SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: SPORTOVNÍ PROGRAM NA GYMNÁZIU, BASKETBAL, FLORBAL, FUTSAL A VOLEJBAL

0

V dnešním sportovním ohlédnutí se podíváme na novou sportovní aktivitu na turnovském gymnáziu, ohlédneme se za zápasy basketbalistů, florbalistů, futsalistů a druholigových volejbalistů.

BASKETBAL

Uplynulý hrací víkend zvládli turnovští basketbalisté na výbornou a z palubovek loňských finalistů východočeské ligy, Náchoda a Trutnova, si přivezli cenné výhry.

* TJ SPŠ stavební Náchod – TJ Turnov 63:65 (16:21 31:37 49:50). Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Nejedlo 18 (12/4), Vích L. 17 (7/3), Jeníček L. 13, Mojsl 7, Špetlík 5 (1/1), Kučera 3, Krejčí 2 (2/0), Pospíchal.
Utkání v Náchodě se hrálo netradičně v pozdních hodinách v pátek, a to kvůli přetíženosti tamní haly. Turnovští basketbalisté rozhodně nebyli v zápase s loňským vítězem ligy favority, i proto, že trenér měl na zápas k dispozici pouze osm hráčů. Nakonec však sehráli s Náchodem jeden ze svých nejlepších zápasů za poslední sezony. Zápas se odehrával v rychlém tempu a v dobrém nasazení z obou stran. Basketbalisté Turnova v zápase dlouho vedli o pár bodů. Když už to vypadalo, že odskočí na vícebodový rozdíl, náchodští hráči byli proti a vždy rozdíl stáhli. Turnovské basketbalisty naštěstí na konci podržel dvěma skvělými akcemi Ladislav Vích. Vše dospělo do koncovky za stavu 63:63, kdy turnovští hráči měli míč a útok. Po boji pod košem se míč dostal do rukou Jakuba Nejedla, který se zprva pravou rukou nemýlil a zvýšil na 65:63. Náchodští měli ještě tři vteřiny, po timeoutu měli poslední střelu, kterou mohli rozhodnout, míč však trefil pouze obroučku. Poté vypukla bezprostřední radost Turnováků z vybojovaného výsledku. Nutno dodat, že ke kvalitě zápasu přispěli také skvěle pískající rozhodčí. „Marně jsme vzpomínali, kdy se nám naposledy podařilo na hřišti Náchoda zvítězit. Klíčem k úspěchu byl týmový výkon, skvělé nasazení v obraně a disciplína všech hráčů. Pokud budeme takto pokračovat v dalších zápasech, bude to skvělé.“ okomentoval utkání trenér mužstva Michal Valšík.

* Loko Trutnov – TJ Turnov 66:75 (16:20 35:40 48:65). Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Jeníček L. 16 (2/1), Vích L. 16 (6/5), Nejedlo 15 (9/5), Kučera 10 (6/4), Jeníček J. 9 (3/3), Krejčí 7 (3/1), Špetlík 2, Klápště, Mojsl.
V neděli 1. prosince odehráli basketbalisté Turnova další dobrý zápas, tentokráte na horké půdě Trutnova, druhého mužstva loňského ročníku východočeské ligy. Až do konce třetí čtvrtiny to vypadalo, že jejich skvělá hra z pátečního utkání v Náchodě bude pokračovat. Trutnovu se vyfaulovali někteří hráči a vše hrálo ve prospěch turnovského týmu. Do poslední čtvrtiny vstupovali s náskokem 17 bodů, poté však přišlo polevení a o konečný výsledek se museli bát. Trutnov utkání vyrovnal na pár bodů, turnovské basketbalisty však nakonec nezlomil a ti si domů odvezli výhru o devět bodů.
O víkendu 14. a 15. prosince odehrají turnovští basketbalisté dvojzápas s Novou Pakou, domácí utkání v neděli 15. prosince začíná v hale TJ Turnov v 9.30 hodin. V 11členné tabulce jim patří 4. místo.
Antonín Mojsl, t.mojsl@seznam.cz

FLORBAL

* FLORBAL, národní liga, 12. kolo: TJ Turnov – Florbal Primátor Náchod 9:4. Branky: 16. Vojtěch Palatínus, 23. Vojtěch Palatínus, 25. Vojtěch Palatínus, 31. Štěpán Matěcha, 32. Emil Hejduk, 44. Štěpán Matěcha, 51. Štěpán Matěcha, 52. Štěpán Matěcha, 59. Jan Hausmann – 5. Miloš Macháček, 48. Aleš Kaválek, 56. Rostislav Verner, 58. Václav Grulich; rozhodčí: Petr Herman – Daniel Nejedlo; vyloučení: 4:4; využití: 0:2; diváků: 66; zásahy brankářů: Jaroslav Švec 22 – Brandon Bulis 33; po třetinách: 1:1, 4:0, 4:3.
Domácí vstoupili do sobotního aktivně a svého soupeře v první třetině jasně přestříleli. Přesto se vedení v páté minutě ujali florbalisté Náchodu. Turnov si na vyrovnání musel počkat až do šestnácté minuty, kdy se o něj přesnou dorážkou zasloužil Vojtěch Palatínus. Zlom zápasu přinesla druhá dvacetiminutovka, ve které stihli domácí za deset minut nastřílet hned čtyři branky a tím si vybudovat nadějný náskok. Pohodu si Turnov přinesl i do třetí třetiny, ve které nadále navyšoval svůj náskok, který byl v 52. minutě dokonce šestibrankový. V závěru se hostům ještě podařilo využít dvojnásobnou přesilovku ke dvěma přesným zásahům. Poslední slovo však měli domácí, kteří v 59. minutě devátou brankou dodali výsledku konečnou podobu. Hned pěti kanadskými body se pod výhru 9:4 podepsal Štěpán Matěcha, díky němu si tak Turnov ve vyrovnané tabulce udržel sedmou příčku.
Jan Kovář, Jan_Kovar@seznam.cz

FUTSAL

* FUTSAL, II. liga: FC Dalmach Turnov – FK Kladno 7:2 (2:1). Branky: 11. Randák (Pařízek), 12. Novák (Špína), 27. D. Hurt (Novák), 32. Pařízek (Tvrdý), 35. Špína, 38. Randák (Filla), 39. D. Hurt – 14. Caizl, 33. Kaválek. ŽK: 22. Tvrdý (TRN). Diváků: 135. TJ FC Dalmach Turnov: Filla, Prokopec – Tvrdý, Pařízek, Krejčík, Novák, Randák, Havel, Špína, Hurt D., Bangha, Mencl J.
Kladno přijelo do Turnova jako favorit, když po osmi zápasech ani jednou nezaváhalo a dostalo jen 17 gólů! Dalmach se ale rozhodně nezalekl a dostával se do více šancí, první proměnil Randák v 11. min. a ve 12. zvýšil dokonce Novák na 2:0. Kladno snížilo ve 14. min na 2:1. První poločas bylo Kladno lepší na míči, postupně se ale hra vyrovnala a byli to naopak domácí, kdo měl více nebezpečných šancí.
Ve druhém poločase zvýšil na 3:1 D. Hurt, ve 27. min. Kladno se sice snažilo kombinovat, ale Dalmach zodpovědně bránil a z dalšího útoku zvýšil na 4:1! Hosté si vzali oddechový čas a následně začali hrát power-play, která jim po půl minutě přinesla snížení na 4:2. Hosté pokračovali ve hře bez brankáře, čehož využil Špína, a hezkou střelou přes celé hřiště zvýšil na 5:2. Kladno kombinovalo, ale domácí jeho hráče do vážnější šance nepustili, a když Filla našel Randáka povedeným výhozem, pro kterého už bylo snadné usměrnit míč do prázdné brány na 6:2, bylo necelé tři minuty před koncem hotovo. Na 7:2 ještě vstřelil gól D. Hurt z přímého kopu.
Marcel Špína, spinis10@gmail.com

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, II. liga, muži: TJ Zikuda Turnov – TJ Sokol Mnichovo Hradiště 1:3 (-22,-20, 19, -16), 0:3 (-17, -20, -16). Sestava: Kuncíř, Vencovský, Musílek, Ducháč, Kovář, Vacík (libero – Šén). Střídali:Zelfel, Morávek, Žalský.
V sobotu 30. listopadu se domácí hráči postavili soupeři z nedalekého Mnichova Hradiště. Domácí se už dlouhou dobu potýkají s neúspěchem a výhra ne a ne přijít. Po delší době se nám opět podařilo navázat na spolupráci s partnerským klubem Dukla Liberec. Na sobotní zápas nám přislíbili pomoc tři hráči: Jakub Vencovský (bývalý kapitán a tahoun turnovského družstva), Dominik Ducháč a Petr Šén.
Začátek zápasu vypadl velice slibně a nadějně. Dvou až tří bodový náskok jsme si vytvořili velice rychle. Bohužel však málo účinným servisem a slabou obranou na síti jsme vždy o náskok přišli. Dalo by se říct, že celý zápas jsme se vcelku nepotkali s dobrou konstelací všech akcí vedených z naší strany.
Do druhého zápasu jsme nastoupili v obměněné sestavě. Sice s větším odhodláním na prolomení špatně rozjeté sezony, ale s o to horším závěrem…
Na domácím hřišti se hráči Turnova objeví 14. prosince, kdy přivítají v náhradní hale v ZŠ v Rovensku pod Troskami soupeře z Chocně.
Michal Folprecht

TURNOVSKÉ VOLEJBALISTKY NESTAČILY NA CHABAŘOVICE
Po třech výhrách v řadě zavítaly turnovské volejbalisty v sobotu 30. listopadu na palubovku severočeských Chabařovic. Oba soupeře před utkáním dělil minimální bodový rozdíl v druholigové tabulce. Obě družstva tedy od utkání čekala napínavé bitvy. Opak byl ale pravdou. Domácí Chabařovice v obou zápasech jasně dominovaly a připsaly si dvě vítězství 3:0.

* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Zikuda Turnov A – TJ Slovan Chabařovice 0:3 (-21, -19, -22). Sestava: V. Hořínková (v utkání celkem 3 body – 0 útok/0 blok/3 esa), M. Kroupová (2 body – 1/0/1), M. Maříková (9 bodů – 3/2/4), P. Vaníčková (0 bodů – 0/0/0), J. Krupařová (18 bodů – 16/1/1), M. Minaříková (8 bodů – 7/0/1), libero E. Valová, střídala: C. Bitmanová (9 bodů – 9/0/0).
* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Zikuda Turnov A – TJ Slovan Chabařovice 0:3 (-12, -10, -21). Sestava: M. Minaříková (v utkání celkem 6 bodů – 3 útok/2 blok/1 eso), M. Plocová(0 bodů – 0/0/0), M. Kroupová (5 bodů – 5/0/0), M. Maříková (6 bodů – 4/2/0), P. Vaníčková (0 bodů – 0/0/0), J. Krupařová (3 body – 3/0/0), libera E. Zakouřilová a E. Valová, střídala: C. Bitmanová (4 body – 4/0/0) a V. Hořínková (0 bodů – 0/0/0).
V 10 členné tabulce je turnovské družstvo na 7. místě.
V sobotu 7. prosince na domácí palubovce přivítáme tým z druhého místa naší ligové skupiny – družstvo Děčína/Rumburku. První utkání začíná v 9.00 hodin. Druhé pak po ukončení utkání ligových kadetek (zhruba ve 13.00 hodin).

* VOLEJBAL, krajský přebor, ženy: TJ Zikuda Turnov B – TJ Sokol Mnichovo Hradiště 0:3 (-9, -14, -11).Hrály: Kabátová, Mlejnková, Slačíková, Zakouřilová Š., Sztymonová, Svobodová, Němečková, Horáková, Klejchová.
* VOLEJBAL, krajský přebor, ženy: TJ Zikuda Turnov B – TJ Sokol Mnichovo Hradiště 0:3 (-14, -20, -19).
Připravil Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

SPORTOVNÍ PROGRAM NA TURNOVSKÉM GYMNÁZIU

PROGRAM ROZŠÍŘENÉ SPORTOVNÍ PŘÍPRAVY NA GYMNÁZIU TURNOV
Na konci listopadu se na gymnáziu uskutečnil první trénink 14členné skupiny studentů zařazených do sportovního programu. Završila se tak půlroční příprava projektu a hledání cest k jeho uskutečnění. Orientační běžci, atleti a jeden florbalista pod vedením trenérů absolvovali nejprve atletická průpravná cvičení v tělocvičně, pak delší výběh a závěrečné relaxační cvičení opět v tělocvičně zároveň s úvodními pohovory a vzájemným seznámením.
Do programu rozšířené sportovní přípravy na gymnáziu byli zařazeni studenti na základě podané přihlášky a doporučení sportovních oddílů i školy, povinná je i lékařská prohlídka a prospěchový průměr do 2.00. Další podmínkou byl pravidelný sportovní trénink minimálně na výkonnostní úrovni.
Myšlenka začít s nějakou formou sportovní přípravy na půdě gymnázia Turnov mimo rámec hodin tělesné výchovy se rodila postupně s tím, jak sportovní oddíly v Turnově naráží na organizační strop toho, čeho lze v moderně koncipované sportovní přípravě dosáhnout bez užší spolupráce se školou. Turnovské gymnázium soustřeďuje úspěšné sportovce z více turnovských sportovních oddílů, a proto padla logicky volba na něj. Propojení výchovy, vzdělávání a sportu považují autoři projektu do budoucna za velmi potřebné. Jejich snahou je v první fázi ve vzájemné spolupráci více organizací udělat první krok, na kterém bude možno dále stavět. A to bez finančních nároků na školu i kluby, škola a zúčastněné sportovní kluby poskytují zázemí.
Trenéři projektu: Filip Stárek, Jan Kovář, Jindřich Kořínek, Tomáš Krištof a Kateřina Čermáková a další externí spolupracovníci.