SPORTMIX: FLORBAL, FUTSAL A VOLEJBAL

0

O minulém víkendu byly v akci snad všechny florbalové věkové kategorie TJ Turnov. Muži nestačili doma na pražský Bučis Team, ženy nejprve podlehly protihráčkám z Texas Longhorns, ale pak urvaly bod navíc z prodloužení s plzeňskou Slávií. Českolipská mise prvoligových dorostenek skončila těsnou prohrou 5:4, když zklamání zmírnila domácí remíza 1:1 s Roudnicí. Nejmladší vstoupili do Liberecké ligy elévů. Futsalisté Dalmachu vyprášili Bocu. Ve volejbalovém bloku začal u turnovských mužů zatím tak na 50 % fungovat nový systém.

FLORBAL

* FLORBAL, Národní liga mužů, 16. kolo: TJ Turnov – FC Bučis Team 7:9 (2:3, 4:4, 1:2). Branky 13. Hejduk, 17. Čuda, 28. Vitásek, 29. Grmolec, 32. a 35. Matěcha, 56. Sekyra, rozhodčí Franc a Patera, vyloučení 5:1; využití 1:3, zásahy brankářů 17:12; diváků 46.
V utkání 16. kola si florbalisté Turnova zkomplikovali pozici pro případný postup do vyřazovacích bojů. Proti čtvrtému týmu tabulky museli domácí stále dotahovat náskok soupeře, především kvůli mnoha vyloučením, která soupeř trestal. Světlý moment přišel ve druhém dějství, v němž se Turnov ze stavu 2:6 dokázal hostům přiblížit na rozdíl jediné branky. Ve třetí třetině však Pražané nedali domácím další možnost k nádechu a vítězství si pojistili. Přestože Turnov předvádí dobrou útočnou hrou, nedaří se mu pravidelně bodovat, a tak mužstvo turnovské TJ stráží poslední postupovou pozici s náskokem pouhých dvou bodů na deváté Kobylisy. „Soupeř hraje velmi dobře a tak jsme asi podruhé v sezoně ztratili body s týmem, který byl v zápase skutečně lepší a přehrával nás. I přesto nakonec mrzí především směšná vyloučení, která ve výsledku přihrála soupeři tři body. Musíme zamakat a urvat bodíky jindy. Díky divákům za podporu,“ glosoval trenér domácích Antonín Palatínus.

* FLORBAL, 1. liga žen, 15. kolo: TJ Turnov – Texas Longhorns 2:5 (1:3, 1:1, 0:1). Branky 6. Bittnerová, 27. Veselá, rozhodčí Novotný a Mauer, vyloučení 3:1, využití 0:1, zásahy brankářek 21:30, diváků 25.
Domácí hráčky sice byly v sobotním utkání více na míčku, ale trápila je koncovka. Pohledné kombinace, které měly skončit brankou, překazila dobře chytající brankářka hostí, která byla později právem vyhlášena nejlepší hráčkou zápasu. „Florbal se hraje na góly a my jich střílíme málo na to, aby holky dokázaly utkání vyhrát. Bylo to utkání podobné tomu poslednímu, kterému z naší strany také dominovala nemohoucnost přesně zakončit. Holky chválím za to, že zápas odmakaly poctivě až do konce,“ prohlásil domácí trenér.

* FLORBAL, 1. liga žen, 16. kolo: TJ Turnov – FBŠ Slavia FAT PIPE Plzeň 8:7p (2:3, 4:4, 1:0 – 0:0). Branky: 4. a 64. Bittnerová, 9. Vlková, 21. Fišerová, 22., 30. a 48. Veselá, 33. Brabcová, rozhodčí Macoun a Jon, vyloučení 1:2; využití: 1:1, zásahy brankářek 14:17, diváků 25.
I přes sobotní náročné utkání Turnovanky hrály v tempu po celý zápas také v nedělním 16. kole. První gól vsítila Bittnerová a chvíli na to je poslala do dvougólového vedení Vlková. Ovšem tento náskok přišel do konce první třetiny vniveč. Branková přetahovaná pokračovala dál. Z turnovských se ještě ve druhé části prosadila znovu Veselá a Brabcová, ale hostující hráčky se postaraly, aby na konci druhé třetiny svítilo na tabuli skóre 6:7. Ve třetí třetině padl jen jeden gól, když Veselá zkompletovala hattrick. Bohužel i přes spoustu šancí následovalo prodloužení, v němž si dlouhý balon zpracovala Bittnerová, nenechala se vykolejit plzeňskou obránkyní a proměnila svou šanci v cenné body. „Dali jsme konečně více gólů než soupeř a dnes zaslouženě vyhráli. Poslední třetina byla taková, jak bychom se měli prezentovat v každém utkání. Děkuji holkám za předvedenou hru,“ okomentoval úspěch Radim Kolomazník.
Jan Kovář, Jan_Kovar@seznam.cz

FUTSAL

* FUTSAL, II. liga: FC Dalmach Turnov – FK Boca Chotěboř 5:2 (2:1). Branky 18. Randák (Krejčík), 20. Špína (Tvrdý), 22. Novák (Špína), 34. Šimek (Pařízek), 34. Pařízek (Špína), rozhodčí Vlašič a Nešněra, ŽK 1:2, diváků 115. Sestava: Prokopec, Filla – Krejčík, Šimek, Novák, Pařízek, Tvrdý, Veber, Špína, Randák, Svoboda, Havel, Bangha.
Dalmach začal utkání aktivně, a i když určoval tempo zápasu, nedostal se do vážnější šance. Toho využili v 16. minutě hosté jedním ze svých protiútoků. Za minutu a půl se už dočkali i domácí, když vyrovnal Randák, který tvrdou střelou téměř z půlky propálil vše, co mu stálo v cestě. Už to vypadalo, že se půjde do kabin za nerozhodného stavu, ale Špína vstřelil gól do šatny na 2:1 vteřinu před koncem!
Hned na začátku druhé půle hostující hráč netrefil odkrytou bránu, zato Novák po svém úniku zvýšil na 3:1 pro Dalmach. Hosté poté zabrali, což jim přineslo snížení na 3:2, a také pět faulů domácích, kteří tak museli hrát opatrněji. Šance se střídaly na obou stranách, ale ty svoje využili pouze domácí. Nejdříve po hezké kombinace zvýšil Šimek na 4:2 a za necelou půlminutu ještě Pařízek na 5:2. Hosté si hned vzali oddechový čas, aby následně hráli power-play. Ovšem Dalmach je k většímu ohrožení své branky nepustil, a když hostující hráč neuspěl ani z desetimetrového kopu, skóre se již nezměnilo.
Následující dvě utkání odehrají hráči FCD v Plzni a v Ústí, další zápas na domácí palubovce se hraje v neděli 9. února proti Jablonci.
Marcel Špína, spinis10@gmail.com

VOLEJBAL

* VOLEJBAL, II. liga mužů: TJ Zikuda Turnov – VK Hronov 3:0 (22, 23, 13) a 2:3 (19, -21, -20, 16, -15). Sestava: Folprecht, Peníška, Musílek, Kovář, Vacík, Žalský (libero – Zelfel), střídali: Kuncíř, Morávek, Chum.

V sobotu 18. ledna nastoupili hráči Turnova proti soupeři, s nímž mají zápornou bilanci ještě z minulé sezony, kdy jej dokázali porazit a zároveň bodovat pouze jednou ze čtyř zápasů. Nyní si domácí hráči věřili a chtěli urvat co nejvíce bodů. Již čtrnáct dní fungují Turnovští pod vedením zkušeného hráče a propagátora coachingu Jana Suchánka, jenž má bohaté zkušenosti z Francie, kde působil dlouhé roky jako hráč, a nyní i jako profesionální trenér.
V začátku prvního utkání se oba týmy přetahovaly o každý bod. Domácí hráči se snažili dodržovat taktické pokyny svého kouče hned od začátku a vytvořili si dvoubodový náskok, o který bohužel hned přišli díky nevynuceným chybám a ztrátě koncentrace. Po vyrovnané koncovce, v níž se domácí tým zase zmobilizoval, otočil první set na výhru 25:22. Druhý set se nesl ve stejném duchu jako ten první a domácím se povedlo utrhnout do tříbodového náskoku, který však nedokázali udržet. Znovu přišla koncovka, ve které domácí tahali za kratší konec. Díky koncentraci a pečlivosti ve všech herních prvcích přišel další obrat a výhra v poměru 25:23. Do třetího setu nastupovali domácí hráči trochu víc s respektem, než by bylo třeba, avšak po pěti míčích již bylo jasné, kdo jsou domácí a komu patří daná hala. Dodržování taktiky, dobrá práce v jednotlivých situacích a správně volené volby na útoku znamenaly doslova deklasování soupeře poměrem 25:13. Turnov si tak zaslouženě připsal tři body do tabulky a snížil tak náskok stíhaného týmu.
Po rozboru chyb nastoupil do druhého zápasu na postu nahrávače Tomáš Kuncíř a vývoj prvního setu nebyl vůbec špatný, protože na hřišti bylo jen jedno družstvo, a to domácí. Pro ty začal dobře i druhý set, bohužel tuto koncentraci se nepodařilo udržet až do konce. V jeho koncovce bylo více chyb na straně Turnovských, což znamenalo zisk setu pro soupeře. Třetí část hry byla obrazem druhého, a u domácích chyběl klid a týmová strategie, takže na hřišti panoval doslova chaos. Nepomohlo ani střídání a chvílemi to vypadalo, jako by hráči vůbec nehráli spolu. Toho soupeř opět využil. Do čtvrtého setu se museli domácí hráči vrátit k původní strategii, díky níž získali set při skóre 25:16. Ve zkrácené hře oba týmy hrály vyrovnanou hru, bohužel v koncovce se turnovští hráči nedokázali prosadit a uhrát vítězný míč. Ten naopak ubránil Hronov a zkrácenou hru získal po výsledku 17:15.
Sestava druhého zápasu: Kuncíř, Chum, Peníška, Kovář, Vacík, Žalský (libero – Zelfel), střídali: Folprecht, Morávek, Peníška.
Na domácím hřišti se hráči posledního Turnova představí v sobotu 8. února, kdy od 10.00 a 13.00 hodin přivítají vedoucí tým tabulky TJ Lokomotiva Česká Lípa, tudíž podpora fandů bude potřeba více než jindy.

10. Turnov 22 2 1 3 16 23:60 1696:1951 11

* VOLEJBAL, II. liga žen: Červený Kostelec – TJ Zikuda Turnov A 2:3 (22, -15, 21,- 23, -9). Sestava: V. Hořínková, C. Bitmanová, M. Maříková, P. Vaníčková, M. Kroupová, M. Minaříková, libero E. Valová.
Ve všech předchozích ligových i pohárových utkáních se Turnovankám nad vedoucím celkem nikdy nepodařilo zvítězit. To se tentokrát změnilo. Turnov si pod vedením trenéra J. Mlejnka přivezl domů jedno velmi cenné vítězství!
V dopoledním utkání byl k vidění vyrovnaný volejbal a do koncovky šel s minimálním náskokem Turnov (21:19), ale Kostelec dokázal zabrat a nakonec vyhrál 25:22. V druhém setu přišla na podání M. Maříková a za podpory celého týmu dokázaly Turnovanky odskočit na luxusní náskok, takže sadu vyhrály 25:15. Hráčky Kostelce v třetím setu přidaly na koncentraci a od začátku si udržovaly několikabodový náskok až do samého závěru. V půlce čtvrté sady Turnov otočil skóre, a ve vypjaté koncovce plné emocí nakonec vyhrál po boji 25:23. Boj se po bouřlivé oslavě téměř strhl i mimo hřiště, když se do sebe téměř pustili i oba trenéři! V závěrečném tie-breaku Turnovanky zabojovaly a po výhře 15:9 slavily velmi cenné vítězství 3:2 a dva důležité body do ligové tabulky.

* VOLEJBAL, II. liga žen: Volejbal Červený Kostelec – TJ Zikuda Turnov A 3:0 (23, 16, 20). Sestava: M. Plocová, M. Kroupová, M. Maříková, P. Vaníčková, C. Bitmanová, M. Minaříková, libero E. Valová.
V druhém utkání si lídr tabulky už dal pozor, když rozhodujícím momentem byla asi koncovka prvního setu. Turnov ještě po bojovném výkonu srovnal na 23:23, ale vítězství 25:23 bral nakonec Kostelec. V druhém dějství přišla turnovská krize, a snad už také fyzická únava z předchozího průběhu. Turnov totiž kvůli ve zkouškovém období zvýšeným studijním povinnostem byl oslaben o několik hráček, takže měl v podstatě možnost střídání jenom na postu nahrávačky. Druhou sadu tedy jasně vyhrál Kostelec, a ač se v třetím setu Turnov rozhodně nevzdal, po přetahované o každý bod až do stavu 15:17 domácí hráčky přidaly a po výhře 25:20 braly celkové vítězství 3:0.
„Vítězství z Kostelce a dva body do tabulky jsou pro nás nečekané, ale rozhodně zasloužené. V krátké době to je už podruhé, co jsme dokázali otočit nepříznivý průběh utkání a nakonec urvat cenné vítězství, takže obrovské díky všem hráčkám,“ zaznělo z realizačního týmu s tím, že už se všichni těší na derby s Jabloncem (sobota 25. ledna od 9.00 hodin).
Družstvo je v 10členné tabulce na 8. místě.

VOLEJBAL – KADETKY
V rámci dalšího kola první ligy zavítaly turnovské volejbalové kadetky v sobotu 18. ledna na palubovku vedoucí Slavie Hradec Králové. V obou utkáních byl nakonec lepší Hradec a po dvou výhrách si upevnil vedení v tabulce.

* Slavia Hradec Králové – TJ Zikuda Turnov 3:0 (18, 22, 22). Sestava: A. Václavů (v utkání celkem 4 body – 4 útok/0 blok/0 es), S. Šebková (2 body – 0/0/2), T. Stará (17 bodů – 11/1/5), V. Volková (2 body – 1/0/1), K. Stará (12 bodů – 8/1/3), K. Málková (4 body – 4/0/0), libero D. Franzová a K. Šedová, střídaly: N. Karlová (4 body – 3/1/0), M. Hrochová (0 bodů – 0/0/0).
V prvním utkání začal Turnov velmi špatně, když prohrával už 1:10. Postupně se ale začaly Turnovanky otrkávat a prosazovaly se zejména díky kvalitnímu útoku z kůlů, a také dobrému servisu. Přes zlepšenou hru ale velkou ztrátu nedotáhly a prohrály 18:25. V druhém setu byla hra vyrovnaná až do samého závěru, ale za vedení 22:21 se Turnov zasekl a koncovku přenechal Hradci (22:25). V třetím setu hrály turnovské kadetky skvěle a v závěru vedly už 22:17, pak ale přišel nepochopitelný kolaps a po prohře 22:25 doslova darovaly celé utkání soupeři.

* Slavia Hradec Králové – TJ Zikuda Turnov 3:1 (-25, 14, 12, 19). Sestava: S. Šebková (v utkání celkem 1 bod – 1 útok/0 blok/0 es), T. Stará (15 bodů – 13/1/1), V. Volková (2 body – 0/0/2), K. Stará (13 bodů – 12/0/1), N. Karlová (10 bodů – 10/0/0), A. Václavů (2 body – 1/1/0), libero D. Franzová a K. Šedová, střídaly: K. Málková (0 bodů – 0/0/0), M. Hrochová (0 bodů – 0/0/0).
V druhém utkání se od samého začátku. Turnov opět prezentoval pěkným volejbalem a v dramatické koncovce prvního setu dokázal zvítězit 27:25. Druhý set Hradec vyhrál jasně 25:14. Turnov i přes občasné hezké akce se jako tým na rozdíl od soupeře dopouštěl mnoha chyb a i další sety prohrál snadno 12:25 a 19:25. „V naší ligové skupině se dokážeme prezentovat snad nejhezčími akcemi. Velkou kvalitu máme na útoku z kůlů i středem, umíme zatlačit na servisu, zablokovat. Co nás ale trápí, je nevyhranost v poli a spousta zbytečných chyb,“ je si vědom hlavní kouč. Družstvo je v 6členné tabulce na 5. místě.
Kadetky v sobotu 25. ledna hostí od zhruba 11.00 hodin VK Hronov. Přijďte je podpořit!