SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: ATLETIKA, FUTSAL, KICKBOX A VOLEJBAL

0

V dnešním bohatém sportovním souhrnu se můžete ohlédnout za letošní atletickou sezonou a vychutnat si úspěch šestiletého kickboxera Tommyho Kazdy. Dále zde najdete výsledky zápasů basketbalistů, futsalistů FC Dalmach a také turnovských druholigových volejbalistek.

ATLETIKA

V letošní sezoně se opět mnoho atletů AC Turnov vydalo na MČR, odkud si několik z nich odvezlo i cenné kovy. Mimo to někteří startovali i na mezistátních utkáních, kde sbírali hlavně cenné zkušenosti. Naše družstva ukázala, že je v nich velký potenciál a že mohou bojovat o velmi dobrá umístění.
Letošní halovou sezonu završilo 14 našich závodníků na nedávném mistrovství České republiky. A domů přivezli dokonce zlatou medaili zásluhou dorostenky Elišky Martínkové! Kromě běhu se věnuje i chůzi, ve které získala druhý republikový titul. Medaile jen o kousek unikla Michalu Hanykovi, který startoval v běhu na 3 000 m a obsadil čtvrté místo (9:07,69). Stejně skončil i jeho mladší bratr Roman Hanyk v chůzi na 3 000 m starších žáků. Poslední úspěšnou chodkyní je Jana Zikmundová, která byla také čtvrtá, tentokrát v chůzi na 3000 m dorostenek.
Na konci června se naši závodníci vydali na MČR dorostu a juniorů v Praze. Náš oddíl zde reprezentovalo 10 závodníků a získali dokonce tři cenné kovy! Eliška Martínková vybojovala již svůj třetí mistrovský titul, tentokrát v chůzi na 5 000 m, kde o 48 sekund porazila naši další výbornou chodkyni, Janu Zikmundovou, která skončila druhá. Třetí medaili získal Michal Hanyk, který obsadil v napínavém běhu na 2 000 m překážek skvělé druhé místo!
Na mistrovství České republiky dospělých skončil na skvělém 5. místě Luboš Gaisl v běhu na 3 000 m překážek. Výborně si vedla i Kateřina Klausová, která v hodu diskem skončila sedmá. S největší konkurencí se potýkal sprinter Ladislav Víla, jenž skončil devátý v běhu na 100 m (10,83 s) i 200 m (22,19 s).
Na mistrovství České republiky do 22 let startoval vrhač Josef Egrt, jehož hlavní disciplínou je hod kladivem. Výkonem 55,88 m obsadil 2. místo a do Turnova tak přivezl stříbrnou medaili!
Poslední mistrovství, které se letos na dráze konalo, bylo zářijové Mistrovství České republiky žactva. Náš oddíl zde reprezentovalo pět atletů a zásluhou Jakuba Šafáře si domů odvážejí jeden cenný kov! Kuba se představil ve skoku o tyči, kde skvělým výkonem 385 cm obsadil třetí příčku.
V soutěžích družstev se nám letos nadmíru dařilo. Muži bojovali ve II. lize ve skupině D, kde dosáhli na vítězství! Díky tomu se dostali do baráže o postup do I. národní ligy! Přestože na baráž nejeli v hojném počtu, ukázali svůj týmový duch a do I. ligy dokázali postoupit! Podobně se vedlo i družstvu žen. Vyhrály krajský přebor, a tak vyrazily do Stříbra bojovat o postup do II. ligy. Přestože jim na postup stačilo obsadit třetí místo, překvapily, a celý den bojovaly dokonce o vítězství! Konečné druhé místo v baráži jim s přehledem stačilo na postup do II. ligy.
Přestože jsme letos nezískali tolik medailí jako loni, celkově sezona 2018 skončila moc dobře. To potvrzují i slova šéftrenéra Tomáše Krištofa: „Sezonu 2018 hodnotím celkově jako úspěšnou. Bylo nám jasné, že bude velmi obtížné navázat na tu předcházející, kdy jsme si z MČR odvezli více jak 10 individuálních medailí a naši žáci postoupili do finále MČR družstev. Počet medailí se nám opravdu nepovedl zopakovat, za to nám sezona 2018 ukázala, že se v Turnově na stadionu pohybuje stále více atletů, což potvrdily skvělé postupy našich družstev do vyšších soutěží. Hlavně mě potěšil postup našeho ženského družstva do II. národní ligy. Myslím si, že soutěžit v krajském přeboru nebylo pro oddíl, jako je AC Turnov, odpovídající.“
Tomáš Krištof, vedoucí trenér AC Turnov, kristof.tomas93@gmail.com

BASKETBAL

* BASKETBAL, východočeská liga mužů: BK Přelouč – TJ Turnov 72:59 (15:16, 33:28, 56:36). V sobotu 24. listopadu zavítali turnovští basketbalisté v rámci 11. kola východočeské ligy na palubovku mužstva BK Přelouč, které se před zápasem drželo na osmém místě soutěže s bilancí čtyř výher a čtyř proher. Po celkem vyrovnaném prvním poločase přišla tragická třetí čtvrtina, ve které dokázali hosté vstřelit pouze 8 bodů. Soupeř jim rázem odskočil na 20bodový rozdíl. Tento úsek hry se nakonec ukázal jako rozhodující.
Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Vích 15 (2/1), Nejedlo 14 (5/3), Mojsl 9, Jeníček L. 6 (2/2), Krejčí 5 (4/3), Jeníček J. 4, Pospíchal 3 (2/1), Valšík 2, Černý 1 (2/1), Špetlík, Kučera (2/0), Klápště

* BASKETBAL, východočeská liga mužů: TJ Sokol BK Chrudim – TJ Turnov 51:70 (14:26, 21:38, 38:54). Basketbalisté Chrudimi zvítězili v letošní sezoně pouze v jednom utkání, a tak hosté z Turnova byli favority zápasu. Již na začátku utkání si vytvořili náskok, který v průběhu celého utkání dokázali držet. První čtvrtinu z jejich strany ozdobily smeče Lukáše Jeníčka a Petra Kučery. Druhý jmenovaný byl na hřišti hodně vidět, v zápase si z turnovského týmu připsal nejvíce bodů, bohužel ale také technickou chybu za údajný flopping v nájezdu do koše. Turnov zápas kontroloval a nepustil soupeře na dostřel. Povinná výhra byla na světě.
Body (v závorce úspěšnost trestných hodů): Kučera 15, Krejčí 12, Jeníček L. 8, Špetlík 6, Nejedlo 6 (2/2), Pospíchal 6, Jeníček J. 5, Vích 4 (2/0), Klápště 4, Valšík 2, Mojsl 2, Černý (2/0)
K poslednímu dvojzápasu tohoto kalendářního roku nastoupí basketbalisté Turnova proti věčnému rivalovi z Hořic. První zápas hrají doma v sobotu 8. prosince od 17.30 hodin v hale TJ ve Skálově ulici. Se stejným soupeřem se pak utkají druhý den, tentokráte však na palubovce města kamenné krásy.
Turnovští jsou ve 13členné tabulce na 3. místě, vede celek z Trutnova, tabulku uzavírají basketbalisté z Havlíčkova Brodu.
Antonín Mojsl, t.mojsl@seznam.cz

FUTSAL

* FUTSAL, muži, divize A, utkání 5. kola: FC Dalmach Turnov – HRASL Slaný 3:1 (2:0). Rozhodčí: Čurda, diváků 70. Sestava: Prokopec Petr, Krejčík Aleš, Tvrdý Vojtěch, Šimek Jiří, Špína Marcel, Pařízek Michal, Vítek Pavel, Randák Matěj, Hurt Daniel, Pecka Tomáš, Fedorko Jan, Semenský Martin.
Od úvodu bylo zřejmé, že to bude velký taktický boj. Domácí hráči působili futsalovějším dojmem a vytvářeli si daleko více šancí, než jejich slánský soupeř. Turnov má tři výhry v řadě a drží si pozici lídra soutěže, Špína se trefil ve všech čtyřech odehraných utkáních, ve všech svých třech vystoupení bodoval i střílel také Tvrdý.
* FUTSAL, muži, divize A, utkání 4. kola: FC Baník Chomutov B – TJ FC Dalmach Turnov 5:17 (1:7). Sestava: Hyka Miroslav, Krejčík Aleš, Vítek Pavel, Tvrdý Vojtěch, Pařízek Michal, Pecka Tomáš, Hurt Daniel, Dlouhý Jakub, Fedorko Jan, Špína Marcel, Bangha Marek.
Dalmach zdemoloval domácí chomutovskou rezervu Baníku 17 góly, unaveným domácím hráčům (předtím hráli druholigové futsalové utkání) se navíc zranil hned v úvodu brankář a musel zaskočit hráč z pole, hosté si tak otevřeli střelnici. Domácí trochu korigovali až čtyřmi zásahy v závěru utkání, kdy hosté již své tempo zvolnili.
Jiří Šimek, simekjirka00@seznam.cz

KICKBOX

Nekonečný příběh má své neskutečné pokračování
KICKBOX */ V první prosincový den hostil severočeský Most Christmas Cup 2018, v němž měl svá žhavá želízka v ohni mj. také turnovský Impact. Ten se pod vedením světových mistrů Jana a Petra Kazdových stává v naší republice skutečným pojmem. Většina jeho borců své kategorie vyhrála, když svůj úspěšný debut na mezinárodní scéně absolvoval i Tommy Kazda (6!), syn mladšího z legendárních kickdvojčat Petra. A že jablko nepadá daleko od stromu, mu k jeho potěše potvrdila i jedna z rozhodčích!
V ženské kategorii kick lightu – 65 kg zde za Turnov startovala Markéta Brožová a s přehledem vyhrála, když jí na konci prvního kola soupeřka vzdala! „Neznám moc holek, co by na tréninku makaly a obětovaly tomu tolik, co právě Markéta,“ složil jí poklonu jeden z jejích trenérů, jenž byl rovněž nadmíru spokojen i s výsledky úřadujícího mistra ČR Ladislava Knébla v kategorii – 84 kg. „Láďa boxoval v kick lightu a lightu, a obě své kategorie jasně vyhrál, takže si odvezl ten největší pohár.“ Co do úspěšnosti to byl pro Impact Turnov jeden z nejlepších turnajů za poslední roky, které absolvoval. Svou váhu – 74 kg v light contactu totiž také s naprostým přehledem vyhrál i Adam Housa. Jak poznamenali jeho koučové, tento jejich svěřenec má v sobě obrovský potencionál, a pokud mu jeho dosavadní elán vydrží, může v tomto chlapském sportovním odvětví dosáhnout na hodně vysoké mety.
Sbírku cenných kovů jak pro oddíl, tak i pro Turnov obohatil další člen výpravy Filip Vertéši, když v obou kategoriích -47 kg lightu a kick lightu vybojoval výborné třetí místo. „Filipovi se v posledním roce moc nedařilo, ale za tenhle turnaj ho musím pochválit,“ dodal na jeho adresu Petr Kazda. A zatímco jeho bratr Jan se prý jednou týdně věnoval šampionům Markétě s Láďou, kteří k němu jezdili na tzv. lapy, on v osobní rovině s dávkou jisté nervozity prožíval zcela jiné pocity.
„Poprvé v kariéře tu startoval i můj šestiletý syn Tommy (na snímku). Čtyři měsíce jsem s ním dvakrát týdně trénoval střídavě box a kickbox. Do toho měl ještě dvakrát týdně atletiku a jeden den chodí do sokola! Poslední tři týdny před závodem jsme trénovali dokonce čtyřikrát týdně, do toho si ještě sám trénuje kopy na pytel, hlavně z otočky na břicho. Tímto kopem jsem vyhrál mistrovství světa KO, takže to pořád zkouší, aby byl prý jako tatínek,“ je naměkko pyšný otec. Tomu dal zabrat také fakt, že v této věkové kategorii moc dětí ještě neboxuje, takže musel přes své kamarády z ringu pro svého potomka shánět soupeře, aby si vůbec mohl zaboxovat. To se nakonec, ve finále tak napůl podařilo.
„Boxovali váhu do dvaadvaceti kilo, a Tommy svůj první životní zápas po perfektním výkonu na body vyhrál, a to musím pochválit i dobrý výkon jeho soupeře! Bohužel potom třetí ze závodního tria a o rok starší bijec mu do finále odmítl nastoupit, takže se Tommy stal vítězem turnaje,“ byl Petr Kazda víc nervózní než kdyby boxoval sám. Je evidentní, že turnovská škola kickboxu se o svou budoucnost rozhodně bát nemusí.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Junior Brno – TJ Zikuda Turnov 2:3 (-19,20,-23,25,9). Sestava: M. Plocová (8 bodů v utkání), J. Matějková (8 bodů), T. Kovářová (15 bodů), L. Němečková (6 bodů), J. Krupařová (23 bodů), P. Vaníčková (19 bodů) a E. Zakouřilová – střídaly V. Bubáková, M. Kabátová.
* VOLEJBAL, II. liga, ženy: TJ Junior Brno – TJ Zikuda Turnov 3:1 (22,18,-23,19). Sestava: M. Plocová (1 bod v utkání), M. Kabátová (16 bodů), T. Kovářová (12 bodů), L. Němečková (1 bod), J. Krupařová (12 bodů), P. Vaníčková (15 bodů) a K. Klejchová – střídaly N. Karlová (2 body), J. Matějková (2 body).

Družstvo turnovských druholigových volejbalistek s trenéry

První prosincovou sobotu zavítaly turnovské volejbalistky v rámci 13. a 14. kola 2. volejbalové ligy do moravské metropole, aby se utkaly s dalším nováčkem soutěže a sousedem v tabulce. Turnovský celek vyrazil k důležitým utkáním bez pěti svých hráček, které jsou momentálně ve stavu zraněných. Přes tento hendikep byla k vidění velmi vyrovnaná hra. V prvním utkání měly turnovské hráčky dokonce mečbol, který bohužel neproměnily a nakonec svému soupeři podlehly 2:3 a 1:3.
Je smůla, že k tomuto důležitému dvojutkání jsme nastoupili v tak oslabené sestavě. I přes tento hendikep jsme ale měli šanci získat výraznější body, ale nevyužili jsme to. Z určitých pasáží utkání máme radost, na druhé straně nás ale znovu trápilo větší množství chyb, zejména pak na podání, příjmu, občas i útoku. Tento soupeř je pro nás určitě hratelný a už nyní se těšíme na jarní odvetu, kde se pokusíme vše soupeři vrátit a získat ztracené body zpět.
Do Vánoc se turnovské volejbalistky utkají ještě s Lokomotivou Liberec (15. 12. v Liberci). Na domácí palubovce se pak znovu představíme až 19. 1. proti ČVUT Praha.
Pavel Starý, pavka.staroch@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.