SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ POPRVÉ S HOKEJEM, ALE TAKÉ ATLETIKA, JUDO A VOLEJBAL

0

Máme tady první várku podzimních sportovních výsledků. Atletická mládež může Turnovu dělat čest, odehrán je první ostrý zápas hokejistů Turnova, byť zatím pouze přátelský na ledě Varnsdorfu. Mladí judisté úspěšně Český ráj reprezentovali v Brně, v závěru si můžete přečíst o výborném vstupu do sezony turnovských volejbalistů, v 1. kole českého poháru byli úspěšní a v listopadu přivítají na své palubovce extraligový tým.

ATLETIKA

ÚSPĚŠNÝ PRODLOUŽENÝ VÍKEND AC TURNOV
Minulé dny přinesly spoustu zajímavých atletických výsledků, především co se turnovské atletické mládeže týká. Přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího:

* Mezistátní utkání žactva – ČR, HUN, SLO, CRO, SVK. Na mezistátním utkání v Břeclavi se představila jediná zástupkyně turnovské atletiky, Bára Hůlková, která si svými výkony na MČR žactva řekla o reprezentační dres. Bára nastoupila ve dvou individuálních disciplínách. Na 100 metrové trati si vynikajícím časem 12:70 doběhla pro výborné 5. místo. Bohužel se jí nepovedl skok daleký, ve kterém si připsala pouhých 2,67 m, my však víme, že Bára umí o více jak 3 metry dál. Svěřenkyně Jiřího Randáka si spravila chuť ve štafetě na 4×100 m, ve které donesla do cíle štafetový kolík českého týmu na úžasném druhém místě!!!

* Mezikrajové utkání mladšího žactva – Jablonec nad Nisou. V sobotu 26. září se v Jablonci nad Nisou uskutečnilo mezikrajové utkání mladšího žactva z celkem pěti krajů (Liberecký, Ústecký, Královehradecký, Pardubický a Českobudějovický). Liberecký kraj zde reprezentovalo celkem 8 zástupců z AC Turnov!!! Vítězství zaznamenala turnovská Barbora Velíšková v kouli (11,03 m), další výborný výsledek přinesl Michal Hanyk na 1000 m trati, kterou zaběhl za 3:02,29 (2. místo). Bronzový výsledek pak z pohledu turnovských žákyň zaznamenala Karolína Šimůnková ve výšce (141 cm). Všechny tři medailově úspěšné atlety trénuje Mirek Reichl, takže i jemu patří velká gratulace. Dále se mezikrajového utkání zúčastnili Anna Vinšová, Lucie Sajdlová, Eliška Martínková, Ondřej Medek a Lukáš Polách. Liberecký kraj celé mezikrajové utkání vyhrál, takže nadějným atletům z Turnova k zisku medailí velmi gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci klubu.

* KP družstev nejmladšího žactva – Jablonné v Podještědí. Ačkoli jsme věděli, že naše atletické přípravky navštěvují opravdu šikovné děti, nevěděli jsme, že si z Jablonného odvezeme dokonce dvě sady medailí. Naprosto bezkonkurenčně si počínali naše nejmladší žákyně, které se ziskem 1817 bodů stali krajské přebornice! Nejmladší žáci si pak odvezli stříbro, jen těsně nestačili na soupeře z České Lípy, za kterými zaostali o pouhých 18 bodů. Doufáme, že se nám tyto šikulky podaří udržet v atletickém klubu a budeme moci společně pracovat na jejich výkonnostním růstu.

* KP ve vícebojích – Liberec. Krajského přeboru ve vícebojích se zúčastnily pouze dvě starší žákyně, svěřenkyně Jiřího Randáka si však počínaly velmi zkušeně. Nikola Sojková se stala se ziskem 4267 bodů krajskou přebornicí! Ačkoli se Nikola specializuje spíše na překážky, ve kterých dominovala i zde, ovládla také běh na 150 m, výšku a oštěp. Dále nás reprezentovala Barbora Hájková, která se umístila na velmi pěkném 6. místě s bodovým součtem 3322 bodů.

* Dráhová sezona 2015 se nám pomalu blíží ke konci, my však vyhlížíme ještě KPD mladšího žactva, který proběhne v neděli 4. října na našem stadionu. Budeme se snažit o složení co nejsilnějšího družstva. Přijďte podpořit naše mladší žáky a žákyně v boji o medaile!!!
Tomáš Krištof, AC Turnov, kristof.tomas93@gmail.com

HOKEJ

PREMIÉRA VYŠLA HC TURNOV 1931 NA JEDNIČKU!
* HC Varnsdorf – HC Turnov 1931 1:10 (0:4, 1:1, 0:5),
branky Řezníček 2, Duda 2, Isach 2, Šorejs, Růzha, Maděra /p/, Mizerík, tresty 6:5. Sestava HCT: Bažant – Mizerík – Jágr – Řezníček, Drapák – Isach – Maděra, Růzha – Duda – Jiří Šimůnek, Jan Zákoutský – Jiří Zákoutský, Kysilka – Petr Zákoutský, Jakub Šimůnek – Mikule.
Oficiálně první přátelské utkání na půdě Varnsdorfu vyšlo Turnovu na jedničku. Trenér Jankových poslal na led tři pětky s tím, aby se odzkoušely herní varianty osvojené v průběhu letní přípravy. Soupeři se postupně oťukávali, přičemž od počátku bylo jasné, že hráči Turnova mají střeleckou převahu, což vyjádřil i poměr střel 28 ku 49. První branka přišla po nenápadné akci, kdy ležícího brankáře soupeře přehodil Duda. V průběhu sedmi minut pak hosté přidali opařeným domácím další tři branky.
V kabině domácích se zřejmě strhla bouře, protože 2. třetina přinesla velice vysoké tempo a byla reklamou na kanadský agresivní hokej. Blýsknul se turnovský gólman Bažant, který likvidoval skvělé šance domácích vzniklé po chybách a nedůrazu svých obránců. Soupeři si vzájemně nic nedarovali, o čemž svědčí i několik krvavých šrámů.
Od začátku poslední části utkání převzali iniciativu turnovští hráči, kteří soupeři nedarovali ani metr ledu a hru ovládli naprosto famózně. Výsledkem snažení bylo dalších 5 branek, které zaokrouhlily konečný stav na 10. Hodnocení prvního utkání se vedení HC Turnov 1931 i přes zjevnou radost z výkonů borců zdrželo, protože nikdo výsledek nechce přeceňovat.
Zato nejlepší hráč utkání Daniel Maděra k utkání poznamenal: „Na přátelák to bylo hodně rychlé. Občas bylo vidět, že tým si teprve sedá a sehraní spolu ještě nejsme. Úvod bych nesrovnával s krajskou obtížností, ale pokrok byl znát třetinu od třetiny. Jsem rád, že jsme vyhráli a máme sebevědomí do dalších zápasů. Je to parádní vstup do nového ročníku, a taky super začátek pro nově se rodící mančaft.“
Dle Ivo Konejla upravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

JUDO

„BRNĚNSKÝ STRAŠÁK“ TURNOVSKÉHO JUDA
O víkendu 19. – 20. 9. hostilo Brno 4. kolo Českého poháru a vzhledem k předposlední možnosti získat body do rankingu, potřebné pro start na mistrovství republiky, se sem sjela opravdu celá konkurence. Turnovské mládežnické judo vyslalo to nejlepší, co v současné době nabízí. Julie Zárybnická, Lucie Zárybnická i Klára Volfová totiž před tímto turnajem průběžné pořadí českého rankingu vedly, Andrea Prokorátová byla průběžně druhá a David Cerman třetí.
Tradice brněnských neúspěchů se bohužel začala znovu naplňovat hned v sobotu, kdy měl svůj program dorost. Jakub Sucharda sice nepředvedl špatný výkon, ale po vítězství v prvním kole nestačil na silného Chorvata a skončil bez bodu. Podobně dopadla i Andrea Prokorátová, která prošla prvním kolem, avšak následně nestačila na starší žákyni Kubíčkovou z Ostravy.
Neděle, kdy startovalo žactvo, pokračovala ve stejném duchu. David Cerman v prvním kole nedokázal na svého soupeře najít recept, obrovskou smůlu na los měl Vojta Linhart, který dostal v prvním kole i následných opravkách snad nejsilnější možné soupeře a pozdější medailisty. Jako den a noc oproti závodům v německém Bautzenu působil výkon sester Julie a Lucie Zárybnických. Od prvního kola se nemohly dostat do svého tempa a ke svému stylu praní. I přesto se dokázaly protlačit do semifinále, kde si ale jako přes kopírák nechaly vnutit styl své soupeřky a odešly poražené. Do souboje o bronz však nastoupily jako polité živou vodou a opět předvedly judo, na které jsme u nich zvyklí. Svým soupeřkám nedaly šanci a zaslouženě si odváží bronzové medaile!
Od Kláry Volfové, která je v kategorii starších žákyň prvním rokem, se s ohledem na současný zdravotní handicap (zranění) velký výsledek nečekal. Nakonec si z Brna odvezla vynikající stříbrnou medaili!
Jan Zárybnický, j.zarybnicky@mu.turnov.cz

VOLEJBAL

TURNOVŠTÍ VOLEJBALISTÉ USPĚLI V 1. KOLE ČESKÉM POHÁRU A VE 2. KOLE PŘIVÍTAJÍ EXTRALIGOVÉ ÚSTÍ NAD LABEM
Volejbalisté TJ Zikuda Turnov se 14 dní před zahájením prvoligové soutěže zúčastnili 1. kola Českého poháru na palubovce Slávie Hradec Králové. Soupeři jím byli kromě domácích volejbalistů také hráči VK Choceň a Sokola Česká Třebová. Turnováci odjížděli k utkáním oslabené sestavě, když jim z různých důvodů chyběli Vacík, Peníška a Novák, ale tým podal bojovný výkon a s absencemi se vypořádal na výbornou.
Po jednoznačném vyhraném prvním utkání proti druholigové České Třebové přišlo druhé utkání proti domácí Slávii Hradec Králové.
Domácí nastoupili posílení o libereckého Ducháče a také novou akvizici z Odoleny Vody Hadravu, ale Turnováci vstoupili do utkání koncentrovaně a první dva sety s přehledem získali. I ve třetím setu si udržovali mírný náskok a směřovali k vítězství. Za stavu 22:20 se však zranil turnovský smečař Bäumelt a hosté na chvíli ztratili koncentraci a sadu prohráli. Ve 4. setu se hrál vyrovnaný volejbal, ale domácí byli v koncovce šťastnější a stav byl 2:2. Do 5. setu však vstoupili lépe hosté a vypracovali si náskok 0:7, který si již udrželi a utkání dotáhli do vítězného konce. Bylo tak jasné, že se bude o postupu rozhodovat v posledním utkání s Chocní a vítěz bude brát postup.
První set získali jasně Choceňští, druhou sadu v napínavé koncovce Turnovští, čímž se dostali na koně a třetí set byl jejich jednoznačnou záležitostí. Čtvrtý set byl pravým opakem setu třetího, a tak čekal oba týmy tie – break. Ten byl bojem o každý míč a rozhodovalo se až v napínavé koncovce, ve které byli šťastnější hráči Turnova.
Do Turnova tak opět po roce zavítá extraligový tým, a to SK Volejbal Ústí nad Labem. Utkání proběhne pravděpodobně 4. listopadu od 18.30 ve sportovní hale ve Skálově ulici.
Sestava:  Folprecht, Charousek, Bäumelt, Šén, Melich, Koláčný, Konečný, Čermák, Kovář (libera – Chládek, Vojta). Trenér: Šimůnek.