SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: FOTBALOVÁ AKADEMIE, FLORBAL, FUTSAL A VOLEJBAL

0

Tentokrát se ohlédneme za turnovskou mládežnickou kopanou. Pro každý fotbalový tým je velmi důležité a žádoucí mít své odchovance, o to větší poděkování patří těm, kteří děti ke sportu vedou! Dále se v aktuálních výsledcích zastavíme u florbalu, futsalu a volejbalu.

FOTBAL

UNIKÁTNÍ FOTBALOVÁ „AKADEMIE“ FK TURNOV
Zhruba 120 dětí rozdělených do pěti věkových kategorií – vedených šéftrenérem Petrem Havlem starším a čtrnácti dalšími trenéry – úspěšně reprezentuje nejen FK Turnov, ale i naše město. Přímo tak navazují na práci bývalých úspěšných trenérů Aleše Krejčíka či Jiřího Šimka mladšího.
Dlouhých osm let působilo u dorostu úspěšně duo Jiří Šimek starší a Luděk Dlouhý. A právě jejich rukama prošla řada hráčů jako Petr Havel ml. s bratrem Štěpánem, Vojtové Sysel a Tvrdý, Jakub Dlouhý, Antonín Drahovzal, Petr Svoboda a Ondřej Mach. Je potěšitelné, že dnes je můžeme sledovat při utkáních turnovského A-týmu, kam se postupně zapracovávají. Mnohem důležitější je, že jmenovaní hráči zároveň pomáhají s každodenním chodem fotbalového klubu, a to zejména jako trenéři mládeže a někteří i jako rozhodčí.
„Zapomínat nesmíme rovněž na naše odchovance Joshuu Marka, Romana Myslivce a Tomáše Polyaka, kteří hrají v ligovém Liberci. Ve Slovanu Liberec máme také dvě naděje dívčího pohlaví, a to Martinu Mastníkovou, dříve hrající za Slavii Praha, a Martinu Lednejovou, která patří věkově k dorostenkám. V ligové Mladé Boleslavi nám radost dělá Martin Soukup,“ vypočítává Štěpán Havel.
Aby se přísun talentů nezastavil, pořádá FK Turnov nábory napříč všemi mateřskými a základními školami Turnovska. Po té květnové v Turnově se druhá náborová akce konala na hřišti v Pěnčíně. Tady se žákovský fotbal rovněž chytil a trenérům Janu Škrétovi a Mikuláši Žďárskému se přihlásilo deset dětí ve věku šesti let.
„Novinkou pro naše svěřence je zařazení atletických a brankářských tréninků, při kterých mohou rozvíjet své individuální dovednosti. V rámci tréninků probíhají i návštěvy bazénu, abychom rozvíjeli celkovou tělesnou zdatnost a neupřednostňovali pouze tu fotbalovou. V plánu jsou také individuální tréninky, které by mohly připravit a posunout největší talenty do našeho áčka, popřípadě do větších klubů,“ přibližuje rodící se funkcionář z fotbalové dynastie Havlů.
V neposlední řadě je nutno zmínit konání prvního příměstského fotbalového kempu. V červenci t. r. se ho zúčastnilo 34 dětí jak z Turnova, tak i okolních týmů jako jsou Jenišovice nebo Rovensko. „Přišly i děti, pro které to byly první fotbalové kroky. Věříme, že z této povedené akce vznikne každoroční letní tradice, neboť jsme si na základě pozitivních ohlasů jisti, že kapacita kempu bude plně využita,“ uzavírá Štěpán Havel, na jehož návrat na fotbalový trávník v dresu A-týmu FK Turnov se po vleklých zdravotních potížích netrpělivě čeká.
Jím smysluplně využitá rekonvalescence není jediným pozitivem a unikem v práci s turnovskou fotbalovou mládeží. Tak masivním zapojením aktivních i bývalých hráčů do rozvoje mládežnické kopané se v naší zemi asi nemůže chlubit žádný klub. Ještě vloni dorostenec a dnes náhradní brankář áčka Tomáš Kalous spolu se svými spoluhráči Jirkou Kouckým a Marcelem Kovářem vedou ty nejmenší. Také další členové kádru prvního mužstva Petrové Havel ml. a Svoboda předávají své zkušenosti, pro změnu mladší přípravce.
Vůbec nejvíc dětí – 29 (vč. jedné slečny) má trio trenérů Antonín Drahovzal, Tomáš Mendlík a Štěpán Havel, kteří vedou starší přípravku. Mladším žákům se věnují Pavel Bárta s Petrem Světlíkem a asistentem Vlastimilem Menclem. Nejstarší věkovou kategorií je mladší dorost, který vede bratrské duo trenérů Marcel a Michal Kovářovi. V krajském přeboru Liberecka zatím nenarazili na rovnocenného soupeře a kralují tak soutěži bez jediné porážky na 1. místě. Ti nejpracovitější, jako např. Jan Hlavatý či Vojtěch Rozkovec, se už pomalu zapracovávají do A-týmu, kde pod taktovkou trenéra Emila Šafáře vstřebávají první zkušenosti s dospělým fotbalem a úspěšně tak završují svoji pouť mládežnickými kategoriemi.
Zpracoval Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

FLORBAL

* FLORBAL, národní liga, 10. kolo: TJ Kobylisy – TJ Turnov 3:7. branky: 49. Patrik Pavézka, 53. Antonín Semerád, 54. Dalibor Michálek – 5. Pavel Sekyra, 7. Pavel Sekyra, 10. Vojtěch Palatínus, 11. Tomáš Vitásek, 54. Pavel Sekyra, 56. Štěpán Matěcha, 57. Tomáš Vitásek. Diváků 40.
Náročný týden zakončili turnovští florbalisté nedělním (17. 11.) duelem na půdě pražských Kobylis. Souboj dvou týmů na hranici postupové osmičky pro sebe hosté rozhodli vydařenou první třetinou, ve které si vypracovali čtyřbrankový náskok. Konečnou výhru 7:3 režíroval pěti kanadskými body Štěpán Matěcha, kterého hatrickem podpořil Pavel Sekyra. Turnov se díky tříbodovému vítězství vyhoupl na osmé místo tabulky národní ligy.
Jan Kovář, Jan_Kovar@seznam.cz

FUTSAL

* FUTSAL, II. liga: FC Dalmach Turnov – Wizards DDM Praha 6:4 (2:2). Branky: 17. Špína (Bangha), 20. Randák (Špína), 32. Bangha (Havel), 33. Krejčík, 38. Špína (Pařízek), 39. Pařízek (Havel) – 13. Vácha, 19. Vácha, 33. Blažek, 40. Imlauf. Diváci: 118. FC Dalmach Turnov: Prokopec (Filla) – Pařízek, Krejčík, Kratochvíl, Šimek, Špína, Randák, Havel, Bangha, Mencl J.
Již od začátku bylo zřejmé, že Dalmach nečeká nic jednoduchého, hosté dobře kombinovali a byli silní na míči. I přes to se domácí dostávali do více šancí z rychlých protiútoků, ale byli to hosté, kteří dali první branku ve 13. min. na 0:1. Vyrovnání na 1:1 přinesl Špína v 17. min., ale hosté opět uskočili na 1:2. Půl minuty před koncem první půle vyrovnal na 2:2 Randák po hezky rozehraném rohu.
Ve druhé půli mohl skórovat Havel, ale po hezké individuální akci trefil pouze tyč. Zlom zápasu přišel zřejmě ve 30. min., když Špína využil zaváhání hostujícího Ulrycha, šel sám na brankáře, ale tentýž hráč ho zezadu podrazil a rozhodčí ho předčasně poslal do sprch. Dalmach sice dvouminutovou přesilovku nevyužil, ale jen co naskočil hostům čtvrtý hráč do pole, tak Bangha rozvlnil síť na 3:2. Hosté zkusili power-play, což se jim nevyplatilo a po půl minutě Krejčík do prázdné brány zvýšil na 4:2, Wizards pokračovali ve hře bez brankáře a po hezké kombinaci snížili na 4:3. Dalmach se dlouho nedostal pořádně k míči, ale hned co se dostal do kombinace, tak Špína hezky patičkou překonal brankáře na 5:3. Uklidňující gól na 6:3 dal Pařízek necelé dvě minuty před koncem. Hosté ještě snížili na 6:4, ale 10 vteřin před koncem již bylo rozhodnuto a Dalmach získal důležité tři body.
Další zápas odehraje Dalmach 1. prosince, na domácí palubovce od 19.00 hodin přivítá FK Kladno.
Marcel Špína, spinis10@gmail.com

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, II. liga, muži: TJ Ždár nad Sázavou – TJ Zikuda Turnov 3:1 (-20, 18, 9, 15), 3:0 (20, 27, 23). Sestava: Kuncíř, Kovář, Peníška, Hadwiger, Vacík, Chum (libero – Zelfel), Morávek.
Mužstvo v oslabené sestavě bez nahrávače/libera a hlavního univerzála předvedlo bojovný výkon. Body ovšem nezískalo. Do prvního utkání turnovští hráči vstoupili nejlépe v sezoně. Zásluhou pěti bloků Ondry Kováře, který hrál netradičně na smeči, vyhráli první set. Na postu libera nastoupil smečař Adam Zelfel, ten se na novém postu předvedl v dobrém světle. Od začátku druhého setu měli turnovští hráči problémy na útoku a nechali soupeře odskočit na několik bodů. Soupeřův nový univerzál dohrával důležité bodovky a domácí dovedli druhý set do vítězného konce. Další sety pokračovaly ve stejném duchu, soupeř si vždy dokázal vytvořit několikabodový náskok, který se hostům nepodařilo dotáhnout.
Druhý zápas došlo ke změně na postu libera, kde hrál Morávek. Tomu se dařilo především na příjmu. Na smeči hráli Zelfel a Peníška, na bloku Kovář a Vacík. Začátek zápasu byl velice vyrovnaný. Druhý set byl velice klíčový, Turnov ale nedokázal proměnit setbol (24:23). Celý druhý zápas se odehrával ve stejném duchu. Přetahování o každý míč bez finálního zakončení a dotažení setu do vítězného konce. Obecně se dá říci, že Turnovu ve hře chybí zkušenost, především na útoku v důležitých momentech.
Na domácím hřišti se hráči Turnova představí 30. listopadu od 13.30 a 16.30 hodin, přivítají soupeře z nedalekého Mnichova Hradiště.
Tomáš Kuncíř

* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Zikuda Turnov A – Malibu Mladá Boleslav 3:0 (13, 14, 17). Sestava: V. Hořínková (v utkání celkem 4 body – 0 útok/0 blok/4 esa), C. Bitmanová (3 body – 3/0/0), M. Maříková (10 bodů – 3/1/6), P. Vaníčková (15 bodů – 8/3/4), J. Krupařová (10 bodů – 9/0/1), M. Minaříková (8 bodů – 7/0/1), libera E. Valová a E. Zakouřilová, střídala: Z. Svobodová.
* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Zikuda Turnov A – Malibu Mladá Boleslav 3:2 (-22,-20,16,16,5). Sestava: V. Hořínková (v utkání celkem 1 bod – 0 útok/0 blok/1 eso), M. Kroupová (10 bodů – 10/0/0), M. Maříková (12 bodů – 7/1/4), P. Vaníčková (11 bodů – 5/3/3), J. Krupařová (14 bodů – 11/0/4), M. Minaříková (17 bodů – 13/1/3), libera E. Zakouřilová a E. Valová, střídala: Z. Svobodová (1 bod – 1/0/0) a C. Bitmanová (8 bodů – 7/0/1).
V sobotu 16. listopadu turnovské ženské áčko hrálo po týdnu opět na domácí palubovce a přivítalo v tu chvíli poslední tým tabulky – celek Malibu Mladá Boleslav. V ranním utkání byl průběh jednoznačný a domácí hráčky Mladou Boleslav doslova přejely. V druhém utkání se očekávaný hladký průběh nekonal. Mladá Boleslav se dostala do zápasu a vedla už 2:0 na sety. Turnov ale utkání nevzdal, zabojoval a nakonec slavil zaslouženě i druhou výhru. V 10členné tabulce je družstvo na 7. místě.
Příští víkend mají turnovské ligové ženy volno. V sobotu 30. listopadu zavítají na palubovku Chabařovic. Doma se představí až 7. prosince, kdy přivítají lídra své ligové skupiny – družstvo Děčína-Rumburku.
Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

* VOLEJBAL, krajský přebor, ženy: TJ Zikuda Turnov B – TJ Jiskra Nový Bor A 3:2 (24,-25,-16,15,12), 3:2 (-19,-19,21,24,8). Sestava TJ Turnov B: M. Kabatová, P. Mlejnková, D. Slačíková, Š. Zakouřilová, D. Sztymonová, V. Bubáková, Z. Svobodová, K. Milkovičová, K. Hejduková a K. Klejchová.
Turnovské hráčky volejbalového ženského B-týmu přivítaly v sobotu 16. listopadu TJ Jiskru Nový Bor. Hra začala na obou stranách bojovně, nicméně domácí měly navrch a první set proto vyhrály 26:24. V druhém setu hra pokračovala ve stejném duchu. Bohužel na konci se karta otočila a set získal Nový Bor. Ve třetím setu domácí hráčky polevily na příjmu a Nový Bor proto lehce znova vyhrál. V následujícím setu se hra opět obrátila ve prospěch Turnova a domácí bodovaly především díky skvělému servisu, vynikající obraně na síti a bojovnému útoku. Na začátku tiebreaku se už turnovským hráčkám tolik nedařilo. Za stavu 2:6 se ovšem Turnov probudil a dotáhl pátý set do úspěšného konce.
Do druhého zápasu domácí nastoupily v menším počtu ale s o to větším odhodláním. Nestačilo to bohužel na zkušenou hru Nového Boru, který zvítězil hned v prvních dvou setech. V dalším setu Turnov zabojoval a výrazně vylepšil útok a příjem, který v předchozích setech způsobil porážku. Proto si vítězství připsaly právě domácí hráčky. Čtvrtý set fungoval stylem ‚bod sem, bod tam‘. Týmy už navzájem znaly svoji hru a set byl plný tvrdých útoků a vydařených bloků. Nakonec se domácím hráčkám vydařila koncovka a vyhrály těsně 26:24. Následoval opět pátý set. Tam už si Turnov zkušeně držel náskok a nepustil soupeře do vedení. Po vítězství 15:8 dokonale otočil celý zápas a připsal si další cenné vítězství.
Kristína Milkovičová

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.