to je mimořádný úspěch. Bohužel všechno jednou končí. Šachový oddíl Zikuda Turnov doplatil na nepovedený úvod letošní sezony. V úvodu finále jeho hráči statečně bojovali proti favorizovaným celkům Nového Boru a Lysé nad Labem „A“, ale na body to nestačilo. Závěrečná remíza s „B“ týmem Lysé je odsoudila k poslední pozici a po dvanácti sezonách tak Turnované extraligu opouštějí. Před oddílem nyní stojí hned několik výzev, v prvé řadě je to udržet špičkové hráče a ve druhé, pokusit se opět z 1. ligy za rok postoupit mezi nejlepší. Pro Františka Zikudu je důležitá i výchova mládeže. V turnovské Žluté ponorce dlouhé roky funguje šachový kroužek, z podnětu šachového svazu vznikl nedávno projekt „Šachy do škol“ – viz www.sachydoskol.cz. „Šachy vedou k rozvoji myšlení, zvlášť pro mladé lidi je to ideální hra. Musí se umět rychle rozhodovat a za své rozhodnutí nést plnou odpovědnost. Pro život ideální výbava,“ uzavírá František Zikuda.

HÁZENÁ

* II. liga, ženy: TJ Sokol II Kobylisy B – TJ Turnov 24:25 (8:12). Sestava (branky): Kučerová B., Podhajská L. – Aissi D. (9/1), Kohoutová R. (4/1), Ševrová L. (4/1), Hadincová M. (3), Ševrová V. (2), Nalezencová J. (1), Šafářová A. (1), Tichá I. (1), Bártová P.
V sobotu 16. dubna zajíždělo házenkářské družstvo žen do Prahy k utkání s hráčkami družstva Sokol Kobylisy „B“. Oba celky měly před utkáním 15 bodů za sedm výher, jednu remízu a osm porážek. Jen díky lepšímu skóre bylo turnovské družstvo v druholigové tabulce na 6. místě, tým z Kobylis byl na místě osmém. I přes umístění v tabulce byly pražské hráčky na domácí půdě favoritkami už i proto, že za ně mělo možnost nastoupit několik hráček sbírajících zkušeností v prvoligovém „áčku“.
Začátek zápasu byl nervózní na obou stranách. První branku se podařilo vstřelit turnovským ženám v 5. minutě, další až v minutě osmé, kdy se dostaly do vedení 2:0. Domácí házenkářky skórovaly v 10. minutě, ale třemi úspěšnými střelami po sobě se dostaly do vedení 3:2. Hráčky Sokola vedly ještě v 16. minutě 4:3, ale v dalším průběhu utkání patřilo vedení po většinu utkání družstvu z Českého ráje, který poločas vyhrál o čtyři góly 8:12.
Vstup do druhého poločasu vyšel lépe domácím hráčkám i díky vyloučení dvou Turnovanek a hře Pražanek 6 na 4 stáhly na 12:13. Po návratu vyloučených turnovský tým do 45. minuty utkání opět brankově poodskočil, a to až na rozdíl šesti gólů 13:19. V tuto chvíli domácí trenéři zvolili hru v útoku se sedmi hráčkami bez brankářky. To na turnovské platilo. Jednak s takovouto variantou nemají žádné zkušenosti a zvlášť při vyloučení dokázaly Pražanky přečíslit, skórovat a dostaly se dokonce do jednobrankového vedení. Závěr utkání byl hodně dramatický a napínavý. V 58. minutě se Pražanky dostaly do vedení 24:23! Na štěstí pro družstvo z Českého ráje domácí už víc střelecky úspěšné nebyly, zatímco v 59. minutě hostující proměněnou „sedmičkou“ vyrovnaly a asi 15 vteřin před koncem zápasu si D. Aissi dobře „postavila zeď“, podařilo se jí úspěšně proměnit devítimetrový hod a za těsné vítězství se do Turnova vezly dva zasloužené body!
K dalšímu druholigovému utkání nastoupí turnovské ženy po přestávce – v sobotu 30. dubna – na domácí palubovce ve sportovní hale ve Skálově ul., kdy jejich soupeřkami budou opět hráčky z hlavního města, tentokrát z celku z druhého místa v tabulce, z Astry Praha. Utkání, které začíná v 16:00 hod., nebude pro domácí jednoduché…
Také sobotní dopoledne (30. 4.) bude hala ve Skálově ulici patřit házené. Od 9.00 hod. (do 13.00 hod.) zde bude probíhat turnaj přeboru starších žákyň. Na turnaji se střetnou turnovské hráčky se soupeřkami z Bělé pod Bezdězem, z Liberce a z Mělníka.

JABLONEČEK PO 70 LETECH OPRAVDU OŽIL
V zaniklé obci Jabloneček (Ralsko) pořadatelé z Turnova uspořádali v sobotu 16. a v neděli 17. dubna víkendový dvojzávod v orientačním běhu – Pohár Jablonečku. V sobotu byl na programu oblastní žebříček, na který dorazilo i přes nepříznivé počasí 747 závodníků nejen z Ještědské oblasti. Z pořádajícího oddílu se z 30 žáků a dětí (dospělí členové pořádali) podařilo probojovat na stupně vítězů Janě Pekařové – 2. místo v D14 (16 závodnic) – a Tomáši Drahoňovskému, který v kategorii H10L dokonce zvítězil (20 závodníků). Drobnou odměnu si nakonec odnesly všechny děti, které vydržely až do závěrečného vyhlašování.
V neděli se na stejném místě, ale v jiném závodním prostoru, uskutečnil 2. závod Českého poháru štafet s účastí 224 tříčlenných štafet. O body do Českého poháru štafet i České ligy klubů bojovaly i domácí štafety. Nejvíce se domácím dařilo v hlavních kategoriích. Bramborové pozice si „vyběhli“ muži i ženy. Dámská štafeta běžela ve složení: Poloprutská, Krafková a Omová (startovalo 28 štafet). Muži bojovali ve složení: Luštický, Wolf a Dragowski (startovalo 43 štafet). Velmi slušné výkony stačily dorosteneckým štafetám na umístění v první desítce. Dorostenky ve složení: Thořová, Sokolářová a Nejezchlebová obsadily 9. místo (startovalo 28 štafet). Dorostenci  ve složení: Synek, Thoř a Karatsiolis vybojovali umístění ještě o jednu příčku lepší.
Pořadatelé děkují Vojenským lesům a statkům ČR, s. p., za umožnění vstupu do lesa a poskytnutí louky na shromaždiště. Děkujeme také všem partnerům závodu.